רבבות ערבים ויהודים בהפגנה בת"א נגד חוק הלאום: "אנחנו כאן כדי להסיר את הכתם של ממשלת נתניהו"

המפגינים התכנסו בכיכר רבין וצעדו לרחבת מוזיאון תל אביב, שם קיימו עצרת בדרישה לביטול החוק. חלק מהמפגינים נופפו בדגלי פלסטין. נתניהו: "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה נגד חוק הלאום בתל אביב, הערב

עשרות אלפים הפגינו הערב (שבת) בתל אביב נגד חוק הלאום, ביוזמת ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל. המפגינים, ערבים ויהודים, התכנסו בכיכר רבין, וצעדו לרחבת מוזיאון תל אביב. בסיום הצעדה התקיימה עצרת תחת הכותרת "יבוטל חוק הלאום - כן לשוויון".

המארגנים ניסו בשבועות האחרונים לרתום כמה שיותר אזרחים יהודים להפגנה, וקראו למשתתפים שלא לנופף בדגלים - פלסטיניים או אחרים - כדי לא להרתיע מפגינים אפשריים. עם זאת, דגלי פלסטין הונפו לאורך ההפגנה, לצד דגלים שחורים וכמה דגלי ישראל. המפגינים נשאו שלטים ועליהם המילים: צדק, דמוקרטיה בעברית ובערבית, וגם "חוק הלאום - אפרטהייד". מהמשטרה נמסר כי בהפגנה עוכב חשוד אחד בגין הפרת הסדר הציבורי. 

מפגינים בכיכר רבין, אתמולצילום: תומר אפלבאום

יו"ר ועדת המעקב מוחמד ברכה אמר בהפגנה: "דגל פלסטין הוא הדגל של העם הפלסטיני המדוכא. הוא הדגל שמנסים דרך חוק הלאום להוציא אותו מההיסטוריה אבל הוא דגלו של עם גאה. היהודים והערבים כאן נעו בכמויות אדירות כדי למחות את הכתם של נתניהו וממשלתו. כולנו כאן כדי למחוק את התועבה וכדי להסיר את הכתם שנקרא חוק הלאום ובדרך גם להסיר את הכתם שנקרא ממשלת נתניהו. לא תהיה עוד נכבה, הפלסטינים לא יעזבו, אנחנו לא נעזוב. חוק היסוד מורה ליהודים לחיות על הטראמפ ועל החרב ולא על הדבש ועל העוקץ".

בהפגנה נאמו גם הסוציולוגיות ד"ר מהא כרכבי-סבאח ופרופ' אווה אילוז, שאמרה: "אנחנו רוצים שוויון, לא לחיות בחברה של אדונים ונתינים. לציונות אין משמעות אם אין בכוונתה לבנות צדק ושוויון. הצד השני סומך על היאוש שלנו, זה משרת אותו". אחריהן נשא דברים יו"ר הוועד הארצי של ראשי הרשויות הערביות, מאזן גנאים, שאמר: "החוק הזה פוגע בחברה הערבית, אבל אם כולנו נשתוק מחר זה יפגע בכם היהודים. צריך להתגייס ולהגיד לביבי, החוק הזה מטומטם, הוא של גזענים והוא לא יעבור".

לאחר מכן עלה לנאום מו"ל "הארץ" עמוס שוקן, שאמר: "המאבק שלנו הוא לא רק מאבק על שוויון זכויות לישראלים שאינם יהודים. זה מאבק על דמוקרטיה בישראל. לכן כל אזרח ישראלי שדבק בשמירה על הדמוקרטיה צריך להצטרף למאבק, ולא לוותר עד שיבוטל החוק".

שריף, תושב רהט שהגיע לכיכר, אמר ל"הארץ": "יש פה אבל על החוק ועל הממשלה שכתבה חוק פשיסטי, מסכסך ומפלה. נתניהו חושב שהוא יצליח להפלות, אבל התקדמנו. צריך ללכת יד אחת - דרוזים, יהודים וערבים, לא משנה מאיזו עדה - צריך להתנגד לנתניהו. העם היהודי חווה את האפליה באירופה. למה דווקא הם רוצים לעשות את זה?". יוסף מרהט הוסיף: "70 שנה אנחנו חיים יחד. למה דווקא עכשיו זה ברור כי זה פוליטי. מה, 70 שנה הייתם בלי לאום? מה השתנה?".

מפגינים צועדים בתל אביב, הערבצילום: תומר אפלבאום

מהא מסאלחה, תושבת כפר קרע, אמרה: "אני מאמינה בשוויון של כל בני האדם, אסור להפלות בלי קשר לשפה לדת ולאמונה. כולנו בני אדם וכולם צריכים להיות שווים. אני דורשת שיהיה צדק, צדק לא קיים, מתי יבוא זה תלוי בממשלה".

תמר, תושבת קיבוץ באזור הצפון שנשאה דגל ישראל, אמרה בעצרת: "צריך לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם כל מי שמוכן לשתף פעולה בעד שוויון עם כל האזרחים. החוק הזה הוא רע לציונות ולדמוקרטיה, הציונות באה לפתור את הבעיה של העם היהודי, אמר הרצל יפה, והמשיכו אותו ז’בוטינסקי ובן גוריון - אבל לא על חשבון אחרים".

המפגינים בכיכר רבין, הערבצילום: AFP

לואי מכפר טוראן הגיע לעצרת עם חמשת ילדיו ואשתו. לדבריו, "מאז שהחליטו על ההפגנה ידעתי שאני קם ואבוא ואומר את המילה שלי די לגזענות, אנחנו ממשיכים במאבק לקבל זכויות במדינה כי אנחנו אזרחים. בדרך מהכפר הילדים שלי שאלו אותי מה זה החוק הזה, אמרתי שהוא אומר שאנחנו סוג ב', שאנחנו כאילו מטיילים פה".

מבין 24 חברי סיעת המחנה הציוני, הגיעו להפגנה רק שניים: ח"כ מיקי רוזנטל, וח"כ זוהיר בהלול, שהודיע על כוונתו להתפטר מהכנסת במחאה על אישור החוק. 27 ארגונים יהודיים וערביים הצטרפו לוועדת המעקב וקראו להגיע להפגנה, ובהם שלום עכשיו, רופאים לזכויות אדם וכוח לעובדים.

מפגינים מתאספים בכיכר רבין, הערבצילום: תומר אפלבאום

בתגובה להפגנה כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום. אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון ולשיר את התקווה בגאווה גדולה". השר אופיר אקוניס מסר כי "עשרות דגלי אש"ף ששטפו את ההפגנה בתל אביב הם ההוכחה הנחרצת בנחיצותו של חוק הלאום". השרה מירי רגב כתבה: "השמאל וערביי ישראל מעדיפים את צבעי האדום שחור וירוק על פני הכחול והלבן. זה ההבדל בין מדינת כלל אזרחיה למדינת הלאום של העם היהודי, וזו סיבה נוספת לחשיבות חוק הלאום".

מארגני ההפגנה, שעתרו השבוע לבג"ץ נגד החוק, אמרו מוקדם יותר השבוע במסיבת עיתונאים כי מדובר בחוק היסוד הקיצוני ביותר בעולם, "מאז ימי האפרטהייד". יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מסר לקראת ההפגנה: "עשרות אלפי ערבים ויהודים נעים בכמויות באוטובוסים לת"א, כי היום אנחנו מתעקשים להעביר מסר ברור - מדינה דמוקרטית חייבת להיות לכל האזרחים. אין אמירה יותר ערכית מזו מול חוק הלאום האפרטהיידי ואין תשובה הולמת יותר לממשלה מסיתה מרבבות של אנשים שיוצאים לרחובות במחאה".

ההפגנה בכיכר רבין, הערבצילום: תומר אפלבאום

ח״כ יוסף ג׳בארין (הרשימה המשותפת) הצטרף לדבריו ואמר כי "זוהי ההפגנה החשובה ביותר לציבור הערבי בתל אביב מזה שנים ארוכות. אם כל ההפגנות. ההרגשה היא שחוק הלאום מאיים על קיומנו ועל זהותנו. החוק הארור הזה הצליח לאחד את הציבור הערבי ולהחזיר את רוח המאבק הציבורי לאזרחים הערבים ביחד עם הכוחות הדמוקרטיים היהודיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ