המחאה נגד חוק הלאום

הצעת נתניהו לדרוזים: עיגון מעמד העדה והטבות למשרתים בכוחות הביטחון

רה"מ צייץ: "השגנו היום מתווה היסטורי שמביא מהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון". גורם בצוות המו"מ של העדה אמר שישנם חילוקי דיעות חריפים ביחס להצעה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו, קרא, טריף, אסעד ושנאן בלשכת ראש הממשלה, ביום שישי האחרון
נתניהו, קרא וטריף, בחודש שעברצילום: לע"מ

בעקבות המחאה שעורר חוק הלאום, ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע לנציגי העדה הדרוזית להעביר חוק לעיגון מעמד העדה הדרוזית והעדה הצ'רקסית. עוד נכתב במסמך, כי החוק יכיל "עיגון של זכאות להטבות של בני מיעוטים, מכל הדתות והעדות, המשרתים בכוחות הביטחון, למטרה של סגירת פערים וקידום שוויון חברתי".

נתניהו צייץ אתמול (רביעי) בטוויטר: "השגנו היום מתווה היסטורי שמביא מהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון, ובפרט בני העדה הדרוזית". לפי שר האוצר משה כחלון, "הכותרת של המתווה אומרת: מי שתורם למדינת ישראל ראוי לכל ההערכה, שוויון ותגמול. לכן, הדרך הזאת מכריזה על ברית היסטורית בין מדינת ישראל לאזרחיה התורמים. לא חשוב מאיזו עדה, מוצא או גזע".

במתווה שהגישו נציגיו של ראש הממשלה נכתב כי "החוק יוקיר את תרומתה של העדה הדרוזית לביטחון המדינה, ויכלול תמיכה במוסדות העדה (דת, חינוך, תרבות); חיזוק היישובים הדרוזים, כולל פתרונות לבנייה למגורים, והקמת יישובים חדשים לפי הצורך; ושימור המורשת הדרוזית והנחלתה". עוד הובטח שם: "עיגון בחוק יסוד להכרה בתרומתם של אלו הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות, בהם בני העדה הדרוזית".

מנהיגי העדה הדרוזית התכנסו אתמול בכפר יאסיף לדון בהצעה. גורם המעורה בדיונים שנערכו בצוות המשא ומתן של העדה הדרוזית, שבו חברים בין היתר המנהיג הרוחני של העדה מוואפק טריף, אנשי ביטחון לשעבר ובעלי תפקידים אזרחיים, אמר שרוב הנציגים נוטים לקבל את הצעתו של ראש הממשלה.

אך אחד מנציגי הדרוזים אמר ל"הארץ" שישנם חילוקי דעות חריפים ביחס למתווה. לדבריו, הנציגים שהגיעו מרקע ביטחוני נוטים לקבל את רוח המתווה, ואחרים - בהם ראשי רשויות - מתנגדים לו. הוא הוסיף כי חלק מהנציגים האשימו את ראש הממשלה בכך שהוא מנסה ליישם מדיניות של "הפרד ומשול", ואמרו כי יסתפקו רק בביטול חוק הלאום או בהכנסת ערך השוויון אליו. 

גם בקרב חברי הכנסת הדרוזים אין תמימות דעים. ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) הודיע שהוא תומך במתווה, ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) אמר שהוא מתנגד וח"כ אכרם חסון (כולנו) הצהיר שמבחינתו המאבק נמשך. "הבג"ץ שריר וקיים ולא יימשך עד להחלטת השופטים", הוסיף.

תת-אלוף במיל' אמל אסעד, לשעבר מפקד יחידת הקישור ללבנון ומנהלת תיאום וקישור, כתב בפייסבוק ש"המתווה שמציע ראש הממשלה הוא מתווה לצבא שכיר". לדבריו, ההצעה משפילה עוד יותר מחוק הלאום עצמו. 

ביום ראשון אמר ל"הארץ" ראש מועצת דלית אל-כרמל רפיק חלבי: "הבהרנו שבלי להבטיח שוויון לכולם אין על מה לדבר. מה צריכים להרגיש רופאים או מדענים ומרצים ערבים שמטפלים או מלמדים גם יהודים?". הוא הוסיף כי הם דחו את טענת ראש הממשלה ולפיה כי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו מונע פגיעה באזרחי המדינה הלא יהודים. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ