בפעם השנייה השנה, המבקר קנס את הליכוד וקבע: הליכודיאדה מומנה מתרומה אסורה

יוסף שפירא קנס את הסיעה ב-180 אלף שקל משום שהמפלגה הניבה רווחים מהחשיפה של האירוע, שמאורגן בידי אנשי עסקים פרטיים. בינואר האחרון קנס אותה המבקר ב-350 אלף שקל מאותה סיבה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה רגב בליכודיאדה באילת, ב-2017
השרה רגב בליכודיאדה באילת, ב-2017צילום: שלומי דעי

מבקר המדינה קנס את הליכוד ב-180 אלף שקל לאחר שקבע כי אירוע "הליכודיאדה" היא תרומה אסורה - כך נכתב בדו"ח על הוצאות הסיעות שמתפרסם היום (שני). בינואר השנה קנס המבקר את הסיעה ב-350 אלף שקל בגין "הליכודיאדה" הראשונה שהתקיימה ב-2016. אירועים נוספים התקיימו ב-2017 ובינואר האחרון.

הליכודיאדה היא אירוע שאורגן עד כה שלוש פעמים על ידי אנשי עסקים פרטיים שתומכים בליכוד, ולא על ידי הליכוד או גורמים רשמיים בה. חרף זאת, מבקר המדינה, יוסף שפירא, מבהיר בדו"ח כי האירוע נועד לקדם את הליכוד, ולכן הסיעה מרוויחה ממנו חשיפה ששווה כסף. בשל כך, קובע שפירא, הליכוד היתה צריכה לרשום את הליכודיאדה בחשבונותיה.

גלעד שרון, ראש העיר ירושלים ברקת, השר שטייניץ וח"כ השכל בליכודיאדה, ב-2017צילום: שלומי דעי

"לא ניתן להתעלם מכך שבעצם קיומו של האירוע וסיקורו בתקשורת גלומה תרומה אסורה לסיעה שאינה עומדת במגבלות הקבועות בחוק", ציין שפירא, "נוכח הקשר הישיר והמובהק בין הסיעה לבין האירוע, היה על הסיעה לתת ביטוי בחשבונותיה לאירוע, אף אם לא אורגן ישירות על ידי גורמים רשמיים בתוך הסיעה". שפירא הוסיף בדו"ח כי סיעת הליכוד החלה לאחרונה לנסות לנתק את הקשר בינה לבין האירוע.

על פי הדו"חות הכספיים שהגישה הליכוד, הכנסות המפלגה ב-2017 הסתכמו ב-36 מיליון שקל והוצאותיה בכ-23 מיליון. בשקלול עם הגרעון שצברה הליכוד לאורך השנים, הסתכם העודף בקופתה בשנה החולפת ב-7.6 מיליון שקל.

המבקר הודיע גם כי קנס את סיעת בל"ד ב-60 אלף שקלים משום שלא ניהלה את חשבונותיה לפי הנחיותיו. בבדיקה שערך שפירא התברר שהסיעה כללה בהוצאותיה קייטנה שארגנה לילדים ואף שילמה שכר בהיקף כ-45 אלף שקל לח"כ לשעבר, ששמו לא פורסם, ולקרובת משפחתו, מבלי שניתן לאמת מדוע הועבר להם הכסף. בנוסף, בחשבונותיה של בל"ד הופיעו הכנסות בסך 15 אלף שקל במזומן שלטענת הסיעה התקבלו ממכירת כרטיסים למופע, אף שאין בידיה הוכחות שהדבר נעשה באופן חוקי.

שפירא קנס גם ב-50 אלף שקל את סיעת הבית היהודי, ללא שותפתה האיחוד הלאומי. הקנס הוטל בעקבות התנהלות כספית שלא תאמה את הנחיותיו של המבקר במערכות הבחירות האחרונות. כך, המפלגה רשמה בחשבונותיה הוצאות נטו בסך 1.2 מיליון שקל, אולם ההוצאות לא נכללו בדו"חות הכספיים והסיעה לא שמרה בידה אסמכתאות מספקות לרישומים אלה. המבקר כתב בדו"ח כי לא הצליח לזהות ולאמת חלק מהוצאות הסיעה ולא הצליח לקבוע כי הדיווחים שקיבל הם מהימנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ