עשרות אלפים הפגינו נגד חוק הלאום: "נלחמנו על קיום המדינה ונילחם על אופיה"

דיסקין בעצרת בכיכר רבין: החוק נועד לשרת צרכים פוליטיים עלובים, פודלים מפיצים שקרים והסתה. ח"כ לשעבר שנאן: "בני הפך להיות חלל סוג ב', הייתי ונשארתי דרוזי ישראלי גאה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיכר רבין, הערב

עשרות אלפי בני אדם הפגינו הערב (שבת) בכיכר רבין בתל אביב נגד חוק הלאום, בעצרת שיזמה העדה הדרוזית. הנוכחים קוראים לאימוץ מגילת העצמאות ומניפים שלטים שעליהם נכתב "אם אחים אז שווים" ו"כוחנו באחדותנו - חוק הלאום מבדיל בינינו". במקום נשמעו קריאות בגנות שר התקשורת הדרוזי איוב קרא, שיצא בימים האחרונים להגנת החוק, ובהן "בוגד".

בפתח העצרת אמר מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית, השייח מואפק טריף: "תמיד התגאינו במדינה, מעולם לא ערערנו על זהותה היהודית. האמנו שחלק מהאתוס היהודי שלה יהיה יחס של שוויון מלא לאזרחיה הלא יהודים, ובראשם הדרוזים הנאמנים. אף אחד לא יכול ללמד אותנו על הקרבה ולהטיף לנו על נאמנות, ובתי הקברות הצבאיים יעידו על כך. למרות הנאמנות הבלתי מסויגת שלנו, המדינה לא רואה בנו שווים. כמו שאנחנו נלחמים על קיומה וביטחונה של המדינה, אנחנו נחושים להילחם יחד אתכם על אופיה ועל הזכות לחיות בה בשוויון ובכבוד". טריף הוסיף כי הוא משוכנע בכנות כוונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לתקן את הפגיעה בעדה הדרוזית.

ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו עם תא"ל במילואים אמל אסעד, הערבצילום: מוטי מילרוד
כיכר רבין, הערבצילום: מוטי מילרוד

המחאה נגד חוק הלאום I לפחות למראית עין, הפגנת הענק בכיכר רבין יצרה קואליציה ישראלית חדשה / חמי שלו Iהספין של נתניהו רק העצים את הפגנת הדרוזים נגד חוק הלאום / יוסי ורטר Iבהפגנה בת"א הדרוזים שימשו פה לא רק למיעוטים, אלא גם לציונות המקורית / דן מרגלית Iמחאת חוק הלאום: הוויכוח אינו על שוויון, אלא על זהותה של מדינת ישראל / קרולינה לנדסמן

תת-אלוף במילואים אמל אסעד ציטט בנאומו בעצרת מתוך מגילת העצמאות, וקרא את המשפט: "מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה ותקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין".

חבר הכנסת לשעבר שכיב שנאן, שבנו השוטר כמיל נהרג בפיגוע בהר הבית בשנה שעברה, אמר: "כשנחקק החוק הבנתי שהפכתי להיות אזרח סוג ב', ובני הפך להיות חלל סוג ב'. חוק הלאום הוא פרי של פחד, שנאה וייאוש, אבל אני מלא באהבה, בתקווה ובאמונה. הייתי ונשארתי דרוזי ישראלי גאה, הייתי ונשארתי שוחר שלום, מאמין בקיומנו המשותף לפי הערך 'חיה ותן לחיות'". שנאן סיים את נאומו בקריאה: "תחי מדינת ישראל, תחי העדה הדרוזית".

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, קרא בנאומו "להסיר את הכתם המכוער" של חוק הלאום מעל פני המדינה. "בכיכר הזאת עומדים היום אחינו הדרוזים, ושמים בפנינו מראה שבה משתקף לנו המרחק הנורא שעברנו מימי הכרזת העצמאות ועד היום", אמר. "מה שהיה פשוט כל כך במגילת העצמאות הושמט במכוון מחוק הלאום, כחלק מתהליך מתמשך שמדיר את האשה, את הלהט"ב, את הרפורמי, את הקונסרבטיבי, את הצ'רקסי, את הבדואי, את הערבי וגם אתכם, אחינו לדם - הדרוזים".

כיכר רבין, הערבצילום: מוטי מילרוד

"חבריי הדרוזים", הוסיף חולדאי, "אל תפלו למלכודת הדבש שהוצעה לכם. זהו עוד ניסיון לפלג, לפצל ולהפריד, לסמן מי בפנים ומי בחוץ, וכל מי שבחוץ - הוא האויב. המשיכו להילחם יחד אתנו כדי שמדינת הלאום של העם היהודי תמשיך להיות דמוקרטית ושוויונית".

לדברי חולדאי, "עד לחקיקת חוק יסוד הלאום, מדינת ישראל היתה מדינה יהודית ודמוקרטית, מדינה של ישראלים. החוק בנוסחו הנוכחי, משמעו - מדינת הלאום היהודי אינה מכירה בכל אזרחיה כאזרחים שווים ובעלי זכויות שוות. הוא מעקר את תמצית קיומנו המשותף כאן. לא רק עקרונות השוויון והדמוקרטיה נזנחו - נזנחו גם ערכי הציונות, לא רק אלה של הרצל אלא גם אלה של ז'בוטינסקי". 

ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין תקף בנאומו את מחוקקי חוק הלאום, שאותו כינה "מעשה תועבה", ואת ה"פודלים", כלשונו, שאותם האשים בהפצת שקרים ובהסתה. לדבריו, "החוק לא בא לחזק את מדינת ישראל אלא לשרת צרכים פוליטיים קטנים ועלובים, לערער את היסודות, לפלג ולהגביר את השנאה בינינו לקראת הבחירות". דיסקין אמר כי הימין הליברלי התפוגג ובמקומו בא ימין פופוליסטי ומזויף: "בגין היה מתהפך בקברו אם היה רואה את ממשיכי דרכו בליכוד". בתום נאומו של דיסקין הוקרא מסר מטעם השר לשעבר דן מרידור, שקרא לבטל את החוק והגדיר אותו "מביש".

פרקליט המדינה לשעבר, משה לדור, פקפק בטענה שעיקר משמעותו של חוק הלאום הצהרתית, והזהיר כי הוא ישפיע על יחס הרשויות למיעוטים ועל פסיקות בתי המשפט. גם לדור קרא לדרוזים שלא להסכים לפשרה בעניין החוק ואמר: "אם תישארו מאוחדים ולא תיכשלו מול טקטיקה של הפרד ומשול, אני מאמין שמאבקכם יישא פרי. אינני מאמין שראש הממשלה יימנע מלכבות את האש שהצית. הוא לא יהיה מוכן להירשם בדפי ההיסטוריה כמי שקרע את המיעוטים מהמדינה".

כיכר רבין, הערבצילום: מוטי מילרוד

שני צעירים מפקיעין, ראסל וחוסיין, באו להפגנה עם דגל העדה. "כל הכפר יגיע היום", אמר ראסל. "אנחנו עושים צבא, עושים הכל - ובסוף אנחנו סוג ב'". על המתווה שהציע נתניהו אמר חוסיין: "אנחנו לא צריכים כסף, אלא שוויון. שיבטל את החוק". המפגינים התבקשו שלא להניף דגלים של מפלגות, בטענה שזוהי מחאה לא מפלגתית למען שוויון.

סלמאן חלבי מדליית אל-כרמל הסביר מדוע בא לעצרת: "התיקון היחיד שאני מבקש הוא שאני אהיה שווה לך ואתה לי. אנחנו נותנים הכל ולא מבקשים כלום, רק שוויון". נדיה חלבי, גם היא מדליית אל-כרמל, אמרה: "כל פעם אנחנו שומעים על חוק כזה או אחר, וחוק הלאום היה הקש ששבר את גב הגמל. זוכרים אותנו רק ביום הזיכרון, בשאר השנה אין לנו ערך. זכויות הן לא טובה. ביבי יצר את הצרה הזו ופילג אותנו, הוא חייב לפתור את זה".

נאיף חולד מבית ג'אן, שגם הוא אחז בדגל העדה, אמר: "70 שנה של נאמנות למדינה, וזה מה שמגיע לנו? זה הכבוד של נתניהו? הוא חשב לקנות אותנו, שהמחיר שלנו זול, אבל המחיר הוא שוויון מלא". עפיפי שהאין, גננת מבית ג'אן, הוסיפה: "אנחנו מרגישים שאנחנו נותנים ולא מקבלים. צריך להיות שוויון מלא לכל האזרחים - דרוזים, ערבים ויהודים. כולנו אחים וצריך לחיות יחד".

כאמל חלבי בעצרת בכיכר רבין, הערבצילום: מוטי מילרוד

כאמל חלבי מדליית אל-כרמל בא לבוש למחצה במדי צבא: "באתי לכאן בשביל לזעוק את זערקת האנשים שחיים את האבסורד שנוצר בגלל חוק הלאום", הסביר. "לא יעלה על הדעת שבמדינה דמוקרטית נאורה ייווצר חוק שמבדיל בין אנשים. אף אחד לא יגזול ממני שום ישראליות - לא ביבי, ולא הממשלה ולא אנשים שמפחדים".

העיתונאית הדרוזית אימאן ספדי אמרה ל"הארץ": "אנחנו מבקשים לבטל את החוק מהיסוד. זה לא הדרוזים של פעם, אנחנו אנשים צעירים ומשכילים, לא קונים אותנו בכסף ואנחנו לא פראיירים של נתניהו. ביבי מאבד את המניות שלו בחברה הדרוזית. אנחנו מאוחדים, וביבי והימין הקיצוני לא יפלגו אותנו". ספדי הוסיפה: "מאוד מרגש לראות את הדגל של העדה פה בתל אביב".

בהפגנה נוכחים יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד ויו"ר מרצ, תמר זנדברג, לצד חברי הכנסת עמיר פרץ, מיקי רוזנטל ומיכל בירן מהמחנה הציוני, ואילן גילאון ומוסי ורז ממרצ. המארגנים ביקשו להימנע מהנפת דגלי מפלגות, בטענה שמדובר במחאה לא פוליטית למען שוויון. לבני אמרה ל"הארץ": "זו ממשלה שחוצה את המגילה לשניים, היא לא נותנת שוויון לא ללהט"בים ולא לדרוזים. ראש הממשלה חושב ששוויון זה צ'ופר, שהוא מחלק לפי גודל ההפגנה או השירות הצבאי". לפיד מסר: "אני בעד חוק הלאום של העם היהודי, בעד הדגל הכחול-לבן, ההמנון והזהות היהודית, אבל לא בעד חוק הלאום הזה, שפוגע ומעליב אזרחים ששירתו בצבא ומאמינים במדינה". זנדברג אמרה: "הציבור הישראלי לא קנה את ההסתה של נתניהו ושותפיו ויצא להגיד בקול ברור 'כן' לשוויון. ההפגנה הערב הייתה התשובה ללחץ של ראש הממשלה וסביבתו ששלפו את כל ההסתה האפשרית נגד השמאל, הקרן והאיחוד האירופי".

חבר הכנסת הדרוזי סאלח סעד (המחנה הציוני), שעתר לבג"ץ נגד החוק, אמר: "הרבבות שנמצאים פה הערב הם התשובה לשקרים של ביבי ולניסיונות להפוך את ישראל למדינה מפולגת וגזענית. היום נוצר כוח חדש, של ישראלים שמאסו בהסתה ובשנאה ורוצים שוויון".

בחיפה הפגינו הערב עשרות בני אדם מול ביתו של יו"ר כולנו, השר משה כחלון. חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן אמרה בהפגנה: "כחלון, שהצביע בעד חוק הלאום הגזעני, המסמן כחמישית מאזרחי המדינה כאזרחים נחותים ומעגן את האפליה נגדם בחוק יסוד, עוד יחזור לכפרים וליישובים הערבים ויתחנן לקולות אותם אזרחים. אז, על כולנו לזכור שהוא ומפלגתו עמדו כתף אל כתף עם הימין הקיצוני כדי להוציא אותנו ממעגל האזרחות השווה". עצרות נוספות התקיימו ביישובים הערביים רהט, טייבה וג'לג'וליה. השבוע החליטה ועדת המעקב של ערביי ישראל שלא להצטרף להפגנת הדרוזים בתל אביב, בטענה שאינה משקפת את נקודת המבט של החברה הערבית כולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ