בר פלג
יהונתן ליס

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר הערב (שבת) כי אינו משתתף בהפגנת הציבור הערבי נגד חוק הלאום, כיוון שמארגניה תומכים בזכות השיבה לפלסטינים. "ההפגנה מאורגנת על ידי בל"ד ואנשי הרשימה המשותפת", אמר גבאי בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות", "הם לא מאמינים במדינה יהודית. אני יכול ללכת להפגנה שמדברת על שוויון זכויות, אבל בוודאי לא נהיה בהפגנה הזאת, לא משנה בעד מה היא".

מבין 24 חברי סיעת המחנה הציוני, הגיעו להפגנה רק שניים: ח"כ מיקי רוזנטל, וח"כ זוהיר בהלול, שהודיע על כוונתו להתפטר מהכנסת, במחאה על אישור החוק. חברי מרצ הם היחידים מהסיעות היהודיות שהגיעו להפגנה במלואם, לצד חברי הרשימה המשותפת. יו"ר ועדת המעקב של הציבור הערבי מוחמד ברכה אמר בתגובה בהפגנה: "לבני עוד לא עזבה באמת את הליכוד וגבאי עוד לא יצא ממשלת הליכוד, אנו שהתכנסנו בכיכר נתגבר אנו מושיטים יד כנה לשיתוף פעולה ערבי יהודי כדי לייצר מציאות וצדק".

הפגנת הציבור הערבי, הערבצילום: תומר אפלבאום

רוזנטל מסר הערב: "הכי מדאיגים אותי חבריי למחנה שחוששים להתייצב בגאון מול מסע ההסתה, שמא יבולע להם ציבורית או פוליטית. אני מצטרף להפגנה לא כתמיכה במארגניה ולא בהזדהות עם כל מסריה, אלא בגלל אמונתי שאין ציונות בלי דמוקרטיה ואין דמוקרטיה בלי שוויון לכל". בתשובה לשאלת הארץ על היעדרות חבריו לסיעה, אמר רוזנטל: "כל אחד עושה את השיקולים שלו. ליבי ומצפוני שלמים עם ההגעה אם אני צריך לשלם מחיר פוליטי אשלם".

מוקדם יותר השבוע אמרה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני בגלי צה"ל כי לא תגיע להפגנה, כיוון שחלק מחברי הרשימה המשותפת אינם שותפים לתפיסתה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של היהודים.

ח"כ רוברט טיבייב מהמחנה הציוני, שהושבע השבוע לכנסת, מסר כי "הנפת דגלים פלסטיניים הערב בכיכר רבין היא חרפה. בין אם חוק הלאום נכון או לא, אין כל הצדקה לעבירה על החוק והנפת דגלים פלסטיניים בכיכר רבין. הרשימה המשותפת מחזקת את הימין הקיצוני ומזיקה למדינת ישראל. בושה שחברי כנסת בכנסת ישראל משתפים פעולה עם עבירה על החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ