ארגון הגג של יהודי אמריקה: "חוק הלאום הוא נסיגה ביחס לזכויות מיעוטים"

נשיא הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה אמר כי הארגון מאוכזב מאישור החוק. "אנו דוחקים בחברי הכנסת למצוא פתרון לסוגיות הממשיות שמטרידות את הדרוזים", אמר. נדיר שהארגון מבקר ממשלה ישראלית מכהנת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההכנות להפגנה נגד חוק הלאום, הערב בתל אביב

נשיא הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, ג'רי סילברמן, מתח היום (חמישי) ביקורת על חוק הלאום על רקע המשך המגעים בין מנהיגי העדה הדרוזית לנציגי הממשלה. "כתומכים גדולים של ישראל, אנו מאוכזבים שהממשלה העבירה חקיקה שבפועל מהווה נסיגה בכל הנוגע ליחס למיעוטים", אמר. הארגון מייצג מאות קהילות ונחשב לקול המרכזי של הממסד היהודי בארה"ב. נדיר שהארגון מבקר ממשלה ישראלית מכהנת.

"הפדרציות היהודיות עומדות לצד הקהילה הדרוזית ודוחקות במחוקקים הישראלים לעבוד בשיתוף מלא עם קהילה זו, על מנת למצוא בהקדם פתרון לסוגיות הממשיות שמטרידות אותם. בכנס הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה שיתקיים באוקטובר הקרוב בתל אביב, נתייחס גם לפעילות הרבה שעושות הפדרציות על מנת לסייע בשילוב המיעוטים בחברה הישראלית".

ח״כ נחמן שי, יו"ר שדולת ארה"ב-ישראל והשדולה לחיזוק העם היהודי, אמר בהתייחס להודעה כי מדובר ב"מחאה נדירה". "זוהי מחאה נדירה של יהודי ארה"ב, שנמנעים מלהגיב על 'ענייניה הפנימיים' של ישראל. מי שחי כמיעוט ברחבי העולם קשוב וחשוף לקיפוח של מיעוטים בראש ובראשונה במדינת ישראל. עולם הערכים של יהדות ארה"ב ושלנו הולך ומתרחק במהירות. אנחנו מאבדים אותם, את אהדתם ואת תמיכתם".

אתמול הציע נתניהו לנציגי העדה הדרוזית להעביר חוק לעיגון מעמד העדה הדרוזית והעדה הצ'רקסית. עוד נכתב במסמך, כי החוק יכיל "עיגון של זכאות להטבות של בני מיעוטים, מכל הדתות והעדות, המשרתים בכוחות הביטחון, למטרה של סגירת פערים וקידום שוויון חברתי". ואולם, המתווה הצית ויכוח פנימי העוסק בפרטי ההצעה ובמאבקים פנימיים על מוקדי כוח.

מנהיגות העדה דנה אתמול בכפר יאסיף במשך כמה שעות בהצעת נתניהו. מהישיבה עולה כי חלק מנציגי העדה עדיין דורשים לבטל או לתקן את חוק הלאום, ומודאגים מכך שהמתווה לא מבטיח שוויון לכול. בנוסף, המתנגדים סבורים כי קבלת המתווה תעמיד את העדה הדרוזית במצב בעייתי מול החברה הערבית, שלא תזכה למעמד מיוחד ומתנגדת לחוק הלאום.

חוק הלאום אושר החודש במליאת הכנסת ועורר ביקורת רבה בשל הדרת האוכלוסייה הערבית ממנו. הוא מקבע כחוק יסוד שורה של ערכים מזהים של המדינה, ומעניק מעמד של שפה רשמית לעברית בלבד. סעיף שנוי במחלוקת נוסף קובע שהמדינה תשקיע משאבים בשימור הזיקה ליהדות העולם בחו"ל אך לא בישראל, נוסח שדרשו המפלגות החרדיות כדי למנוע מחויבות של המדינה לקהילה הרפורמית והקונסרבטיבית בתוך תחומי המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ