הוועדה לפתרון מחאת הדרוזים תתכנס מחר לישיבת עבודה ראשונה

הוועדה שמינה רה"מ, בראשות ראש הסגל יואב הורוביץ, צפויה להגיש את מסקנותיה עד השבוע הבא. ראשי הרשויות מהעדה הדרוזית שנועדו עם נתניהו אמרו כי לא יסכימו לקבל מתווה לפיצוי כלכלי

נעה לנדאו
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בפגישה עם ראשי הרשויות מהעדה הדרוזית, היום
נעה לנדאו
ג'קי חורי

הוועדה לפתרון מחאת העדה הדרוזית, שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו, תתכנס מחר (שני) לישיבת עבודה ראשונה. הוועדה צפויה להגיש את מסקנותיה עד השבוע הבא. בראשה יעמוד ראש הסגל בלשכת רה"מ, יואב הורוביץ, ויהיו חברים בה גם השר יריב לוין וראשי ראשויות מהעדה הדרוזית.

בין האפשרויות שתשקול הוועדה תהיה חקיקה נפרדת לחוק הלאום, שתעגן את מעמד הדרוזים. ראשי הרשויות, שנועדו היום עם נתניהו, אמרו כי לא יקבלו אף מתווה של פיצוי או תכנית כלכלית, וכי דרישתם היא חקיקה שוויונית. רפיק חלבי, ראש מועצת דלית אל-כרמל, אמר ל"הארץ": "לא קיבלנו שום התחייבות מרה"מ שהחוק יתוקן, אבל הבהרנו שעם נוסח כזה לא נשלים".

לדברי חלבי, ראשי הרשויות ומנהיגי העדה הדרוזית לא יסכימו למתווה שיכלול, לדבריו, הדרה של בני העדה: "הבהרנו שבלי להבטיח שוויון לכולם אין על מה לדבר", אמר חלבי, "מה צריכים להרגיש רופאים או מדענים ומרצים ערבים שמטפלים או מלמדים גם יהודים?". הוא הוסיף כי הם דחו את טענת ראש הממשלה ולפיה כי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו מונע פגיעה באזרחי המדינה הלא יהודים.

נתניהו אמר בפגישה כי חוקק את חוק הלאום כדי להבטיח שישראל תישאר מדינת הלאום של העם היהודי. לדברי נתניהו, "זאת תכלית הקיום של המדינה. החוק אינו גורע כהוא זה מזכויות הפרט של אף אחד, הוא נועד לעשות את האיזון המשפטי הדרוש שהגיע הזמן לעשותו על מנת להבטיח את צביונה של מדינת ישראל. אתם מתארים תחושות אמתיות ואנחנו נדרשים לפתרון".

בישיבת הממשלה, הוסיף נתניהו כי "לעומת הדברים המקוממים ששומעים מדוברי השמאל, שתוצאתם הוא ניגוח המדינה, נוגעים ללבי רחשי לבם של אחינו ואחיותינו בני העדה הדרוזית", אמר. "אני רוצה לומר להם: אין בחוק הזה דבר שפוגע בזכויותיכם כאזרחים שווים של מדינת ישראל. עם ישראל, ואני בתוכו, אוהב ומוקיר אתכם. אנחנו מעריכים מאוד את השותפות ואת הברית בינינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ