נתניהו הודיע כי האיחוד יפסיק מימון לפרויקט שמאל, אך בבריסל הודיעו: עוד אין החלטה

נתניהו הודיע אתמול שבזכות מאמציו האיחוד האירופי יפסיק לתקצב את "המועצה להגנה על החירויות". בפועל, נבחנת הפרה חוזית בין המועצה לאיחוד

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת ממשלה, ביום ראשון
נתניהו בישיבת ממשלה, ביום ראשוןצילום: אמיל סלמן

דוברת מטעם האיחוד האירופי אמרה היום (רביעי) בתדרוך לעיתונאים בבריסל כי האיחוד אכן בוחן טענות "להפרות בחוזה המימון של פרויקט בשם המועצה להגנה על החירויות בישראל" - אך כי החלטה סופית בנידון טרם התקבלה. זאת בתגובה להודעת לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אתמול שבשל מאמציו האיחוד האירופי יפסיק את מימון ההתארגנות. באיחוד הדגישו כי "זו החלטה של האיחוד ושל האיחוד בלבד", וכי "האיחוד נותר מחויב להגנה על חופש הביטוי וההתאגדות" וימשיך לתמוך בחברה האזרחית ובערכים דמוקרטיים "בישראל וברחבי העולם". במשרד החוץ, לעומת זאת, מתעקשים כי האיחוד הודיע לישראל שהמימון יופסק.

לצפייה בתדרוך המלא

"המועצה להגנה על החירויות" הוא פרויקט שיזם בשנה האחרונה מרכז אעלאם לתקשורת ערבית בישראל. במכתב ששלחה לאחרונה המועצה לחברי כנסת, היא ביקשה מהם להצביע נגד חוק הלאום. על המסמך התנוסס הלוגו של האיחוד האירופי - אך המועצה לא צירפה אליו את ההצהרה המחויבת על ידי האיחוד בכל הפרויקטים הנתמכים, ולפיה הם לא מייצגים את עמדתו. זו ההפרה שנבחנת כעת בבריסל.

המועצה היא בהתארגנות גג של כעשרים ארגוני חברה אזרחית יהודים וערבים, בהם בצלם, עדאלה, האגודה לזכויות האזרח ומרכז מוסאוא במטרה לקדם אינטרסים משותפים כגון הודעות קבוצתיות לתקשורת ופעולות לובי. לפי אנשי המועצה, היא הוקמה במטרה "לייצר קואליציה מתואמת של ארגונים ואנשי ציבור שתתן מענה לבעיית צמצום מרחב החירויות שמקדמת הממשלה". האיחוד השתתף במימון הפרויקט דרך מרכז אעלאם, יחד עם תורמים נוספים, בכ-1.5 מיליון שקלים לשנים 2017-2019.

ארגוני ימין תקפו בשנה האחרונה את הפרויקט. כך, בעמוד הפייסבוק של ארגון "עד כאן" נכתב בחודש שעבר כי "הארגון פועל בכוח נגד חוסנה של המדינה ונגד אופיה היהודי והדמוקרטי" וכן "מתערב במוצהר בשדה הפוליטי הפנים-ישראלי".

מסר דומה נכלל אמש בהודעת לשכת נתניהו שבה נכתב כי ההתארגנות "מערערת על זכות קיומה של מדינת ישראל ופועלת להשחרת פני המדינה בעולם". לדברי נתניהו, "זוהי רק ההתחלה. נמשיך לפעול בנחישות נגד ארגונים שפועלים לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל ושחותרים להשחיר את שמה של המדינה ושל צה"ל ברחבי העולם".

בכירים במשרד החוץ אמרו אתמול ל״הארץ״ כי דיווח רשמי על הפסקת המימון הגיע באחרונה לשגרירות ישראל בבריסל בעקבות פנייתם לאיחוד בנושא. בכמה ארגוני שמאל שהשתייכו להתארגנות התייחסו אמש בביטול לבשורה. היוזמה, לדבריהם, לא היתה משמעותית לפעילותם השוטפת וממילא תוקצבה עד 2019.

בכנס ייסוד שקיימו אנשי המועצה בחודש מאי 2017 במכון ון ליר השותף ליוזמה, אמר פרופ' אמל ג'מאל, ראש אעלאם וחוקר בכיר למדע המדינה באוניברסיטת תל אביב, כי "יש תהליך של נורמליזציה של מתקפה על ארגוני זכויות אדם. זה לא היה חלק מהמציאות שלנו בעבר, והעובדה שיש קרימינליזציה של ארגונים ופעילים היא דבר חריג ומסוכן. אמנם לא הגענו למציאות שבה אי אפשר לדבר בכלל, אבל צריך לפעול לפני שנגיע לשם".

רכזת הפרויקט במרכז אעלאם, חולוד מסאלחה, אמרה ל"הארץ" כי הנושא "בבדיקה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ