כחלון תומך בחוק לשלילת תקציבים ממוסדות תרבות, יועמ"ש משרדו: הנוסח אינו חוקתי

עו"ד מסינג כתב כי החוק שיזמה רגב עלול לפגוע בחופש הביטוי, וגם היועמ"ש מנדלבליט הצביע על "קשיים משפטיים של ממש" אך ציין כי אין מניעה לקדמו. השרים יצביעו היום על החוק בנוהל מזורז

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרים רגב וכחלון, ב-2016

ועדת השרים לחקיקה תצביע היום (ראשון) על קידום חוק "נאמנות בתרבות" שמקדמת שרת התרבות, מירי רגב, בתמיכת שר האוצר, משה כחלון. אולם בתוך משרדו של כחלון מתעוררת התנגדות לנוסח התיקון שיאפשר לשרת התרבות לשלול תקציבים ממוסדות תרבות, לצד הסמכות הקיימת של משרד האוצר.

היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, מנה שורה של ליקויים בנוסח החוק בחוות דעת מפורטת שהעביר ליועצת המשפטית של משרד התרבות. מסינג הגדיר את אחד הליקויים כ"לא חוקתי". גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קבע בשבוע שעבר שבנוסח הצעת החוק שתעלה להצבעה "יש קשיים משפטיים של ממש, גם אם אינם מגיעים כדי מניעה משפטית".

תיאטרון יפו, ב-2017. אחד מהמוסדות שרגב ביקשה לפגוע בתקציבםצילום: אילן אסייג

בחודש שעבר הפיצה רגב במשרדי הממשלה תזכיר לקידום החוק שיאפשר לשלול תקציבים ממוסדות תרבות, בין היתר בשל "ביזוי הדגל וסמלי המדינה", שעליו כחלון סמך את ידיו. עם זאת, לפני שבוע כתב היועץ המשפטי מסינג כי יישומו של החוק במתכונתו הנוכחית עלול ליצור "אפקט מצנן ומרתיע שעשוי לצמצם ולפגוע בחופש הביטוי".

החוק נועד להעתיק לשר התרבות את הסמכויות הנתונות כיום בידי שר האוצר בחוק יסודות התקציב, שזכה לכינוי "חוק הנכבה". אולם בהצעה שהפיצה רגב צפוי שר התרבות לקבל לידיו מנגנון עוצמתי הרבה יותר מזה המוקנה לשר האוצר. כך, בעוד ששר האוצר רשאי לשלול תקציבים ממוסד בסכום גבוה פי שלושה מהתקציב שהשקיע המוסד ביצירה השנויה במחלוקת, שר התרבות יוכל לשלול את מלוא התמיכה אם מדובר ב"חלק משמעותי ומהותי" מפעילותו. מסינג מבהיר כי השלילה המוחלטת תוכל להביא להפסקת פעילותו של המוסד. לדבריו, יש בכך "קושי מיוחד בשל החשיבות הרבה של חופש הביטוי והיצירה בתחומים אלה".

מסינג ציין כי בשנתיים החולפות הוגשו למשרד האוצר כ-100 פניות נגד מגוון רחב של אירועים, שמרביתם קיבלו תמיכה בתחום התרבות והאמנות. הרוב המכריע של הפניות כלל לא ענה על התנאים הקבועים בחוק, ורק בשני אירועים יכלו לקצץ תקציבים. היועץ מתריע כי גם אם המנגנון איננו מופעל בסופו של דבר, הפניות המרובות בדרישה לשלול את התקציבים עלולות ליצור אפקט מצנן בקרב המוסדות ולפגוע בחופש הביטוי.

היועץ המשפטי לאוצר הוסיף כי בעוד שר האוצר מגיע כיום להחלטה תוך התייעצות איתו בלבד, שר התרבות יידרש לבסס את החלטתו גם על חוות דעת של המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. לדברי מסינג, המועצה אינה "גוף בעל הכשרה מתאימה לחוות דעת בדבר התקיימות עילת ההפחתה". עוד הזהיר מסינג כי המנגנון שיינתן לשר התרבות, במקביל לכוח הנתון כיום בידי שר האוצר, עשוי לייצר כפילות בקבלת ההחלטות אם שני השרים יבקשו להפעיל את סמכויותיהם במקביל.

קידומו של החוק היום עשוי להיתקל בבעיה נוספת: משרד התרבות מבקש לקדם את החוק בנוהל מזורז. לכן, ובצעד יוצא דופן, השרים יתבקשו לאשר את הנוסח המקורי מבלי שהערות הציבור או משרדי הממשלה שנמסרו עד כה הוטמעו בו.

האגודה לזכויות האזרח והמכון הישראלי לדמוקרטיה פנו בסוף השבוע לשרי הממשלה בדרישה לעכב את ההצבעה על החוק כדי לאפשר דיון ראוי בהערות הציבור והדרג המקצועי. עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, כתב לשרים כי "אסור להתעלם ממי שעומדת מאחורי היוזמה לחוקק את החוק ומהכוונות שעומדות מאחוריו. מאז שנכנסה שרת התרבות לתפקידה במאי 2015 היא פועלת ללא לאות כדי לפגוע בחופש הביטוי האמנותי, להרתיע מוסדות תרבות מלעסוק בסוגיות שנויות במחלוקת, למתוח ביקורת על כל יצירה שאינה עולה בקנה אחד עם דעותיה הפוליטיות וערכיה האישיים ולשלול מימון ממוסדות אלה". לדברי יקיר "תהיה זו הפקרות חוקתית להעניק לשרת התרבות סמכות בחוק לשלול תמיכה ממוסדות תרבות".

השרים כחלון ורגב טרם הגיבו לפניית "הארץ". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ