חיים לוינסון
נעה לנדאו

שר התחבורה ישראל כץ אמנם הודיע הבוקר (רביעי) כי העבודות להקמת גשר יהודית מעל נתיבי איילון בת"א יועברו מסופי השבוע לשעות הלילה, אך הערב הוא חזר בו ואמר שהקמת הגשר תידחה. בראיון לחברת החדשות, הודיע כץ שהעבודות יידחו בחצי שנה לפחות. "לא אתן לחסום את נתיבי איילון באמצע שבוע ובסוף השבוע", אמר השר, "אם אי אפשר לבצע את העבודה בשעות הלילה, העבודות יידחו".

הערב אמרו גורמים בלשכת ראש הממשלה כי לא סביר שהתנועה באמצע השבוע בנתיבי איילון תיעצר. החלטתו של כץ להקפיא את העבודות להקמת הגשר הגיעה לאחר לחץ חרדי כבד למנוע את העבודות בשבת. במפלגות החרדיות הביעו היום שביעות רצון מהחלטת שר התחבורה. "במידה ודברים ישתנו נשקול את צעדינו", אמר ל"הארץ" גורם ביהדות התורה, אך הוסיף כי אין כוונה בשלב זה לגרום למשבר בנושא.

הדמיית גשר יהודיתצילום: חן אדריכלים

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי הגיב הערב לדבריו של כץ בציוץ בטוויטר: "כשהשר כץ מתקשה לענות עניינית מדוע נכנע לחרדים, הוא מוצא בי את האשם. מציע שיעסוק בטיפול בבעיות הקשות של התחבורה בגוש דן במקום לפזול לפריימריז בליכוד".

ל"הארץ" נודע כי הוראת כץ להקפיא את העבודות בשבת אינה נמצאת בתחום סמכותו. לפי חוות דעת של היועצת המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד מלי סיטון, למשרד התחבורה אין סמכות להתערב בהחלטות החברות הממשלתיות בכל הנוגע לביצוע עבודה בשבת. חוות הדעת פורסמה בשנה שעברה.

מי שביקש את חוות הדעת היה כץ עצמו, כדי להדוף את לחצי המפלגות החרדיות למנוע את עבודת הרכבת בשבת. נתיבי איילון, כמו רכבת ישראל, היא חברה ממשלתית בבעלות מלאה של המדינה. בחוות הדעת כתבה סיטון כי "בהיותה של חברת רכבת ישראל חברה ממשלתית, היא כפופה להוראות חוק החברות, ובין היתר לסעיף 4 הקובע קווי פעולה של חברה ממשלתית: חברה ממשלתית תפעיל את השיקוליים העסקיים שעל פיהם נוהגת לפעול חברה לא ממשלתית, זולת אם קבעה לה הממשלה שיקולי פעולה אחרים".

"חשיבותו של סעיף זה הינה בכך שלצד חובתה של החברה להקפיד על הכלל הבסיסי שנקבע בחוק, אין סמכות לגורם כלשהו להורות לחברה לפעול משיקולים שונים משיקוליה העסקיים", דברי סיטון. חוות הדעת מסתיימת בדברים הבאים: "לפיכך, השר הממונה על חברת רכבת ישראל בע"מ בהפעלתה את מסילת ברזל בהתאם לפקודת מסילות הברזל, אינו מוסמך ואינו רשאי להורות או לפעול תחתיו של הגורם המוסמך בכל הקשור להיתר עבודה במנוחה השבועית".

"הארץ" פנה לדוברו של השר כך בניסיון להבין מה מקור הסמכות להוראתו, אך מלשכתו טרם נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ