המשנה ליועמ"ש לרגב: ניתן לקיים כנסים פוליטיים במבנים של העירייה

בתגובה לדרישת שרת התרבות לאסור על אירוע נגד חוק הלאום במרכז תרבות בחיפה, כתבה דינה זילבר כי עיריות אינן רשאיות להתערב בפעילויות ציבוריות ומחויבות לנהוג בשוויון בהשכרת שטחיהן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בטקס פרסי ארגון אמני ישראל בפתח תקוה, ב-2017

עיריות אינן רשאיות להתערב בתוכנן של פעילויות ציבוריות ומחויבות לנהוג בשוויון בהשכרת שטחיהן - כך הודיעה היום (רביעי) המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, לשרה מירי רגב. זילבר כתבה את הדברים במענה לפנייתה של רגב מיום ראשון, אז ביקשה השרה מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שימנע קיום אירוע נגד חוק הלאום במרכז תרבות בחיפה. האירוע התקיים כסדרו.

את האירוע יזם פעיל במפלגת חד"ש, ששכר לצורך כך אולם במרכז בית הגפן, הנתמך בין היתר על ידי משרד התרבות והעירייה. באירוע, שניתנה לו הכותרת "כנס חירום ערבי-יהודי נגד 'חוק הלאום' הגזעני", נכחו כ-200 משתתפים. בין היתר השתתפו בו חברי הכנסת איימן עודה ועאידה תומא סלימאן מהרשימה המשותפת ומוסי רז ממרצ, ההיסטוריון קייס פרו ויו"ר האגודה לזכויות האזרח רחל ליאל.

דינה זילבר בכנסת, ב-2014צילום: אמיל סלמן

במכתבה ביקשה רגב ממנדלבליט להנחות את ראש העיר יונה יהב לאסור על קיום האירוע "כדי למנוע הפיכתה של הבמה הציבורית הנתמכת ל'דירה להשכיר' פוליטית/מפלגתית ו/או לגיס חמישי בשירותם של מבקשי רעתנו, החותרים תחת עצם קיומנו". עוד כתבה רגב כי בכוונתה "להעביר חוק חדש כבר במושב הבא, שימנע את הפרצות בחוק הקיים ושיאפשר סנקציות אפקטיביות יותר מול מוסדות תרבות נתמכים כאשר הם משתמשים או משכירים חלליהם למופעים, לכנסים ולאירועים, החותרים נגד מדינת ישראל, ערכיה וסמליה". 

במכתבה הוסיפה רגב כי בדיון שנערך לפני כחצי שנה בלשכת היועמ"ש, "צידדת בגישתי כי אין לאפשר למוסדות תרבות ציבוריים נתמכים לקיים כנסים פוליטיים בחלליהם, כמו גם שיש לגרוע באופן משמעותי ואף לשלול תמיכה ממוסדות תרבות בגין מתן במה להסתה ולפגיעה בסמלינו, בערכינו ובעצם קיומנו".

עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, בירך על עמדת זילבר. "בשנים האחרונות קיימת מגמה מסוכנת לטהר את המרחב הציבורי מאירועים פוליטיים. פסק הדין של ביהמ"ש העליון, עליו הסתמכה המשנה ליועמ"ש, ניתן בערעור של האגודה לזכויות האזרח נגד המועצה האזורית משגב, ונקבע שאין לאסור על השכרת מבני הציבור לאירועים פוליטיים. שרת התרבות מנסה להשתיק כל עמדה ביקורתית שלא עולה בקנה אחד עם דעותיה. אסור לאפשר פגיעה כה חמורה בזכויות בסיסיות במשטר דמוקרטי."

בית הגפן הוא מרכז תרבות ערבי-יהודי שהוקם בשנת 1963 ופועל כעמותה ללא מטרות רווח. לפי הגדרותיו, המרכז "שואף לבסס מרחבים משותפים שוויוניים המכילים את מגוון הזהויות והתרבויות בישראל ובעולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ