ועדת השרים לחומרים מסווגים: על המשטרה לחשוף תיקים בפרשת ילדי תימן

מבין 300 אלף תיקים מסווגים בארכיון המדינה, ישנם כאלה המתעדים חיפושים משטרתיים אחר ילדים שנעלמו. השרה שקד: "כל חומר בנושא צריך להיחשף"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען הכרה בחטיפת ילדי תימן בירושלים, בשנה שעברה
עופר אדרת
עופר אדרת

ועדת השרים לעיון בחומר ארכיוני, קוראת למשטרת ישראל לחשוף לציבור כמה תיקים מסווגים, הכוללים חומרים בפרשת ילדי תימן. ל"הארץ" נודע כי חלק מהתיקים עוסקים בתיעוד של חיפושים שביצעה המשטרה אחר ילדים שנעלמו. תוכנם של תיקים אחרים אינו ידוע.

התיקים הם חלק מכ-300 אלף תיקים מסווגים השמורים בארכיון המדינה. רק בחודש שעבר, בפעם הראשונה בתולדות הארכיון, פורסמה רשימת הנושאים שבהם עוסקים התיקים האלה. כך התגלה בין היתר כי הרשימה כוללת תיקים של המשטרה הקשורים לפרשת ילדי תימן. לצד הדרישה לפרסום התיקים האלה, ועדת השרים אף קראה לארכיון המדינה לבדוק אם בין 300 אלף התיקים האלה נמצאים עוד חומרים הקשורים לפרשה, שטרם נחשפו.

גם ארכיון צה"ל התבקש בידי ועדת השרים לחפש חומרים הקשורים לפרשה במסמכים השמורים בו. נציגי המוסד טענו בדיון כי אין ברשותם חומר מסוג זה. בהודעת הוועדה לא הובאה התייחסות להימצאותם או אי-הימצאותם של חומרים כאלה גם בארכיון השב"כ.

ועדת השרים, שהתכנסה היום באופן חריג, מורכבת מיושבת הראש, שרת המשפטים איילת שקד, השר יובל שטייניץ והשרה מירי רגב. בתום הישיבה שנערכה היום, שבה נכח גם גנז המדינה ד"ר יעקב לזוביק, אמרה שקד: "פרשת ילדי תימן היא פצע מדמם בחברה הישראלית. מדינת ישראל צריכה להיות 'ספר פתוח' בכל הקשור לפרשה קשה זו. הכלל הוא שכל חומר בנושא צריך להיחשף. אני דורשת מכל הגופים הרלוונטיים שנותרו לחשוף כל מה שניתן מחומרי החקירה".

"האמת היא, שמסמכים נוספים, כאלה ואחרים, יכולים להשלים את התמונה שכבר יש בידנו; אבל הם לא יתנו מענה לשאלות היכן הילדים ומי חטף אותם. את המידע הזה מסרבת ממשלת ישראל לחשוף", אמרה ל"הארץ" יעל צדוק מארגון "אחים וקיימים".

ב-2016, בהתאם להחלטת הממשלה, חשף ארכיון המדינה לראשונה 200 אלף מסמכים חסויים הקשורים לפרשת היעלמות ילדי תימן בשנים הראשונות לקום המדינה. המסמכים, שכוללים את חומרי הליבה של ועדת החקירה הממלכתית שחקרה את הפרשה, גלויים מאז באתר של הארכיון, שסרק אותם והנגיש אותם לציבור.

במסמכים שנחשפו לפני כשנתיים לא נמצאו הוכחות לתוכנית ממוסדת לחטיפת הילדים, כפי שטוענים בארגוני המשפחות שילדיהן נעלמו. לא נמצא "אקדח מעשן" המפליל גורם בכיר בהנהגת המדינה במעורבות בפרשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ