נתניהו: אקבע מועד לבחירות אם לא יהיה פתרון לחוק הגיוס בתוך שבועיים

נתניהו דרש מדרעי ומגפני להודיע אם הם מגיעים להסדר בנושא. אלו הבהירו כי הכדור נמצא בידי סגן השר ליצמן. האחרון אמר בתגובה: "אין לנו כל עניין בבחירות אך לא נוכל להתפשר בדבר מעמד בני הישיבות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, בשבוע שעבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בישיבת ראשי הקואליציה כי יקבע מועד לבחירות אם לא יהיה פתרון לנושא חוק הגיוס בתוך שבועיים. נתניהו דרש להוציא את כל הדוברים והעוזרים מהישיבה, ונותר בפורום שכלל את ראש הסגל, השרים אריה דרעי, משה כחלון ונפתלי בנט, יו"ר הקואליציה דוד אמסלם וח"כ משה גפני. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן כלל לא נכח בישיבה.

נתניהו דיבר בכעס אל דרעי וגפני ואמר להם כי הוא דורש תשובה בתוך שבועיים לגבי הסדר בנושא הגיוס ואם לאו - יקבעו מועד לבחירות. הנציגים החרדים אמרו כי הכדור נמצא אצל ליצמן, שכאמור לא היה בישיבה. שר הביטחון אביגדור ליברמן מחרים את ישיבות ראשי הקואליציה באופן קבוע, וגם הוא לא נכח בישיבה המדוברת.

בסביבת ראש הממשלה אומרים כי הוא נחוש לשלוט בקביעת מועד הבחירות, וכי לא יאפשר לנושא להיגרר עד למועד הסופי שקבע בג"ץ לשינוי חוק הגיוס, בראשית דצמבר. אם יעריך שהמשבר אינו פתיר, הוא ינסה לקבוע בחירות לאמצע פברואר. הכנסת כעת בפגרה, וכדי לפזר אותה יש להעביר חוק בתמיכתם של 61 חברי כנסת.

ליצמן אמר בתגובה לדברי ראש הממשלה: "אישור חוק גיוס מתוקן הוא אחד הדברים המרכזיים שהיוו בסיס לקואליציה ולממשלה הנוכחית. אין לנו כל עניין בבחירות, אך לא נוכל להתפשר בדבר המהותי והעקרוני של שמירת מעמד בני הישיבות שתורתם אומנותם. ההצעות השונות יובאו לדיון בפני מועצת גדולי התורה, שתכריע בעניין, וכפי שיורו לנו כך נעשה".

חוק הגיוס המוצע, שאת הנוסח שלו פרסם משרד הביטחון לפני חודשיים, אינו כולל במוצהר סנקציות פליליות נגד משתמטים, אולם קובע כי המדינה תצמצם את תמיכתה בישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס. יעד הגיוס הסופי של החוק הוא 6,844 מתגייסים עד שנת 2027, כאשר לשר הביטחון תהיה את הסמכות להעניק פטור למועמדים לשירות בני 21 ומעלה מטעמי דת ללא קשר לעמידה ביעדי הגיוס.

בספטמבר אשתקד ביטל בג"ץ את חוק הגיוס הקיים בשל פגיעה לא מידתית בעקרון השוויון. בפסק הדין נקבע כי ביטול החוק ייכנס לתוקף בתוך שנה, כדי לאפשר לכנסת להיערך לביטול ולחוקק חוק חדש. בשבוע שעבר האריך בג"ץ את תוקף החוק עד ל-2 בדצמבר, בעוד המדינה ביקשה להאריכו עד לאפריל 2019.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ