לנוכח האולטימטום של נתניהו: מועצת גדולי התורה תדון שוב בחוק הגיוס

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, המובילה את ההתנגדות לחוק, צפויה להתכנס לדיון מחודש בנושא. לדברי מקור במפלגה, "השאלה היא אם ההבנה שיש יותר מה להפסיד מאשר להרוויח תביא לשינוי בגישת האדמו"רים"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גפני וליצמן בכנסת, בנובמבר האחרון
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

על רקע האולטימטום שהציב ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין חוק הגיוס, צפויה מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל להתכנס לדיון מחודש בחוק. בתוך כך נידונה האפשרות שדגל התורה וש"ס יתמכו בחוק ואילו אגודת ישראל תצביע נגדו. יו"ר דגל התורה, חבר הכנסת משה גפני, בא הבוקר (שני) לבית הרב גרשון אדלשטיין, אחד ממנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, כדי להתייעץ עמו בנושא. 

את ההתנגדות לחוק הגיוס מובילה אגודת ישראל, המייצגת את הזרם החרדי-חסידי, בעוד שש"ס ודגל התורה מוכנות להשלים עמו, בכפוף לשינויים קטנים. כאשר נתניהו דרש מגפני ומיו"ר ש"ס אריה דרעי למצוא פתרון למשבר בתוך שבועיים, השיבו לו השניים שהכדור נמצא אצל סגן השר יעקב ליצמן, העומד בראש אגודת ישראל. 

מקור באגודת ישראל אמר ל"הארץ": "כולם מבינים ששינויים קלים בחוק טובים לכל הצדדים. השאלה עכשיו היא איזה נוסח יובא בפני מועצת גדולי התורה, ואם ההבנה שיש פה יותר מה להפסיד מאשר להרוויח תביא לשינוי בגישה של האדמו"רים". 

על האפשרות להתפלגות בהצבעה אמר מקור בדגל התורה: "בקריאה הראשונה הרבנים הורו לנו להצביע יחד עם אגודת ישראל נגד החוק כדי לשמר את האחדות בין המפלגות החרדיות, שהיא מטרה עליונה בחשיבותה אצלנו, אך גם הסדרת הגיוס היא מטרה עליונה. אם נגיע לרגע האחרון ולא יהיה מנוס, הרבנים שלנו יצטרכו להחליט מה יותר חשוב - גיוס או אחדות".

במפלגות המרכיבות את יהדות התורה העריכו כי הסיכויים להתפלגות בהצבעה ביניהן אינם גבוהים. "אני לא רואה היתכנות של היפרדות", אמר מקור אחר בדגל התורה. "בשביל מהלך כזה צריך מישהו שיודע לקבל את ההחלטות ולקבל על עצמו את האחריות, וכרגע אין מישהו כזה. אף אחד לא ירצה שזה יהיה רשום על שמו". גם באגודת ישראל אמרו כי הסבירות לכך נמוכה: "נכון לעכשיו סביר יותר שימצאו נוסחה שתאפשר הסכמה ואישור של החוק ללא פרישה וללא פירוק הקואליציה".

העיתון "יתד נאמן", המזוהה עם דגל התורה, נמנע היום מלהבליט את המחלוקת בעניין חוק הגיוס ודיווח עליה בידיעה קצרה, ללא אזכור בשער. בטאון אגודת ישראל, "המודיע", הקדיש לנושא ידיעה בשער, אך לא את הכותרת הראשית שלו.

בישיבת ראשי הקואליציה אתמול איים נתניהו לקבוע מועד לבחירות אם לא תושג הסכמה בעניין חוק הגיוס בתוך שבועיים. ליצמן, שלא נכח בישיבה, הודיע בתגובה כי למפלגתו אין עניין בבחירות, אך היא לא מתכוונת להתפשר בעניין מעמדם של בני הישיבות. בסביבתו של ראש הממשלה אמרו כי הוא אינו מתכוון לאפשר למשבר להתארך עד למועד הסופי שקבע בג"ץ לשינוי החוק, בתחילת דצמבר. אם יעריך שהמשבר אינו פתיר, הוא יבקש לפזר את הכנסת ולהקדים את הבחירות לאמצע פברואר 2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ