עתירה שביעית נגד חוק הלאום: "חריגה קיצונית מסמכות הכנסת"

24 דרוזים ובהם ראש מועצת דלית אל-כרמל רפיק חלבי עתרו לבג"ץ נגד החוק. לפי העתירה, "התרת חוק הלאום על כנו משמעותה גזילת השייכות, גזילת הישראליות, ליותר מ-20% מאזרחי ישראל"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת הדרוזים נגד חוק הלאום, בתחילת החודש בכיכר רבין
רויטל חובל

24 דרוזים ובראשם ראש מועצת דלית אל-כרמל, רפיק חלבי, עתרו היום (ראשון) לבג"ץ נגד חוק הלאום וביקשו לפסול אותו בנימוק כי הוא "יוצר אפליה על בסיס גזעי, מדיר מתוכו 20% מאזרחי המדינה ויוצר מעמדות בין אזרחי ישראל. העותרים, כמו רוב הדרוזים מרגישים כי חוק הלאום בגד בהם". 

בין העותרים חברי המועצה המקומית בדלית אל-כרמל וחבר הכנסת בעבר מטעם מפלגת שינוי זיידאן עטשי. זו העתירה השביעית המוגשת נגד חוק הלאום והיא מצטרפת לעתירה הראשונה שהגישו שלושת חברי הכנסת הדרוזים (אכרם חסון, סאלח סעד וחמד עמאר) וראשי רשויות דרוזים; עורכי דין ואנשי אקדמיה יהודים וערבים; שבעה בדואים קצינים בצה"ל, מפלגת מרצ; ארגון עדאלה בשם ועדת המעקב העליונה, הרשימה המשותפת וועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות ועתירה נוספת שהוגשה על ידי ראש עיריית באקה אל-גרבייה. עתירות נוספות נמצאות היום בשלבי כתיבה מתקדמים, ובהן עתירה של האגודה לזכויות האזרח.

רפיק חלבי, ב-2015צילום: רמי שלוש

בעתירה שהוגשה היום נכתב כי"חוק הלאום חוקק על ידי כנסת ישראל תוך חריגה קיצונית מסמכותה". העותרים דורשים לפסול את החוק בנימוק שהוא סותר את עקרונות היסוד של השיטה המשפטית בישראל, פוגע בליבת הדמוקרטיה ושולל את זכות השוויון. נימוק נוסף שאותו מעלים העותרים הוא כי חוק הלאום סותר את עקרונות מגילת העצמאות אשר קבעה כי "מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה, בלי הבדל דת, גזע ומין ותהיה נאמנה לעקרונותיה של מגילת האומות המאוחדות".

עוד הם מוסיפים כי החוק מעגן את הפרקטיקה הפסולה המבחינה בין יהודים ללא יהודים ומעניקה לה מעמד על. "התרת חוק הלאום על כנו משמעותו גזילת השייכות, גזילת הישראליות, ליותר מ-20% מאזרחי ישראל ובהם הדרוזים, הנושאים תעודות זהות ישראליות ואזרחים ישראלים על פי הגדרה. הדבר יביא קרוב לוודאי להגדלת השסע והפילוג בין יהודים ללא יהודים, ייתן במה לקיצוניות, ללאומניות, לפילוג ויגרום לנזקים חברתיים ואזרחיים בלתי הפיכים".

עוד הם התייחסו לסיבה שבגינה החליטו בכנסת לקדם את חוק הלאום - הגבלת בית המשפט העליון - כפי שהעידה בעצמה שרת המשפטים איילת שקד. גם עתירה זו תוקפת את העובדה שחוק הלאום מתעלם מזכויותיהם של מיעוטים ויוצר אפליה בפיתוח הארץ לטובת יהודים בלבד. 

לפי החלטת נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הדיון הראשון בעתירות יתקיים ב-28 בינואר בפניה ובפני שני השופטים הוותיקים ביותר אחריה, חנן מלצר וניל הנדל. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ