ועדה חסויה בכנסת תבחן את התנהלות המשטרה בחקירת גל הירש

ועדת הפנים קיבלה את ההחלטה בנוגע לחקירה שהביאה לפסילת הירש מתפקיד המפכ"ל. עוד החליטה לבקש מהמליאה להקים ועדה פרלמנטרית בנושא. ח"כ בגין: "ישנם ח"כים שיעשו שימוש לא נכון בסמכותם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הירש בכנס מנהיגות בתל חי, ב-2016

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש, הודיע כי ועדת המשנה החסויה של הוועדה תבחן את התנהלות המשטרה בחקירת גל הירש, שהובילה בסופו של דבר לפסילתו מינויו לתפקיד המפכ"ל. עוד החליטה לבקש מהמליאה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת הנושא. ועדה זו תורכב מחברי כנסת והם יוכלו לזמן אליה עדים ויצטרכו להגיש דו"ח בסיום עבודתם. ואולם, אם הקמת הוועדה לא תאושר, יגבר הלחץ להקמת ועדת חקירה ממשלתית בנושא, שבה יהיו חברים אנשי מקצוע.

ח"כ בני בגין (הליכוד) הזכיר את הליכי מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד הרמטכ"ל לפני כשבע שנים, והביע חשש מהקמת ועדה פרלמנטרית - "שמא יש שם ח"כים שעושים שימוש לא נכון בסמכות הוועדה". בגין הוא זה שהציע לקיש לכנס את הוועדה החסויה. ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) מתח גם הוא ביקורת על המהלך. "לוועדת חקירה פרלמנטרית אין את הכלים. חלק מהאנשים לא בשירות. חלק בחו"ל ולא יבואו". לדבריו, "ועדת חקירה פרלמנטרית תסכן את מערכת אכיפת החוק ואת הדמוקרטיה".

ח"כ קיש בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, ביוליצילום: אמיל סלמן

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) אמרה בדיון שאם תוקם ועדת חקירה פרלמנטרית, ההחלטה שתתקבל בה תהיה פוליטית: "יש ראש ממשלה עם המלצות להעמיד לדין. אתם מחפשים את המשטרה בכל הזדמנות. המקרה של גל הירש צריך להבדק אבל לא בצורה פוליטית". בניגוד לחברי המחנה הציוני, ח"כ חיליק בר הביע תמיכה במהלך. "אני לא מוכן שיהיה מוסר כפול", אמר. "אנחנו כל שני וחמישי מבקשים להקים ועדת חקירה פרלמנטרית. זה כלי לגיטימי. לא יכול להיות שכשאנחנו דורשים אנחנו רואים בזה כלי דמוקרטי ועכשיו לא. זה כלי חשוב ויעיל. לא יכול שאנחנו נירה לעצמנו ברגל".

בפתח הדיון האשים יו"ר הוועדה בכירים במשטרה בניסיון לסכל את מינויו של ניצב יורם הלוי לתפקיד המפכ"ל באמצעות הדלפה של בדיקת פוליגרף שנערכה לו. "יש מישהו שהוא מספיק בכיר להיות חשוף לתוצאות בדיקות פוליגרף, שהחליט מאיזושהי סיבה שלא טוב לו שהלוי יהיה מפכ"ל", האשים קיש את בכירי המשטרה. לדבריו, "אני מאמין שיש לזה מטרה ברורה וזו דעתי האישית: מי שעשה את זה כיוון לשים עליו איקס במועמדות למפכלות".

ח"כ מיקי לוי, שהיה מפקדו הישיר של ניצב הלוי במשטרה, הבהיר לקיש שאת הטענות בנושא יש להפנות למחלקה לחקירת שוטרים ולא לוועדה פרלמנטרית. ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני), שפיקד על הירש בצבא, קרא להקים ועדת חקירה בראשות שופט, ועדה המקובלת לדבריו גם על השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ