ארדן על דרישות איגוד השידור האירופי לקיום האירוויזיון: "תנאים הזויים, זו חרפה"

במכתב שפורסם בחברת החדשות דרש האיגוד שישראל תאפשר כניסה לבאי האירוויזיון ללא קשר לדעה פוליטית. "כל מדינה דמוקרטית רשאית לקבוע איזה זרים ייכנסו לשטחה", אמר בריאיון לגל"צ

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וארדן בכנסת, באפריל
נתניהו וארדן בכנסת, באפרילצילום: אוליבייה פיטוסי

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הגיב הבוקר (שלישי) לתנאים שהציב איגוד השידור האירופי לקיום האירוויזיון בישראל, וקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לא לקבל אותם. "אני מקווה שלא ראש הממשלה ולא אף אחד יקבל תנאים הזויים כאלה", אמר בריאיון לגלי צה"ל.

לפי הפרסום בחברת החדשות, התנאים המוקדמים שהוצבו לקראת האירוויזיון כוללים מתן אשרות כניסה ללא קשר לדעה פוליטית, קיום חזרה גנרלית בשבת וחופש עיתונות וביטוי מוחלט לכל המשתתפים והמשלחות. "זו חרפה, זו בושה", אמר על כך ארדן. "אני לא מבין באיזו זכות יש לאיגוד השידור האירופי את החוצפה לבוא ולטעון טענות כאלה ולדרוש, בניגוד לחקיקה של מדינה דמוקרטית, שתינתן כניסה לישראל לאדם - גם אם הוא פועל כל היום וכל הלילה כדי לפגוע בישראל כדי שיחרימו ויבודדו אותה".

ראש הממשלה נתניהו ונטע ברזילי במעון ראש הממשלה, במאי האחרוןצילום: חיים צח / לע"מ

עוד פורסם כי נתניהו נדרש להתחייב שהמבקרים יהיו רשאים לטייל בישראל ללא הגבלה בלי קשר לדעתם הפוליטית, לדתם או לנטייתם המינית, וכן לאפשר עצמאות מוחלטת לתאגיד כאן בעריכת המשדר. "אני יכול להבין דרישות חשובות לגבי המופע עצמו", המשיך השר, "אבל בין זה ובין כניסה של מחרימי ישראל או פעילי חרם לתוך שטח מדינת ישראל... כל מדינה דמוקרטית יש לה זכות לקבוע איזה זרים ייכנסו לשטחה. ודאי שמדינה הגיונית לא תאפשר זאת. אני לא מבין מאיפה החוצפה הזאת".

באיגוד השידור האירופי הבהירו לחברת החדשות כי דרישות אלו מוגשות לכל מדינה. עם זאת, הסעיפים שעוסקים בחופש תנועה ובחופש ביטוי צורפו למכתב רק בחלק מהמקרים, למשל, כאשר נשלח בעבר למדינות מארחות כמו אוקראינה ואזרבייג'אן. הסעיף שעוסק בשבת צורף במיוחד למכתב שנשלח לנתניהו בעקבות הרגישות הפוליטית שעליה הצביעו ח"כים חרדים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ