המחאה נגד חוק הלאום |

ראשי העדה הדרוזית: הצעת נתניהו היא הזדמנות לתקדים היסטורי

נתניהו הציע לעגן את מעמד העדה בחוק ולהעניק הטבות למשרתים בכוחות הביטחון. נציגי העדה מסרו כי ימשיכו לדון בעניין עם צוות רה"מ וכי ההפגנה המתוכננת במוצאי שבת תתקיים כמתוכנן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, קרא, טריף, אסעד ושנאן בלשכת ראש הממשלה, ביום שישי האחרון

ראשי העדה הדרוזית הצהירו הלילה (חמישי) כי הצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר חוק לעיגון מעמד העדה היא "חלון הזדמנויות לתקדים היסטורי לקידום העדה הדרוזית ומעמדה במדינת ישראל". נציגי העדה, בראשות השייח' מואפק טריף, ימשיכו את הדיונים מול הצוות שמינה ראש הממשלה כדי להגיע להבנות שמוסכמות על שני הצדדים. עוד נמסר כי ההפגנה נגד חוק הלאום המתוכננת למוצאי שבת בתל אביב תיערך כמתוכנן. בהודעה נמסר כי "השירות הצבאי והגיוס צריכים להישאר מחוץ לוויכוח הציבורי".

החוק שהציע אתמול נתניהו יעגן את מעמדן של העדה הדרוזית והעדה הצ'רקסית. לפי מסמך שהוצג לנציגי העדה, החוק יכיל "עיגון של זכאות להטבות של בני מיעוטים, מכל הדתות והעדות, המשרתים בכוחות הביטחון, למטרה של סגירת פערים וקידום שוויון חברתי".

ראש הממשלה מסר אתמול: "השגנו מתווה היסטורי שמביא מהפך במעמד החוקי של בני המיעוטים המשרתים בכוחות הביטחון, ובפרט בני העדה הדרוזית". לפי שר האוצר משה כחלון, "הכותרת של המתווה אומרת: מי שתורם למדינת ישראל ראוי לכל ההערכה, שוויון ותגמול. לכן, הדרך הזאת מכריזה על ברית היסטורית בין מדינת ישראל לאזרחיה התורמים. לא חשוב מאיזו עדה, מוצא או גזע".

במתווה שהגישו נציגיו של ראש הממשלה נכתב כי "החוק יוקיר את תרומתה של העדה הדרוזית לביטחון המדינה, ויכלול תמיכה במוסדות העדה (דת, חינוך, תרבות); חיזוק היישובים הדרוזים, כולל פתרונות לבנייה למגורים, והקמת יישובים חדשים לפי הצורך; ושימור המורשת הדרוזית והנחלתה". עוד הובטח: "עיגון בחוק יסוד להכרה בתרומתם של אלו הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות, בהם בני העדה הדרוזית".

מנהיגי העדה הדרוזית התכנסו אתמול בכפר יאסיף לדון בהצעה. מקור המעורה בדיונים שנערכו בצוות המשא ומתן של העדה הדרוזית, שבו חברים בין היתר טריף, אנשי ביטחון לשעבר ובעלי תפקידים אזרחיים, אמר ל"הארץ" כי רוב הנציגים נוטים לקבל את הצעת ראש הממשלה.

אך אחד מנציגי הדרוזים אמר ל"הארץ" שישנם חילוקי דעות חריפים ביחס למתווה. לדבריו, הנציגים שהגיעו מרקע ביטחוני נוטים לקבל את רוח המתווה, ואחרים - בהם ראשי רשויות - מתנגדים לו. הוא הוסיף כי חלק מהנציגים האשימו את ראש הממשלה בכך שהוא מנסה ליישם מדיניות של "הפרד ומשול", ואמרו כי יסתפקו רק בביטול חוק הלאום או בהכנסת ערך השוויון אליו. 

גם בקרב חברי הכנסת הדרוזים אין תמימות דעים. ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו) הודיע שהוא תומך במתווה, ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) אמר שהוא מתנגד וח"כ אכרם חסון (כולנו) הצהיר שמבחינתו המאבק נמשך. "הבג"ץ שריר וקיים ולא יימשך עד להחלטת השופטים", הוסיף.

תת-אלוף במיל' אמל אסעד, לשעבר מפקד יחידת הקישור ללבנון ומנהלת תיאום וקישור, כתב בפייסבוק ש"המתווה שמציע ראש הממשלה הוא מתווה לצבא שכיר". לדבריו, ההצעה משפילה עוד יותר מחוק הלאום עצמו. 

ביום ראשון אמר ל"הארץ" ראש מועצת דלית אל-כרמל רפיק חלבי: "הבהרנו שבלי להבטיח שוויון לכולם אין על מה לדבר. מה צריכים להרגיש רופאים או מדענים ומרצים ערבים שמטפלים או מלמדים גם יהודים?". הוא הוסיף כי הם דחו את טענת ראש הממשלה ולפיה כי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו מונע פגיעה באזרחי המדינה הלא יהודים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ