רגב ביקשה ממנדלבליט לאסור על אירוע נגד חוק הלאום במרכז תרבות בחיפה

שרת התרבות ביקשה מהיועמ"ש להנחות את ראש העיר למנוע את קיום האירוע במרכז תרבות שנתמך על ידי משרדה. האירוע אינו יוזמה של המרכז, אלא של פעיל פוליטי ששכר בו אולם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בישיבת ממשלה בינואר האחרון
מירי רגב בישיבת ממשלה בינואר האחרוןצילום: אלכס קולמויסקי

שרת התרבות מירי רגב פנתה הבוקר (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה שינחה למנוע קיום של אירוע נגד חוק הלאום הערב במרכז תרבות בחיפה. האירוע הוא יוזמה של פעיל במפלגת חד"ש ששכר לצורך כך אולם במרכז בית הגפן, הנתמך בין היתר על ידי משרד התרבות והעירייה.  

במכתב ביקשה רגב ממנדלבליט להנחות את ראש העיר יונה יהב לאסור על קיום האירוע "כדי למנוע הפיכתה של הבמה הציבורית הנתמכת ל'דירה להשכיר' פוליטית/מפלגתית ו/או לגייס חמישי בשירותם של מבקשי רעתנו, החותרים תחת עצם קיומנו".

האירוע אמור להתקיים הערב תחת הכותרת "כנס חירום ערבי-יהודי נגד 'חוק הלאום' הגזעני". לפי ההזמנה אליו, הוא עתיד לכלול קבוצות דיון ועבודה על ההשלכות של חוק הלאום וההתנגדות אליו. מתוכננים להשתתף בו בין היתר חברי הכנסת איימן עודה ועאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת ומוסי רז ממרצ, ההיסטוריון קייס פרו ויו"ר האגודה לזכויות האזרח רחל ליאל.

במכתבה ציינה רגב כי בכוונתה "להעביר חוק חדש כבר במושב הבא, שימנע את הפרצות בחוק הקיים ושיאפשר סנקציות אפקטיביות יותר מול מוסדות תרבות נתמכים כאשר הם משתמשים או משכירים חלליהם למופעים, לכנסים ולאירועים, החותרים נגד מדינת ישראל, ערכיה וסמליה". 

ההזמנה לאירוע

עוד כתבה במכתב למנדלבליט כי בדיון שנערך לפני כחצי שנה בלשכתו "צידדת בגישתי כי אין לאפשר למוסדות תרבות ציבוריים נתמכים לקיים כנסים פוליטיים בחלליהם, כמו גם שיש לגרוע באופן משמעותי ואף לשלול תמיכה ממוסדות תרבות בגין מתן במה להסתה ולפגיעה בסמלינו, בערכינו ובעצם קיומנו".

בית הגפן הוא מרכז תרבות ערבי-יהודי שהוקם בשנת 1963 ופועל כעמותה ללא מטרות רווח. לפי הגדרותיו, המרכז שואף "לבסס מרחבים משותפים שוויוניים המכילים את מגוון הזהויות והתרבויות בישראל ובעולם".

ביום שישי בצהריים פנתה השרה לראש העיר יונה יהב בדרישה לבטל את האירוע, בנימוק שמדובר באירוע פוליטי שמתקיים במוסד שממומן בין היתר על ידי משרד התרבות ועיריית חיפה, וכן ביקשה להתנות את המשך תקצוב המוסד "באי קיום ארועים אלו ודומים להם".

כמו במקרים דומים בעבר, פנייתה לראש העיר וליועץ המשפטי באה לאחר שקיבלה פניות בנושא מפעיל הימין שי גליק ופעילי ליכוד. במכתב ששלח לה במענה ראש העיר באותו היום נכתב כי "הנושא נבדק. לא מדובר בפעילות של בית הגפן, אלא בהשכרת אולם בכסף מלא ע"י מארגני האירוע. לאור האמור לעיל וניתוח המצב המשפטי הנובע מכך, אין עילה להתערבות כמבוקש במכתבך. ככל שהיועץ המשפטי לממשלה חושב אחרת, נשמח לקבל הנחיותיו ונפעל על פיהן".  

רג'א זעאתרה, מזכיר חד"ש בחיפה, מסר בתגובה לפניות השרה כי "הניסיונות להשתיק את הציבור הערבי והציבור היהודי השפוי לא יצליחו. מירי רגב מנהיגה תרבות חשוכה של סתימת פיות. לא ניכנע. אדרבא - נמשיך להיאבק יחד נגד גזענות ואפליה ולמען שוויון מלא".

מנכ"ל בית הגפן אסף רון מסר כי המרכז הוא "בית המחנך לפלורליזם ולדמוקרטיה. לאורך השנים תמיד כשהיו פניות של התארגנויות כאלה ואחרות, בין אם פוליטיות או חברתיות, בין אם התארגניות למען איכות הסביבה, או לקידום אג'נדה פוליטית כזו או אחרת, בית הגפן נמנע מלקחת צד אך מאפשר באופן חופשי ועל פי החוק השכרת חללים לפעילות, לאור הערכים אותם הוא שואף להנחיל".

חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן צייצה בטוויטר בתגובה: "זה מרגיש כאילו מירי רגב קמה לה כל בוקר ומחפשת פעילויות וכנסים שאינם מיישרים קו עם הפליטיקה הקטנה שלה ודוחפת להשתיקם. אז תרשמי מירי: אין ביכולתך לעשות את זה, אין בסמכותך לעשות את זה. תרשמירי; נמשיך להיאבק, להתנגד ולאחד כוחות נגד הכיבוש וכל גילויי הגזענות".

היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, עו"ד דן יקיר, אמר בתגובה: "שרת התרבות סבורה בטעות שהיא שרת החינוך מחדש, ולכן לא מפסיקה לנסות לסתום פיות ולרדוף את מי שמביע עמדה המנוגדת לממשלה. הגיע הזמן שהיועץ המשפטי לממשלה יבהיר לשרה שעל חופש הביטוי יש להגן, גם אם הדבר אינו מוצא חן בעיניה".

ממשרד היועץ המשפטי לממשלה נמסר כי הפנייה התקבלה והיא תיענה כמקובל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ