השרים ידונו בחוק שיחייב התקנת שעון שבת למשאבות מים בכל בניין

ועדת השרים תדון ביום ראשון ביוזמה של ח"כ בצלאל סמוטריץ', שמטרתה למנוע חילול שבת עם פתיחת ברזי מים והפעלת המשאבות כפועל יוצא. "ההתקנה תקל על ציבור גדול המעוניין לגור בבניינים רבי קומות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תחליט ביום ראשון אם לתמוך בהצעת חוק שתחייב התקנת שעון שבת למשאבות המים השומרות על הלחץ בברזים בכל בניין מגורים חדש שייבנה בישראל. ההצעה, שאותה יזם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), זוכה לתמיכה חוצת מפלגות וחתמו עליה, בין היתר, גם חברי האופוזיציה, הח"כים נחמן שי ואיתן כבל מהמחנה הציוני. על פי ההצעה, בניין שלא יותקן בו מנגנון פיקוד שבת למשאבה לא יזכה בהיתר בנייה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב שמדובר במהלך משלים לחוק מ-2001, המחייב התקנת מנגנון פיקוד שבת ("מעלית שבת") במעליות הפועלות בבנייני מגורים או בבניינים ציבוריים. בהצעת החוק החדשה נכתב כי היא מקודמת כמענה לבעיות הלכתיות שמקשות על "ציבור רחב של שומרי מסורת לשמור את השבת כהלכתה". יוזמי החוק מסבירים כי עיקר הבעיה בבניינים שבהם חמש קומות ויותר, ובהם קיימת מערכת מים המספקת לחץ מים תקין גם לקומות הגבוהות בכל רגע נתון.

"אדם שומר מסורת שפותח את הברז בשבת למעשה מפעיל את מערכת המשאבות בעצמו מבלי שרצה בכך", נכתב בהצעה. "התקנת המנגנון, כאמור, תאפשר שימוש במים בכל שעות השבת ותקל על ציבור גדול של שומרי מסורת המעוניינים לגור בבניינים רבי קומות ללא חשש של חילול שבת. מדובר בנושאים שלעיתים ציבור זה אינו מודע אליהם ושהטכנולוגיה הקיימת מאפשרת פתרונות זולים ופשוטים לעניין".

בין החותמים היה גם ח"כ איציק שמולי, שהודיע בעקבות הפרסום ב"הארץ" כי הוא מושך את חתימתו מההצעה. "איני תומך בכפייה מכל סוג שהוא, והכוונה היתה לא לחייב אלא לאפשר זאת באופן וולנטרי, בבניין שבו 100% מהדיירים שומרי שבת ומעוניינים בהצבת מד", אמר. "משהחליטו יוזמי ההצעה לחייב זאת בכל בניין ללא קשר לזהות הדיירים ורצונם, אין בכוונתי לתמוך בהצעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ