נתניהו אישר את העבודות להגדלת הרחבה המשותפת בכותל ללא ידיעת שר הדתות

בוועדה האמונה על העבודות חברים רה"מ, השר שטייניץ והשר דוד אזולאי, המאושפז בשל מחלה. נתניהו ושטייניץ לא הציגו בפני אזולאי את טיוטת ההחלטה שגיבשו וטוענים: בכל מקרה הוא במיעוט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ושטייניץ בישיבת סיעת הליכוד, בשנה שעברה
נתניהו ושטייניץ בישיבת סיעת הליכוד, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ אישרו את העבודות להרחבת רחבת התפילה המשותפת בכותל על אף שחבר הוועדה האמונה על העבודות, השר לשירותי דת דוד אזולאי, כלל לא ראה את טיוטת ההחלטה. 

הוועדה, המוסמכת לאשר עבודות באתר עתיקות דתי, פועלת מכוח חוק העתיקות וחברים בה נתניהו, שטייניץ ואזולאי. מטרת העבודות היא להרחיב ולהנגיש את רחבת התפילה הרפורמית בכותל למורת רוחם של ההנהגה החרדית והזרם החרד"לי. ביוני האחרון התפטרה שרת התרבות מירי רגב מתפקידה כראשת הוועדה, בטענה ש"צו מצפונה" לא מאפשר לה לאשר את העבודות. אחריה התפטרה גם שרת המשפטים איילת שקד. השר אזולאי ביקש גם כן לפרוש אך בקשתו נדחתה. 

תפילה מעורבת בכותל, ב-2016צילום: אמיל סלמן

נתניהו ושטייניץ החליפו את השרות בוועדה, וזו התכנסה בחודש יולי האחרון כדי לדון בעניין. אזולאי המאושפז בשל מחלה לא נכח בדיון זה, ובכל מקרה בישיבה זו לא התקבלו החלטות. לפי תקנון הממשלה, אזולאי יכול היה לדרוש דיון נוסף אך הוא לא עשה זאת.

כעבור כמה ימים גיבשו נתניהו ושטייניץ טיוטת החלטה המאשרת את העבודות. מזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, התקשר לאזולאי כדי לעדכנו בעניין, אך זה לא ענה. למרות זאת, ברוורמן לא העביר את נוסח החלטה למשרד לשירותי דת, שעליו אמון אזולאי, ופרסם את ההחלטה כמאושרת למרות שחבר הוועדה כלל לא ידע ממנה.

דוד אזולאי בדרכו לישיבת ממשלה, אשתקדצילום: עמית שאבי

אתמול (שלישי) הגישה המדינה לבג"ץ את תשובתה לעתירה שהגישה עמותת הימין הדתית "בצדק" נגד ההחלטה. בתשובתה, מסרה פרקליטות המדינה כי אי ידיעתו של אזולאי אינה פוסלת את ההחלטה כיוון שהוא בחר מרצונו שלא להגיע לדיון, ובכל מקרה הודיע כי הוא מתנגד לה ולפיכך עמדתו היתה נמצאת במיעוט.

עורכי הדין דניאל רובינס וחיליק גוטמן המייצגים את עמותת "בצדק" מסרו כי "המדינה הודתה בקלקלתה ובמחדליה. המדינה אחראית לשורה של מחטפים. בראשם הוא כינוס ישיבה וועדה מבלי שכלל השיבו על מכתבו של השר אזולאי שביקש להתפטר מהוועדה. התנהגות זו מלמדת על יחס שונה לחברי ועדה אחרים דוגמת השרה מירי רגב והשרה איילת שקד שביקשו להתפטר מהוועדה. המחדל השני של המדינה: הצעת ההחלטה לא הופצה כלל לשר לשירותי דת וזאת לאחר שקיימו הצבעה גורלית ללא נוכחות השר ותוך שהם מקיימים הצבעה טלפונית השמורה רק לאירועים חריגים וקיצוניים. המחדל השלישי: גם לאחר שהתקבלה ההחלטה הלא חוקית, לטענתנו, תוכנה כלל לא הופץ כדין לכל חברי הוועדה והשר אזולאי למד ממנה רק מן התקשורת. נעשה כאן מידור מכוון של השר אזולאי על מנת למנוע דיון ציבורי בהחלטה. אנו סבורים שבית הדין הגבוה לצדק יורה על ביטולה הלא חוקי של ההחלטה".

ביוני אשתקד נסוגה הממשלה בלחץ המפלגות החרדיות מיישום מתווה התפילה השוויונית בכותל, שאותו אישרה בשיתוף נציגי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית בארה"ב. במתווה המקורי סוכם כי הממשלה תפעל לביצוע עבודות בינוי בכותל הדרומי כדי להכשיר בו רחבת תפילה קבועה עבור מתפללים מהזרמים הלא-אורתודוקסיים. המתווה כלל גם הקמת מועצה ציבורית חדשה לניהול רחבת התפילה הדרומית בשיתוף נציגי הרפורמים, הקונסרבטיבים וארגון נשות הכותל. ההחלטה היוותה הכרה ממלכתית ראשונה מסוגה במנהגי התפילה הרפורמיים והקונסרבטיביים, והביאה לכך שהמפלגות החרדיות פעלו לביטול המתווה. 

בעקבות ביטול המתווה ובניסיון לפייס את התנועה הרפורמית בארה"ב, הודיע נתניהו כי יושקעו 18 מיליון שקלים בהגדלת רחבת התפילה בכותל הדרומי. מי שהופקד על הנושא היה סגן מזכיר הממשלה, עורך הדין רונן פרץ, ונעשו ברחבת התפילה עבודות בנייה להגדלתה בהיקף מצומצם. בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ באפריל, החל פרץ, בהנחיית נתניהו, להכין בתיאום עם רשות העתיקות תוכנית שתסדיר את העבודות בקשת רובינסון כך שיהפוך להיות "אתר תפילה דתי לזרם הפלורליסטי". לפי סעיף 29 לחוק העתיקות, כל עבודה באתר דתי מחייבת אישור של ועדת השרים שבה היו חברים בתחילה רגב, שקד ואזולאי, ולאחר התפטרותן כאמור הן הוחלפו בנתניהו ושטייניץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ