בעקבות לחץ של הבית היהודי: צה"ל אישר החלה של שני חוקים חקלאיים על ההתנחלויות

פיקוד המרכז אישר את ההחלה של שני החוקים, במהלך שהאופוזיציה כינתה "סיפוח זוחל". הראשון יסדיר פיקוח על תוצרת אורגנית, והשני יאפשר העברת מכסות ביצים בין ההתנחלויות ושטחי ישראל

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוה חקלאית בהתנחלות אפרת שבגוש עציון, יוני
חוה חקלאית בהתנחלות אפרת שבגוש עציון, יוניצילום: אמיל סלמן

פיקוד המרכז אישר אתמול את החלטת של שני חוקים ישראליים על התנחלויות ביהודה ושומרון. שני החוקים, כפי שהודיע אתמול סגן שר הביטחון אלי בן דהן (הבית היהודי), עוסקים בחקלאות. הראשון הוא החוק להסדרת התוצרת האורגנית, שנחקק לראשונה ב-2005, והשני הוא חוק "המועצה לענף הלול", שנחקק בכנסת רק לפני חודשים אחדים. החוק הישראלי אינו חל במלואו בגדה ואלוף פיקוד המרכז הוא בעל הסמכות לקבוע אילו מחוקי הכנסת יחולו גם בשטחים.

בבית היהודי ובליכוד מפעילים בחודשים האחרונים מכבש לחצים על המינהל האזרחי, במקביל לפעילות משמעותית בכנסת, כדי להגביר את השפעת החקיקה הישראלית על הנעשה בהתנחלויות. באופוזיציה כינו את המהלך "סיפוח זוחל", לאחר שחוקי סיפוח משמעותיים יותר – כמו החוק לסיפוח מעלה אדומים – נבלמו על ידי הדרג המדיני בלחץ אמריקני.

החוק להסדרת התוצרת האורגנית, מסדיר את הפיקוח והבקרה על החקלאות האורגנית בישראל ומגדיר תווי תקן ליצרנים ולמשווקים שלה. חוק הלול נועד לאפשר לבעלי לולים להעביר מכסות ביצים מיהודה ושומרון לשאר מדינת ישראל ולהפך – מהלך שהיה אסור עד כה.

בן דהן אמר אתמול: "אני רואה במהלך זה שליחות חשובה מאין כמוה - לא ייתכן שאזרחי ישראל תושבי יהודה ושומרון יופלו משאר תושבי ישראל. אמשיך ואפעל בעת הקרובה לחתימתם של צווים נוספים שייטיבו עם אזרחי ישראל תושבי יהודה ושומרון."  חבר סיעתו, שר החקלאות אורי אריאל, אמר: "אנו פועלים כל העת על מנת להשוות ולהחיל את התקנות בחקלאות לאורך כל ארץ ישראל".

בפברואר הדגיש יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, את מחויבותה של מפלגתו להחלת החוק הישראלי בשטחים. "יש אנומליה ביחס ליהודה ושומרון", אמר בנט מעל בימת הכנסת. "אתם יודעים למשל שחוק הנגשה לנכים לא חל ביהודה ושומרון? חוק לניצולי שואה גם לא חל. למה בן אדם צריך להיות מופלה רק מחמת מקום מגוריו? אני לא זוכר שהוא משלם פחות מסים או עושה פחות מילואים. כל הזמן מתפלאים שבאנו למשול ולקדם את מה שאנחנו מאמינים בו".

בקדנציה הנוכחית אושרו כמה חוקים שחלו באופן מיידי מעבר לקו הירוק.  כך, למשל, הוחל חוק המועצה להשכלה גבוהה הישראלית על המוסדות להשכלה גבוהה בשטחים. בעקבות זאת בוטלה מועצה מקבילה שפיקחה על מוסדות אלה. המהלך נועד לאפשר את הקמתה של פקולטה לרפואה במרכז האוניברסיטאי באריאל. בינואר אישרה הכנסת חוק המכיר בפסקי דין של בתי משפט צבאיים בשטחים כראיות קבילות בהליכים אזרחיים בבתי המשפט בישראל. המהלך נועד להקל על נפגעי פעולות טרור לתבוע פיצויים בהליכים אזרחיים, אף שהיועץ המשפטי לממשלה קבע בעבר שהמהלך נוגד את עקרונות המשפט הבינלאומי.

בחודש מארס אישרה המליאה בקריאה ראשונה שני חוקים ממשלתיים: האחד מאפשר למתנחלים לקבל הטבות מס הניתנות בתחומי הקו הירוק גם על רווחים שהושגו בשטחים. החוק השני מייסד מנגנון תשלום מס חדש לרוכשי בתים בהתנחלויות שימנע תשלום כפול למינהל האזרחי ולמס הכנסה. החוקים אושרו במפתיע בהצבעה שהתקיימה לפנות בוקר והועברו להמשך הליכי חקיקתם בוועדות הכנסת.

"בזמן שהעולם מקצה ומחרים את ההתנחלויות והתוצרת שלהן, מדינת ישראל מעודדת השקעות בהתנחלויות", אמרה אז חברת הכנסת מרב מיכאלי (המחנה הציוני). בפברואר שעבר אישרה הכנסת חוק שיחייב סימון של עסקים שאינם מספקים הובלות או שירותי תיקונים להתנחלויות. תקנות שיתלוו לחוק החדש צפויות להורות על הצבת שלטים מעל כל קופה בבית העסק שיצהירו על כך שאינם מספקים שירות ליישובים אלה. החוק לא יחול רק על עסקים שמסרבים להעניק שירות להתנחלויות, אלא גם על יישובי הפריפריה או יישובי עוטף עזה. ואולם, אחד מסעיפיו מבהיר כי הוא נועד לסייע לתושבי ההתנחלויות להתמודד עם סירובם של בעלי עסקים לחצות את הקו הירוק ולהעניק שירות מסיבות ביטחוניות או אידיאולוגיות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ