נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) למתיחות בגבול רצועת עזה, ואמר כי "בחמאס כנראה לא הבינו את המסר. אם הם לא יפסיקו את ההתקפות נגדנו, הן יופסקו בדרך אחרת והיא תהיה כואבת מאוד. אנחנו קרובים מאוד לפעילות מסוג אחר, שתכלול מכות עוצמתיות מאוד. אם יש לו שכל, חמאס יפסיק את האש ואת ההתפרעויות האלימות עכשיו". הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס אחר הצהריים לדון במתיחות בגבול הרצועה. 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס גם כן הבוקר באולפן ynet למתיחות עם חמאס, ואמר כי "לפני שהולכים למלחמה, חייבים למצות את כל האופציות האחרות. אני חושב שאנחנו, במיוחד בחודשים האחרונים, עשינו כל מאמץ, הפכנו כל אבן, והשלב הזה של אין ברירה מאחורינו".

ליברמן אמר כי "חמאס הפך את האלימות על הגדר לנשק אסטרטגי שבאמצעותו הם מקווים לשחוק את יכולת העמידה שלנו, את ההרתעה שלנו. המצב הזה הוא בלתי אפשרי, הגענו לרגע שחייבים להנחית מכה הכי קשה שאפשר על חמאס, אבל הדבר אני מניח יגיע לקבינט והקבינט יצטרך להחליט". הרמטכ"ל גדי איזנקוט ייצא היום לביקור עבודה בארצות הברית, שם ישתתף בכנס ראשי צבאות.

שר הביטחון ליברמן במעבר קוניטרה, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

בשבועות האחרונים מפגינים מדי יום אלפי פלסטינים סמוך לגדר הגבול ברצועת עזה, ובימי שישי מספרם מאמיר לעשרות אלפים. לצד המגעים להסדר בין ישראל לחמאס, האלימות על גבול הרצועה הסלימה לאחרונה, וביום שישי האחרון נהרגו שבעה פלסטינים מאש צה"ל. בתגובה לתקריות האלימות הורה ליברמן לעצור את הכנסת הדלק לרצועה. 

בישיבת הממשלה התייחס נתניהו גם לחוק הגיוס, וקרא למועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שתתכנס אחר הצהריים לדון בנושא, לאשר אותו. "החוק צריך לעבור והגיע הזמן לשים אותו מאחורינו לטובת כולם", אמר נתניהו. הוא הוסיף כי זהו "חוק טוב, חוק מאוזן. מאזן בין צורכי הצבא שהכין אותו לצורכי הציבור החרדי. זאת עמדתי, זאת צריכה להיות גם עמדת הממשלה, לטובת המדינה, לטובת הציבור החרדי, לטובת היחסים של חרדים-חילונים. לכן אני קורא למועצת גדולי התורה שמתכנסת היום לקבל את ההחלטה הנכונה".

מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הורתה ביוני האחרון לנציגיה בכנסת לפרוש מהקואליציה על רקע חוק הגיוס. אולם ביולי האחרון הנחתה את ארבעת חברי הכנסת מטעמה לעכב את פרישתם, והיום היא תתכנס כדי להחליט שוב בנושא. אם הכנסת לא תאשר את חוק הגיוס, לאחר שחוק הגיוס הקודם בוטל בידי בג"ץ, היא צפויה להתפזר ולגשת לבחירות חדשות. עם זאת, בג"ץ אפשר לכנסת לחוקק חוק חדש עד 2 בדצמבר.

חוק הגיוס כולל יעדי גיוס חדשים לצה"ל ולשירות הלאומי, העלאה הדרגתית בכל שנה של מספר המשרתים, סנקציות כלכליות על ישיבות שלא יעמדו ביעדי הגיוס והטבות לכלל המשרתים. החוק מבוסס על ועדה לבחינת גיוס החרדים, שהמלצותיה אושרו על ידי שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ