נתניהו: ההתקפה על חוק הלאום חושפת את השפל אליו הידרדר השמאל

בפתח ישיבת הממשלה האשים רה"מ את השמאל בצביעות ואמר כי הדיון על החוק רדוד וחד צדדי: "השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש, לשאול את עצמו למה ציונות הפכה אצלו למושג גס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקר

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הבוקר (ראשון) בחריפות את הביקורת של האופוזיציה על חוק הלאום ואמר כי "ההתקפות שהגיעו מחוגי השמאל שמגדיר את עצמו ציוני חושפות את השפל אליו הידרדר". נתניהו האשים את המבקרים בצביעות והוסיף כי "השמאל הישראלי צריך לעשות חשבון נפש, הוא צריך לשאול את עצמו מדוע מושג יסוד של הציונות, מדינת לאום יהודית של עם ישראל בארצו, הפך אצלו למושג גס, למילה גסה, לעיקרון שיש להתבייש בו".   

"האם הקביעה שבדגל שלנו יש מגן דוד מבטלת במשהו את זכות הפרט של מישהו מאזרחי ישראל? הבל", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "האם הקביעה שהתקווה היא ההמנון שלנו גורעת כהוא זה מן הזכויות האישיות שלאדם כלשהו בישראל? הבל". לדבריו "יש בכלל התרסה על מושג מדינת הלאום במדינות רבות, אבל קודם כל במדינת ישראל, מה שמערער את יסוד הקיום שלנו. ועל כן ההתקפות שהגיעו מחוגי השמאל שמגדיר את עצמו כציוני הן אבסורדיות".

לדברי נתניהו, השיח ביחס לחוק הלאום חד צדדי ו"הדיונים באולפנים רדודים". הוא פנה לשרים בישיבת הממשלה ואמר "אל תהיו אפולוגטים, הילחמו על האמת". 

בתוך כך, נתניהו אמר היום שיקים צוות לקידום פעולות לחיזוק הקשר בין המדינה לדרוזים בראשות ראש הסגל יואב הורוביץ. את הדברים אמר בפגישתו עם ראשי מועצות מהמגזר הדרוזי, בהם ציין כי חוקק את חוק הלאום כדי להבטיח שישראל תישאר מדינת הלאום של העם היהודי. "זאת תכלית הקיום של המדינה", אמר. "החוק לא גורע כהוא זה מזכויות הפרט של אף אחד, הוא נועד לעשות את האיזון המשפטי הדרוש שהגיע הזמן לעשותו על מנת להבטיח את צביונה של מדינת ישראל. אתם מתארים תחושות אמתיות ואנחנו נדרשים לפתרון".

נתניהו הוסיף בישיבת הממשלה כי "לעומת הדברים המקוממים ששומעים מדוברי השמאל, שתוצאתם הוא ניגוח המדינה, נוגעים ללבי רחשי לבם של אחינו ואחיותינו בני העדה הדרוזית", אמר. "אני רוצה לומר להם: אין בחוק הזה דבר שפוגע בזכויותיכם כאזרחים שווים של מדינת ישראל. עם ישראל, ואני בתוכו, אוהב ומוקיר אתכם. אנחנו מעריכים מאוד את השותפות ואת הברית בינינו".

ראשת האופוזיציה הנכנסת ציפי לבני אמרה בתגובה לדברי נתניהו כי "יש שני צדדים - אלה שבעד מגילת העצמאות כמונו וכמו האבות המייסדים של המדינה ואלה שפועלים נגדה, כמוך. גם שריך מודים בטעות. עדיין לא מאוחר להתנצל (שוב), לתקן ולהכניס את השוויון. ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, על זה כולם מסכימים - על שיוויון זכויות לכולם צריך עוד להאבק". 

חוק הלאום אושר החודש במליאת הכנסת ועורר ביקורת רבה בשל הדרת האוכלוסייה הערבית ממנו. הוא מקבע כחוק יסוד שורה של ערכים מזהים של המדינה, ומעניק מעמד של שפה רשמית לעברית בלבד. סעיף שנוי במחלוקת נוסף קובע שהמדינה תשקיע משאבים בשימור הזיקה ליהדות העולם בחו"ל אך לא בישראל, נוסח שדרשו המפלגות החרדיות כדי למנוע מחויבות של המדינה לקהילה הרפורמית והקונסרבטיבית בתוך תחומי המדינה.

בימים האחרונים הביעה הקהילה הדרוזית מחאה חריפה נגד החוק, וח"כ זוהיר בהלול (המחנה הציוני) התפטר במחאה נגדו. בנוסף, שר האוצר משה כחלון קרא לתיקון החוק, ושר החינוך נפתלי בנט, שתמך בקידומו והצביע בעד החוק, קרא "לאחות את הקרע" עם הדרוזים. 

בימים האחרונים האשימו בימין את השמאל בכך שגרם למחאה של הקהילה הדרוזית. כך למשל, ח"כ יהודה גליק (הליכוד) כתב בטוויטר "לפי מה שאני רואה השמאל קיבל הנחיה לצאת במסע מתוזמר לסכסך בין האוכלוסיה הדרוזית והמדינה! תתביישו". 

ממשאל שערך "הארץ" בשבוע שעבר בקרב חברי הכנסת שהצביעו בעד חוק הלאום עלה כי ח"כים ממפלגות הקואליציה תומכים בשינוי חוק הלאום, כך שיחזק את מעמדה של העדה הדרוזית. לצד אלו שהביעו תמיכה מוחלטת בעדכון חוק היסוד, היו גם מי שקראו שלא לגעת בחוק המקורי, ובמקום זאת לקדם חוק רגיל – שאינו במעמד חוק יסוד – שיעגן את  הקשר בין הדרוזים ליהודים ויעניק לקהילה מעמד ייחודי בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ