יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר התחבורה ישראל כץ הודיע הבוקר (רביעי) על הקפאת עבודות הקמת הגשר בנתיבי איילון בשבת, זאת לאחר לחץ מצד חברי הכנסת החרדים. בהודעתו כתב שר התחבורה כי ההודעה של עיריית תל אביב-יפו על הקמת הגשר וסגירת נתיבי איילון היתה "מקוממת ומיותרת". כץ הורה לעיריית תל אביב להגיש לו בהקדם תוכנית לביצוע העבודות בדרכים אחרות.

חבר כנסת ינון אזולאי (ש"ס) שלח אתמול מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו שבו כתב כי מדובר בהפרה בוטה של ההסכם הקואליציוני. "לא ייתכן כי השבת הקדושה תהפוך למרמס דווקא במדינת העם היהודי", אמר.

ישראל כץ, בספטמבר 2017צילום: אוליבייה פיטוסי

גשר יהודית, שצפוי לקום מעל נתיבי איילון, היה אמור להיבנות במהלך שישה סופי שבוע בחודשים הקרובים. העבודה הראשונה תוכננה ל-31 באוגוסט. לפי הודעת כץ, "גם דרך הביצוע שנבחרה להקמת הגשר נראית כבעייתית ועלולה לפגוע פגיעה קשה ולא מידתית בכלל הציבור במהלך סופי השבוע".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר היום כי הוא "מברך את שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ שגילה אחריות ציבורית ומנע פגיעה מיותרת בסטטוס קוו ובמסורת ישראל". לדברי ליצמן, "לאורך כל הדורות שמירת שבת הינה ערך עליון כיום המנוחה הלאומי. ביטול העבודות בשבת בגשר יהודית הינו צעד ערכי מבורך שמבטא שיקול דעת נכון, על פני התגרות ופגיעה כלפי האוכלוסייה הדתית והמסורתית, שהן רוב הציבור בישראל".

ראש העיר תל אביב רון חולדאי אמר כי "החלטת שר התחבורה היא שערורייה. סגירת נתיבי איילון באמצע השבוע תיצור קטסטרופה תחבורתית לציבור שתהיה גדולה פי כמה מהשיבושים שהיו ברכבת בעקבות הפסקת העבודה בשבת. הממשלה איבדה את הבושה".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר בתגובה להקפאת העבודות בשבת: "החרדים, השליטים האמיתיים של הממשלה הזו, הורו לנתניהו להקפיא את העבודות בנתיבי איילון. אז נתניהו כמובן ציית והקפיא, ואנחנו נעמוד שוב בפקקים מטורפים".

לאחר ההודעה פנתה מפלגת מרצ לסיעות האופוזיציה בדרישה לקיים דיון פגרה מיוחד בעקבות החלטת כץ. יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה כי "במדינה דמוקרטית-ליברלית ב-2018 עבודות תשתית צריכות להתנהל בהתאם לצרכים ובאופן שהכי פחות פוגע באזרחים, ולא לפי גחמות חשוכות של פוליטיקאים שמשרתים רבנים ולא את הציבור". לדבריה, "הכניעה הבלתי נסבלת של כץ לחרדים מוכיחה כמה הממשלה הזאת מרחיקה את ישראל מהדמוקרטיה הליברלית".

ראשת האופוזיציה ציפי לבני אמרה: "אין חדש בממשלת הכניעה. לא על השבת נתניהו שומר, אלא על עצמו. בבחירה בין הציבור להישרדות פוליטית - נתניהו בוחר בהישרדות אישית על חשבון כלל הציבור. מול קואליצית הקיצונים צריך להעמיד קואליצית חירום". יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי הוסיף כי "לנתניהו לא אכפת שנתייבש בפקקים. רק מי שלא אכפת לו מהציבור יכול להיכנע כל כך מהר. לא אכפת לו שתתייבשו בפקקים. התרגלנו להתייבש בהמתנה אינסופית בחדרי מיון, בתורים הארוכים ללשכות של משרד הפנים, בתור של חודשים לטסט. ניתוק הוא המחיר של 10 שנים בתפקיד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ