מפגינים התפרצו לנאום דיכטר בחלוקת מלגות לדרוזים: "גזען, אתה סוג ב'"

שני מפגינים עלו לבמה באולם שאליו הגיעו רק 40 בני אדם, וקראו לחבר הכנסת שיזם את חוק הלאום לרדת. "אבי, אתה פוגע בעדה הדרוזית. תסתכל לי בעיניים, יש לנו מלחמה", אמר אחד מהם. הם שוחררו לאחר שאחד מהם נעצר והשני עוכב על ידי המשטרה

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפגינים מתעמתים עם דיכטר, הערב
המפגינים מתעמתים עם דיכטר, הערבצילום: גיל אליהו

מפגינים דרוזים ניסו היום (חמישי) למנוע מח"כ אבי דיכטר (הליכוד), יוזם חוק הלאום, לשאת דברים בטקס הענקת מלגות ל-80 מבני העדה שהשתחררו מצה"ל ומשירות לאומי במכללת אורט בראודה בכרמיאל. בטקס השתתפו רק 40 בני אדם, והאולם נותר ברובו ריק.

שניים מהמוחים, ד"ר אמיר חניפס, יו"ר פורום המאבק בחוק הלאום, ויוסף חניפס, עלו לבמה, צעקו לדיכטר כי הוא גזען וקראו לסטודנטים לצאת מהאולם. "אתה סוג ב', הוא פגע בכולם, תתבייש לך, לך הביתה, תרד מהבמה", הם קראו לעברו. "אבי, אתה פוגע בעדה הדרוזית. תסתכל לי בעיניים, יש לנו מלחמה", אמר אחד מהם. הוא פנה למשתתפים שנותרו לשבת במקומותיהם ואמר: "תתביישו לכם, צאו החוצה". השניים הוצאו מהאולם אחרי כמה דקות על ידי שוטרים, כשמאבטחים מגוננים על דיכטר. יו"ר פורום המאבק נעצר לאחר התקרית ושוחרר לאחר חצות, ואילו יוסף חניפס עוכב על ידי המשטרה.

בדבריו, התייחס דיכטר למהומה ואמר שהוא מוכן לקבל את הקריאות נגדו, רק לא את הכינוי "נאצי" שנקרא לעברו. אדם נוסף קם וצעק לו מהקהל: "אז למה אתה קורא לי סוג ב'?".

סמר גביש מירכא, סטודנט להנדסת חשמל במכללת כנרת, סיפר ל"הארץ" לפני תחילת הטקס כי הוא מתכוון להמשיך בתרומתו במילואים. גביש שירת כקצין בסוללת כיפת ברזל. "אני מאמין שיתקנו את החוק", אמר. "החוק בעיני הוא חוק שסותר את הערכים בין הדרוזים ליהודים. מאמין שיהיה תיקון ויהיה יותר טוב".

בתום האירוע, אמר דיכטר לעיתונאים: "האירוע היה אירוע מרשים. להשקיע מיליון שקל בשנה זה נותן לי תחושה טובה. אנחנו מדינה דמוקרטית. החוק עבר ברוב של 62 ואני לא מציע להקל ראש בחוק יסוד". הוא הוסיף ש"יודעים היטב את מעמדה של העדה" וכי הוא ישמח "שיחוקקו חוק בנושא".

המלגות חולקו במסגרת תוכנית המלגות של הקרן לידידות, בראשות הרב יחיאל אקשטיין. התוכנית הוקמה לפני חמש שנים להנצחת מורשתו של סלים שופי ולעידוד השתלבותם של צעירי העדה הדרוזית באקדמיה. להקמת התכנית היו שותפים ח"כ אבי דיכטר ותא"ל במיל' דב תמרי, חבריו של שופי לסיירת מטכ"ל. שופי הציל את ראש הממשלה בנימין נתניהו במסגרת שירותו כמפקד צוות בסיירת, כאשר הוא וצוותו איבדו את דרכם בשטח אויב בסופת שלגים.

הרב אקשטיין הקדיש את נאומו לחוק הלאום והדרוזים, ואמר שנשבר לו הלב לראות את מה שחווים היום הדרוזים במדינה. הוא פנה מעל הבמה לראש הממשלה וקרא להכניס את ערך השוויון לחוק, או לעגן את מגילת העצמאות בחוק. "אל תתייאשו, אל תפסיקו להילחם. תילחמו על עמדתכם עד שנזכה לשינוי מהותי ובפועל, לא רק בחוק. כך נהפוך לחברה טובה וחזקה יותר למען הדורות הבאים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ