ארדן: החלטת העליון לבטל את גירוש לארה אל-קאסם היא ניצחון גדול ל-BDS

השר לביטחון הפנים אמר כי השרים יבחנו את השינויים הנדרשים בחוק "כדי לסגור את הפתח שפתח בית המשפט העליון". יו"ר מרצ זנדברג: "ניצחון חשוב במאבק על ישראל כדמוקרטיה חופשיה ממשטרת מחשבות"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדן, בחודש שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השר לביטחון הפנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, אמר הערב (חמישי) כי החלטת בית המשפט העליון לבטל את גירושה של הסטודנטית האמריקאית לארה אל-קאסם מישראל היא "ניצחון גדול ל-BDS". לדבריו, בית המשפט רוקן מתוכן את החוק למניעת כניסת פעילי חרם לישראל. "צר לי צער עמוק על החלטת בית המשפט העליון, שמעידה על חוסר הבנה של שיטת הפעולה של ארגוני ה-BDS, ופגע ביכולת של מדינת ישראל להילחם בפעילי החרם שפוגעים בכולנו", אמר.

ארדן הוסיף: "בית המשפט המעיט באופי הקיצוני והאנטישמי של הארגון שבו כיהנה אל-קאסם בתפקיד בכיר, התעלם מכך שמחקה והסתירה את פעילותה ברשתות החברתיות טרם הגעתה לישראל ופתח פתח לכל פעילי החרם בעולם להגיע לישראל ולטעון לצורך כניסתם ש'כרגע' הם אינם תומכים בחרם. הפסיקה לא תרפה את ידינו ואנו נבחן את השינויים הנדרשים בחוק ובתבחינים כדי לסגור את הפתח שפתח בית המשפט העליון. העיקרון שחייב להישמר הוא שמי שפעל כדי לפגוע במדינת ישראל ואזרחיה לא צריך להיכנס בשערי המדינה".

לארה אל קאסם, בדיון בבית המשפט העליון השבועצילום: אמיל סלמן

גם שר הפנים אריה דרעי גינה את ההחלטה, וקרא לה "חרפה". "היכן הכבוד הלאומי שלנו? גם בארה"ב היא היתה מעזה לפעול נגד המדינה ולדרוש להישאר וללמוד בה? אבדוק כיצד למנוע הישנות מקרה כזה".

שופטי העליון ניל הנדל, עוזי פוגלמן וענת ברון קבעו כי "ההחלטה אינה מצויה במתחם הסבירות, ויש להורות על ביטולה". השופטת ברון כתבה בהחלטה: "מאחר שמעשיה של המבקשת אינם מקימים עילה מספקת לאסור על כניסתה לישראל, הרושם הבלתי נמנע הוא ששלילת האשרה שניתנה לה היא בשל הדעות הפוליטיות שבהן היא מחזיקה. אם זה אמנם המצב, הרי שמדובר בצעד קיצוני ומסוכן, העלול להוביל להתפוררותם של עמודי התווך שעליהם בנויה הדמוקרטיה בישראל".

שר התיירות יריב לוין הגיב להחלטה ואמר: "שופטי העליון בהחלטתם המבישה לאשר את כניסתה של פעילת החרם לישראל, ממשיכים לפעול כנגד הדמוקרטיה וכנגד חקיקה ברורה של הכנסת, כאשר הם יוצרים מסלול ירוק לפעילי חרם להיכנס לארץ ולהמשיך לפגוע במדינה".

יו"ר מרצ חברת הכנסת תמר זנדברג אמרה כי ההחלטה היא "ניצחון חשוב במאבק על ישראל כדמוקרטיה ליברלית חופשיה ממשטרת מחשבות. השפיות ניצחה היום את מי שניסו לרוץ עם הראש לתוך הקיר בלי להסתכל לצדדים. זוהי החלטה חשובה שמחזקת את ישראל ואת האקדמיה הישראלית ומוכיחה לעולם כולו שישראל לא מתנהלת על פי הטרלול ההסטרי של ארדן".

חבר הכנסת מוסי רז הוסיף: "אני מלווה את לארה מיומה הראשון בישראל, וברור היה שכל הסאגה המשפטית והציבורית הזו הייתה יכולה להימנע לו ארדן היה בוחר בטובת ישראל במקום בטובתו הפוליטית. ממשלת ישראל מבזבזת משאבים על תהליכים משפטיים שעושים נזק לשמנו הטוב, ולצערי נראה שעוד נכונו לה רבים כאלה. אני מברך על החלטת בית המשפט העליון. יש שופטים בירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ