רגב דחתה את הההצבעה על החוק שיאפשר לשלול תקציבים ממוסדות תרבות

ההצבעה בוועדת השרים נדחתה בשבוע לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה והיועץ המשפטי למשרד האוצר מתחו ביקורת על סעיפים בו. גם ארגונים אזרחיים מחו על הכוונה לקדמו בהליך מזורז

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה רגב בירושלים, בחודש שעבר
השרה רגב בירושלים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

שרת התרבות מירי רגב דחתה בשבוע את ההצבעה על החוק שיאפשר לה לשלול תקציבים ממוסדות תרבות. ההצבעה על החוק, שמכונה "נאמנות בתרבות", צפויה להתקיים בוועדת השרים לחקיקה בשבוע הבא.

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ושורת ארגונים מתחו ביקורת על הכוונה להעלות להצבעה את נוסח החוק המקורי, אף שלא הוכנסו בו תיקונים בעקבות הערות משרדי הממשלה והציבור וללא דיון מקדים ראוי בסעיפיו.

השר כחלון, באוגוסט האחרון. סמך את ידיו על הצעת רגבצילום: ניר קידר

מנדלבליט קבע בשבוע שעבר שבנוסח הצעת החוק "יש קשיים משפטיים של ממש, גם אם אינם מגיעים כדי מניעה משפטית". היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, מנה שורה של ליקויים בנוסח החוק בחוות דעת מפורטת שהעביר ליועצת המשפטית של משרד התרבות. מסינג הגדיר את אחד הליקויים כ"לא חוקתי".

האגודה לזכויות האזרח והמכון הישראלי לדמוקרטיה פנו בסוף השבוע לשרי הממשלה בדרישה לעכב את ההצבעה, שמשרד התרבות ביקש לקדם בנוהל מזורז. עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח, כתב לשרים כי "אסור להתעלם ממי שעומדת מאחורי היוזמה לחוקק את החוק ומהכוונות שעומדות מאחוריו. מאז שנכנסה שרת התרבות לתפקידה במאי 2015 היא פועלת ללא לאות כדי לפגוע בחופש הביטוי האמנותי, להרתיע מוסדות תרבות מלעסוק בסוגיות שנויות במחלוקת, למתוח ביקורת על כל יצירה שאינה עולה בקנה אחד עם דעותיה הפוליטיות וערכיה האישיים ולשלול מימון ממוסדות אלה". לדברי יקיר, "תהיה זו הפקרות חוקתית להעניק לשרת התרבות סמכות בחוק לשלול תמיכה ממוסדות תרבות".

בחודש שעבר הפיצה רגב במשרדי הממשלה תזכיר לקידום החוק שיאפשר לשלול תקציבים ממוסדות תרבות, בין היתר בשל "ביזוי הדגל וסמלי המדינה", שעליו שר האוצר משה כחלון סמך את ידיו. עם זאת, לפני שבוע כתב היועץ המשפטי מסינג כי יישומו של החוק במתכונתו הנוכחית עלול ליצור "אפקט מצנן ומרתיע שעשוי לצמצם ולפגוע בחופש הביטוי".

תיאטרון יפו, ב-2017. אחד מהמוסדות שרגב ביקשה לפגוע בתקציבםצילום: אילן אסייג

החוק נועד להעתיק לשר התרבות את הסמכויות הנתונות כיום בידי שר האוצר בחוק יסודות התקציב, שזכה לכינוי "חוק הנכבה". אולם בהצעה שהפיצה רגב צפוי שר התרבות לקבל לידיו מנגנון עוצמתי הרבה יותר מזה המוקנה לשר האוצר. כך, בעוד ששר האוצר רשאי לשלול תקציבים ממוסד בסכום גבוה פי שלושה מהתקציב שהשקיע המוסד ביצירה השנויה במחלוקת, שר התרבות יוכל לשלול את מלוא התמיכה אם מדובר ב"חלק משמעותי ומהותי" מפעילותו. מסינג מבהיר כי השלילה המוחלטת תוכל להביא להפסקת פעילותו של המוסד. לדבריו, יש בכך "קושי מיוחד בשל החשיבות הרבה של חופש הביטוי והיצירה בתחומים אלה".

מסינג ציין כי בשנתיים החולפות הוגשו למשרד האוצר כ-100 פניות נגד מגוון רחב של אירועים, שמרביתם קיבלו תמיכה בתחום התרבות והאמנות. הרוב המכריע של הפניות כלל לא ענה על התנאים הקבועים בחוק, ורק בשני אירועים יכלו לקצץ תקציבים. היועץ מתריע כי גם אם המנגנון איננו מופעל בסופו של דבר, הפניות המרובות בדרישה לשלול את התקציבים עלולות ליצור אפקט מצנן בקרב המוסדות ולפגוע בחופש הביטוי.

היועץ המשפטי לאוצר הוסיף כי בעוד שר האוצר מגיע כיום להחלטה תוך התייעצות איתו בלבד, שר התרבות יידרש לבסס את החלטתו גם על חוות דעת של המועצה הישראלית לתרבות ואמנות. לדברי מסינג, המועצה אינה "גוף בעל הכשרה מתאימה לחוות דעת בדבר התקיימות עילת ההפחתה". עוד הזהיר מסינג כי המנגנון שיינתן לשר התרבות, במקביל לכוח הנתון כיום בידי שר האוצר, עשוי לייצר כפילות בקבלת ההחלטות אם שני השרים יבקשו להפעיל את סמכויותיהם במקביל.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ