הכנסת תקדם החמרה בענישה למורשעי טרור; ישראל ביתנו: דורשים לקדם עונש מוות

חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה מקדמים הצעת חוק שתחייב הטלה של לפחות 60 שנות מאסר לפחות על רצח בנסיבות טרור, לעומת 40 שנה כיום. ההצעה תאפשר החמרה גם לגבי עבירות אחרות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חשוד בסיוע למחבל שביצע פיגוע ירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב ב-2016
חשוד בסיוע למחבל שביצע פיגוע ירי ברחוב דיזנגוף בתל אביב ב-2016צילום: רמי שלוש

חברי כנסת מימין ומשמאל מתכוונים לקדם חקיקה שתחמיר את העונשים המוטלים על מחבלים שהורשעו ברצח, עם חזרת הכנסת מהפגרה בשבוע הבא. ביום ראשון תעלה לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק שתחייב הטלה של לפחות 60 שנות מאסר על רצח בנסיבות טרור, במקום 40 שנה כפי שקובע החוק במקרים של מאסר עולם בנסיבות אלה כיום. ההצעה החדשה תאפשר גם החמרה בעונשים שיוטלו על מורשעים בעבירות טרור אחרות.

ההצעה זוכה לתמיכה נרחבת מימין ומשמאל, וחתומים עליה חברי קואליציה ואופוזיציה כאחד. לצד יוזם החוק, ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד, חתומים עליה גם ח"כים מהליכוד, מכולנו ומהמחנה הציוני. במקביל, סיעת ישראל ביתנו הודיעה על כוונתה להמשיך לקדם את חוק עונש מוות למחבלים, שחקיקתו נבלמה עד כה כדי לאפשר לקבינט לבחון את השלכותיו.

הצעת החוק החדשה להחמרת הענישה למחבלים מבקשת לתקן את חוק המאבק בטרור, שנחקק לפני כשנתיים. החוק מאפשר כיום להכפיל את העונש על עבירות שבוצעו בנסיבות טרור, למעט מעשי רצח, לעומת העונש המוטל בגין אותן עבירות שבוצעו על רקע פלילי. עם זאת, החוק מגביל את הכפלת העונש כך שאורכו לא יהיה גבוה מ-25 שנה. בעבירות רצח, העונש עומד כיום על מאסר עולם שנקצב לתקופה שאיננה פוחתת מ-40 שנה. החוק החדש דורש למחוק את הסעיף המגביל את הכפלת העונש ל-25 שנה בלבד, ולקבוע קציבת מאסר העולם למינימום של 60 שנה.

בתוך כך פנה אתמול יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, ליו"ר ועדת הכנסת, ח"כ מיקי זוהר (ליכוד), בבקשה לחדש את הדיונים לקידום חוק עונש מוות למחבלים. הצעת החוק, שיזמה ישראל ביתנו, נועדה לאפשר לבתי משפט צבאיים להטיל עונש מוות גם במקרים בהם רוב יחסי בהרכב של שלושה שופטים מורה על כך, ולא רוב מוחלט.

החוק אושר בקריאה טרומית בינואר האחרון, ומאז הוקפא כדי לאפשר לקבינט המדיני ביטחוני לדון בהשלכותיו. "מאז עברו למעלה מתשעה חודשים", אמר אילטוב היום (רביעי). "במהלך התקופה הזאת פנינו מספר פעמים לראש המטה לביטחון לאומי בבקשה להעלות את הצעת החוק לדיון מכריע בקבינט". אילטוב הוסיף "אנו מצפים מהקואליציה לקדם את החוק ולהעביר אותו בשלב הראשון לקידום בוועדת החוץ והבטחון".  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ