נתניהו: האיחוד האירופי יפסיק לממן התאגדות של כ-20 ארגוני שמאל

"המועצה להגנה על החירויות" מאגדת ארגונים יהודיים וערביים, בהם בצלם, עדאלה, האגודה לזכויות האזרח ומרכז מוסאוא. ראש הממשלה: "ההתארגנות פועלת להשחרת פני המדינה. זו רק ההתחלה"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת ממשלה, ביום ראשון
נתניהו בישיבת ממשלה, ביום ראשוןצילום: אמיל סלמן

לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעה היום (שלישי) כי בעקבות מאמציו, האיחוד האירופי יפסיק את מימון העמותה הישראלית "המועצה להגנה על החירויות". מנכ"לית העמותה, חולוד מסאלחה, אמרה שהעניין בבדיקה, ומהאיחוד האירופי טרם נמסרה תגובה.

"המועצה להגנה על החירויות", שהוקמה בשנה האחרונה על ידי מרכז אעלאם לתקשורת ערבית בישראל, היא התארגנות של כעשרים ארגוני חברה אזרחית יהודים וערבים, בהם בצלם, עדאלה, האגודה לזכויות האזרח ומרכז מוסאוא. לפי אנשי המועצה, היא הוקמה במטרה "לייצר קואליציה מתואמת של ארגונים ואנשי ציבור שתתן מענה לבעיית צמצום מרחב החירויות שמקדמת הממשלה".

ארגוני ימין תקפו בשנה האחרונה את העמותה. כך, בעמוד הפייסבוק של ארגון "עד כאן" נכתב בחודש שעבר כי "הארגון פועל בכוח נגד חוסנה של המדינה ונגד אופיה היהודי והדמוקרטי" וכן "מתערב במוצהר בשדה הפוליטי הפנים-ישראלי".

מסר דומה נכלל בהודעת לשכת נתניהו היום, שבה נכתב כי ההתארגנות "מערערת על זכות קיומה של מדינת ישראל ופועלת להשחרת פני המדינה בעולם". לדברי נתניהו, "זוהי רק ההתחלה. נמשיך לפעול בנחישות נגד ארגונים שפועלים לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל ושחותרים להשחיר את שמה של המדינה ושל צה"ל ברחבי העולם".

בכירים במשרד החוץ אמרו ל"הארץ" כי דיווח רשמי על הפסקת המימון הגיע באחרונה לשגרירות ישראל בבריסל. בכמה ארגונים שהשתייכו להתארגנות התייחסו בביטול לבשורה. היוזמה, לדבריהם, לא היתה משמעותית לפעילותם השוטפת.

בכנס שקיימו אנשי המועצה בחודש מאי 2017, הם אמרו כי היא נועדה לענות על "התחושה הגוברת שמרחב הפעולה של ארגוני זכויות אדם בארץ הולך ומצטמצם", וציינו כדוגמאות את חוק הלאום ואת גל החקיקה נגד ארגוני השמאל.

פרופ' אמל ג'מאל, ראש אעלאם וחוקר בכיר למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב, אמר בכינוס כי "יש תהליך של נורמליזציה של מתקפה על ארגוני זכויות אדם. זה לא היה חלק מהמציאות שלנו בעבר, והעובדה שיש קרימינליזציה של ארגונים ופעילים היא דבר חריג ומסוכן. אמנם לא הגענו למציאות שבה אי אפשר לדבר בכלל, אבל צריך לפעול לפני שנגיע לשם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ