ועדת השרים לחקיקה תמכה בחוק שיטיל קנס של 1,500 שקל על צרכני זנות

הוועדה התכנסה באופן חריג בזמן הפגרה, ואישרה את הצעת החוק הממשלתית שיזמה השרה שקד. ההצעה, שתקודם במושב הכנסת הבא, מגדירה צריכת שירותי זנות כעבירה מינהלית

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד, בחודש שעבר
שקד, בחודש שעברצילום: אלכס קולומויסקי

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק הממשלתית האוסרת על צריכת זנות בישראל. הוועדה התכנסה באופן חריג בזמן הפגרה, והמשך קידומו של החוק צפוי במושב החורף של הכנסת, המתוכנן להיפתח ב-14 באוקטובר.

ההצעה, ביוזמת שרת המשפטים איילת שקד, קובעת כהוראת שעה לחמש שנים איסור על צריכת זנות ומגדירה את צריכתם כעבירה מינהלית. לפי ההצעה, יוטל קנס של 1,500 שקלים על עבירה ראשונה ו-3,000 שקלים על עבירה חוזרת בתוך שלוש שנים. אם האדם שקיבל את הקנס יפנה לבית המשפט, וזה ימצא כי אכן עבר את העבירה, הוא יוכל להגדיל את גובה הקנס עד לסכום של 75,300 שקל.

בהצעה נקבע כי היא תיכנס לתוקף שנה וחצי מיום פרסומה, על מנת לאפשר למדינה להסדיר בזמן זה מנגנוני שיקום לשורדות זנות על בסיס מסקנות הוועדה הבין-משרדית לצמצום תופעת הזנות. השרים אף אישרו היום הקמת צוות ליישום מסקנות הוועדה, שהמליצה לממשלה בין היתר להקציב עשרות מיליוני שקלים לצמצום הזנות.

בקואליציה מתכוונים לאשר את החוק לכל הפחות בקריאה ראשונה בחודשים הקרובים. זאת, כדי שאם הכנסת תתפזר ניתן יהיה להמשיך ולחוקק אותו מהנקודה שבה הופסק במקום להתחיל מחדש בכל הליכי ניסוחו וקידומו מחדש.

לצד הצעת החוק, אמרה שקד כי הממשלה תחל בתוכנית בין-משרדית לטיפול בזנות, שתעסוק בהרחבת המענה, הטיפול והשיקום של נשים וגברים בזנות וכן צרכני זנות. בנוסף, המשרדים יפעלו להעלאת המודעות לנושא.

"הממשלה מעבירה היום מסר ברור לצורכי שירותי זנות: סחר בנשים וצריכת זנות הם פסולים מכל וכל", מסרה שקד. "הטיפול בזנות צריך להיות רחב הרבה יותר – ובכך נטפל בחודשים הקרובים". הצעת החוק אף מסמיכה את שרת המשפטים, בהסכמת שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, לקבוע בתקנות גם אמצעי ענישה חלופיים.

חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד), שהובילה את הצעת החוק הפרטית בנושא, אמרה כי היה חשוב לאשר את הצעת החוק בפגרה. "כל העת אנו מתעדכנות על עבריינים וסרסורים שממשיכים לנהל את פעילות של פרסום ושידול לזנות ברחבי הרשת, וקידום החוק יאותת על רצינות המדינה בנושא ויסייע ביצירת הרתעה", אמרה. "חשוב להדגיש כי בצד אישור החוק חייבת לבוא החלטת ממשלה עם תקציבים מתאימים לשיקום הנשים שיחלצו מהמעגל, ואני מקווה שגם עניין זה יוסדר בשבועות הקרובים".

חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), שהיתה מיוזמות החוק, אמרה: "אישור תזכיר החוק הממשלתי הוא הישג נוסף במאבק למיגור הזנות ואבן דרך חשובה להיותנו חברת מופת המוקיעה את הניצול והפגיעה המתמשכים שבצריכת הזנות. נשים וגברים לא בחרו בזנות והגיעו לשם בגלל מציאות חיים קשה".

עו"ד ניצן כהנא, מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, מסרה: "היום ממשלת ישראל אומרת בצורה חד משמעית - מדינת ישראל לוקחת אחריות על 14 אלף הנשים והגברים בזנות בישראל". היא הוסיפה: "אחרי מאבק ארוך שהובלנו יחד עם חברות הכנסת זהבה גלאון, שולי מועלם ועליזה לביא, אושרה היום הצעת החוק לאיסור צריכת זנות. אישור הצעת החוק, לצד תקצוב משמעותי לשיקום שורדות זנות, הם צעדים משמעותיים בדרך למיגור תעשיית הזנות. אנו מברכות את הממשלה ואת השרים שקד וארדן שהובילו את המהלך, ומפצירות בהם לסיים את הליך החקיקה והקמת המענים בהקדם."

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ