היועמ"ש לשרים: העלאת בני הפלשמורה תקשה לאסור על איחוד משפחות של פלסטינים

בחוות דעת שהוצגה אתמול, הזהיר מנדלבליט מפני אפליה בין אזרחי אתיופיה שאינם זכאים לעלות לארץ לפי חוק השבות, לבין פלסטינים וצאצאי יהודים ממדינות אחרות. עם זאת, הבהיר כי אין מניעה משפטית להעלותם ארצה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה הדורשת להעלות את בני הפלאשמורה לישראל, ב-2016

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התריע אתמול (ראשון) בחוות דעת בפני שרי הממשלה כי ההחלטה להתיר לאלף בני פלשמורה לבוא מאתיופיה לישראל תקשה להצדיק את האיסור לאיחוד משפחות זרות, לרבות של פלסטינים.

הממשלה דנה ביוזמה להתיר לשר הפנים לאשר את הגעתם של קרובי משפחה מדרגה ראשונה של בני הפלשמורה, שאינם יהודים ואינם זכאים לעלות לפי חוק השבות. מנדלבליט הזהיר את השרים במכתב גם מפני האפליה שההחלטה צפויה לגרום כלפי צאצאי יהודים מארצות אחרות, שאינם רשאים להתאחד עם משפחותיהם בישראל על פי חוק השבות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר התחבורה ישראל כץ בישיבת הממשלה, אתמולצילום: POOL/רויטרס

מנדלבליט כתב לשרים כי "ככל שמתרבות ההחלטות בעניין בני הקהילות מאתיופיה... מתחדד השוני בין היחס כלפיהם לבין היחס לשתי קבוצות דומות, צאצאי יהודים שאינם זכאי שבות וזרים שנכנסים לישראל לצורך איחוד משפחות עם ישראלים - וגדל הקושי המשפטי להצדיקו". עם זאת, היועץ ציין כי "יש לקחת בחשבון קושי משפטי זה, שקשה לאומדו, אך אין מדובר במניעה משפטית".

בעקבות כך, התריע ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) על הפגיעה באופייה היהודי של מדינת ישראל, באמצעות מה שכינה "הרחבה מופרזת של מעגל קרובי המשפחה הזכאים לעלות לישראל". במכתב ששיגר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, מזהיר סמוטריץ' כי "פרקטיקה זו עלולה להתפתח לדרישה להעלות עוד ועוד בני משפחה מקרבה יותר ויותר רחוקה, שהרי ברגע שקרוב משפחה עולה לישראל, הוא עצמו הופך לעוגן לדרישה מצד קרוביו שלו".

מנדלבליט בבנייני האומה בירושלים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

סמוטריץ' הוסיף כי "פרקטיקה זו גם לא תיעצר ביחס לקהילת בני הפלשמורה והיא תהווה בסיס להרחבה בלתי נגמרת של שרשור בני משפחה מכל מקום בעולם. כיצד תוכל המדינה להסביר בבג"ץ את ההבחנה שהיא עורכת בין עולים המשתייכים לקהילת הפלשמורה לבין עולים מחבר המדינות?".

חוק האזרחות ואיסור הכניסה לישראל הוא הוראת השעה שנחקקה לראשונה ב-2003 ומוארכת מאז מדי שנה. החוק מטיל מגבלות על מתן אזרחות או היתרי שהיה בישראל לפלסטינים שנישאו לישראלים, כמו גם לאזרחי איראן, לבנון, סוריה ועיראק המבקשים לקבל מעמד על רקע איחוד משפחות. שב"כ מציג לכנסת מדי שנה מידע מודיעני שלפיו ישנם פלסטינים שמבקשים לבצע פיגועים ולהיכנס לישראל לשם כך באמצעות נישואים.

ב-2015 החליטה הממשלה להעלות 9,000 בני פלשמורה תוך חמש שנים, אך לא קבעה תקציב ליישום ההחלטה. בפברואר 2016 הודיע מנכ"ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר כי התוכנית תוקפא בשל מחסור בתקציב. הקפאת התוכנית הובילה למשבר קואליציוני, שבמסגרתו חברי הכנסת אברהם נגוסה ודוד אמסלם מהליכוד הודיעו שלא יתמכו בקואליציה בהצבעות במליאת הכנסת. בשל כך הוקם צוות בין-משרדי שהביא להחלטת ממשלה נוספת באוגוסט 2016, אז החליטה הממשלה להעלות 1,300 מבני הקהילה תוך שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ