לבני דורשת לקיים דיון דחוף בעיכובים של פעילי שמאל בכניסה לישראל

יו"ר האופוזיציה ביקשה לברר מה הקריטריונים לעיכוב מבקרים ואילו שאלות הם נשאלים. לבני על עיכובו של העיתונאי פיטר ביינרט: "מדינת העם היהודי של נתניהו עוצרת לתשאול יהודי בטיול בר מצווה"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה לנדאו
נעה לנדאו

יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), פנתה היום (שני) ליו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) בדרישה לכנס דיון דחוף בוועדת המשנה לענייני מודיעין ושירותים חשאיים בנושא העיכובים והתשאולים של פעילי שמאל בגבולות ישראל. זאת, בעקבות שורת מקרים בחודשים האחרונים שבהם עוכבו אזרחים ישראלים וזרים, שהמשותף להם הוא פעילות בארגוני שמאל. חברי הכנסת ממרצ, מוסי רז, מיכל רוזין ועיסאווי פריג', ביקשו להיפגש עם ראש שב"כ נדב ארגמן כדי לדון עמו בנושא.

"אבקש לקיים דיון דחוף בוועדת המשנה למודיעין בהשתתפות גורמים מוסמכים בנושא העיכובים והתשאול בנתב"ג, ובפרט מהם הקריטריונים ומה מקור הסמכות לביצוע העיכובים, מהן השאלות הנשאלות בעת העיכוב והאם ואיך הן עומדות בהתאמה למטרות שבמקור הסמכות", נכתב בבקשה של לבני, שהגיעה לידי "הארץ". לבני התייחסה לעיכובו של העיתונאי היהודי-אמריקאי פיטר ביינרט ואמרה: "ריבוי הארועים בנתב"ג בלתי נסבל. והפעם, מדינת העם היהודי של נתניהו עוצרת לתשאול יהודי בטיול בר מצווה. אין גבול".

חברי הכנסת ממרצ פנו לראש השב"כ בעקבות המעצרים האחרונים של פעילי שמאל וביקשו להפגש עמו: "המעצרים האחרונים מעוררים סימני שאלה באשר לאופיים ומטרתם. שאלות על אופי הפעילות בארגוני השמאל ועל עמדותיהם הפוליטיות של הפעילים מעלים חשד כי מדובר בחקירה שמטרתה סיכול של פעילותם בארגוני זכויות אדם ומתוך מטרה להפחיד ולהרתיע. השב"כ, כזרוע מבצעת של מדיניות הממשלה, הופכת לכלי שרת בידי ממשלת הימין המבקשת לסמן פעילי שמאל. זה התחיל במעצרים בודדים והופך לגל של ממש, יחד עם הסתה כלפי אנשי שמאל בולטים מידי ראש הממשלה עצמו, זו מתקפה מאורגנת שנוגעת לכל זרועות השלטון בישראל - החל מזו המחוקקת ועד זו המבצעת. ברור שיש כאן מהלך מתוכנן".

ביינרט, שכתב בעבר גם ב"הארץ", סיפר במאמר שפרסם ב"פורוורד" כי הופרד מבני משפחתו ועוכב למשך שעה בנתב"ג כשבא לישראל כדי להשתתף בחגיגות בת המצווה של אחייניתו. הוא ביקר בישראל פעמים רבות בעבר ולא נתקל בקשיים בכניסה אליה, אך הפעם נלקח לחדר צדדי שבו עבר תשאול בידי איש ביטחון, שלדבריו לא הסביר לו מדוע עוכב. ביינרט, שהביע בעבר תמיכה בחרם על מוצרים מהתנחלויות, אמר כי נשאל אם הוא קשור לארגונים המסכנים את הדמוקרטיה בישראל ואם בכוונתו להשתתף בהפגנות בזמן שהותו בישראל.

בחודשים האחרונים עוכבו כמה פעילי שמאל, בהם אזרחים ישראלים, בכניסה לישראל. במאי עוכבה הישראלית טניה רובינשטיין, ששבה מכנס בשוודיה; ביוני עוכבה יהודית אילני, אף היא ישראלית, לאחר שסיקרה הכנות למשט לרצועת עזה מטעם אתר הטלוויזיה החברתית; בחודש שעבר עוכב מאייר קופלו, יהודי-אמריקאי שתרם מאות מיליוני דולרים לבתי חולים ובתי ספר בישראל, כיוון שבמזוודה שלו נמצאה חוברת הסברה פלסטינית; בסוף החודש עוכב הישראלי מוריאל זכר רוטמן, שנשאל על יחסו ל"שוברים שתיקה"; ובשבוע שעבר עוכבו במסוף טאבה שתי פעילות שמאל יהודיות מארה"ב, אביגיל קירשבאום וסימון צימרמן, שסיפרו כי נשאלו לדעתן על נתניהו.

תגובות