מלווה בשירה בציבור ובדמויות קרטון, "הפגנת המאה" נערכה מול בית היועמ"ש

הגרעין הקשה של המפגינים, בני 60-50, מוסיף להגיע לפתח תקווה מדי מוצאי שבת, אך לא מצליח להביא את ילדיו לכיכר. ההפגנה המאה מונה כ-200 איש, ואפילו מני נפתלי מודה: "גם אני לרגע חשבתי לעזוב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה הערב. שלטי קרטון בגודל מלא, ובמרכזם - היועמ"ש עם זר פרחים לראשו

"לא האמנתי שנגיע למאה, אבל זה יגיע גם למאתיים אם צריך", קוראת במגפון מפגינה בהפגנת המאה של המחאה מול בית היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנלדבליט בכיכר גורן בפתח תקווה. הגרעין הקשה של המפגינים, קבוצה של כ-20 איש להוטים בני 60-50, מגיע בכל שבוע אל הכיכר. כשעה לפני תחילת ההפגנה, הם עמלים על תליית שלטים בגודל מלא של כל הדמויות המעורבות בפרשות שבהן נקשר שמו של בנימין נתניהו - ממיקי גנור, דרך אליעזר (צ'ייני) מרום ועד ארי הארו וניר חפץ. במרכז המיצב האמנותי מתנוססת דמותו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט, עם זר פרחים לראשו ושלל תיקים סביבו.

"ערב טוב, כל הכבוד, רק ביבי!", צועק בבוז עובר אורח לעבר המפגינים, כשהוא חולף בכיכר עם ילדיו. קריאות נוספות ברוח דומה נשמעות במהלך ההפגנה. בימי השיא של המחאה בכיכר, היא הביאה יותר מאלף מפגינים סמוך לבית היועמ"ש במוצאי שבת, והתפרסה ל-20 מוקדים ברחבי הארץ. שיא נוסף נרשם בהפגנת המחאה ברוטשילד בתל אביב בדצמבר 2017, אליה הגיעו עשרות אלפי בני אדם. בפתח תקווה היו המפגינים רגילים למצוא בצדה השני של הכיכר קבוצה של תומכי נתניהו שהיו קוראים לעברם קריאות נגד בבידורית עוצמתית. אולם אלה כבר לא נראים בשטח.

ההפגנה הערב. "אם לא היינו מגיעים לפה, השחיתות לא היתה על סדר היום", אומר המפגין בני קוטיןצילום: אילן אסייג

"אם לא היינו מגיעים לפה, השחיתות לא היתה על סדר היום, וזה אף על פי שהעיתונות והתקשורת לא מסקרים אותנו", אומר ל"הארץ" בני קוטין, אב לארבעה שמגיע מדי שבוע לכיכר מגדרה. "אנחנו פה יושבים לו על הווריד ולא נזוז מפה", הכריז.

אור-לי בר לב, שמפרסמת מדי שבת בטוויטר את רשימת עשרים מוקדי המחאה נגד השחיתות השלטונית, מבקרת בחריפות את סיקור ההפגנות. "זה לא בסדר שעד עכשיו לא באתם לסקר, זה לא תקין תקשורתית וציבורית שזה לא קורה. יש קבוצת אזרחים שמפגינה מאה שבועות והתקשורת נטשה אותה לחלוטין", היא אומרת, ומוסיפה: "בלי ההפגנות האלה אין כלום, זה למסור את המדינה כנועים ובלי מאבק. אני פוגשת צעירים שכל מה שהם מדברים עליו זה ללכת מפה, אלה לא מגיעים להפגנות. הם מיואשים".

נאומה של חנה קים, ממובילות המחאה, אמש בפתח תקוה

"הנה מירה הגזברית שלנו, מירה, תרימי יד! כל תרומה תעזור לנו", אומרת סיגלית, אחת ממארגנות ההפגנה. היא נושאת מיקרופון ומבצעת גרסאות כיסוי לשירים מוכרים ובהם "אדוני היועץ" – על בסיס "אדוני השופט" של אריק איינשטיין - כמו גם גרסאות דאנס של להיטי ההפגנות. האנרגיות גבוהות, הלימות תופי הסנר מורגשות, אך המסיבה מצומצמת למדי – 200 איש לכל היותר. ככל שמצטרפים עוד מפגינים, גוברת התחושה שמדובר בחבורה מלוכדת. הם מעלים תמונות משותפות לפייסבוק ופותחים שידורים חיים.

שמחה לטמן מגיעה מבאר שבע מדי מוצאי שבת, מאז נובמבר 2016. בימים היא עובדת כמיילדת, והיום הגיעה לכיכר אחרי משמרת. בעבר אף נחקרה על ידי משטרת פתח תקווה על הפרעה לשוטר, אך הדבר לא ריפה את ידיה. "אני מאמינה שהשחיתות היא אם כל רע", היא אומרת. "המוחות הכי טובים שלנו בורחים מפה וראש הממשלה מסית מפלג ומסכסך. הילדים שלי עוכרי ישראל? חמוצים? זה לא ראש ממשלה מלכד, הוא מפלג". לטמן, אם לארבעה, מספרת שילדיה אינם מגיעים להפגנות. אם לשפוט מקהל המפגינים, נראה שמדובר בתופעה רווחת. "היתה לי שיחה עם הבת שלי היום. היא שאלה אותי, 'מה, משעמם לך?'", מספרת לטמן. "זו הבת שלי, אני יכולה לדרוש מאחרים שיגיעו לכאן אם היא לא באה? היא שורדת יום-יום, שעה-שעה לפרנס את המשפחה שלה. מה אני יכולה להגיד".

ההפגנה, הערב. "ההפגנה עמדה בכל המבחנים - גשם, בג"צ, משטרה", אומר אחד המפגיניםצילום: אילן אסייג

אחד המפגינים הוותיקים בכיכר הוא יחזקאל בגדדי, שנעצר כבר בהפגנה השלישית מול בית היועמ"ש. "השוטר שעצר אותי הפך להיות חבר שלי", הוא מספר. "במהלך הנסיעה בניידת הקצין שאל אותי בשביל מה אתם מפגינים, אין לכם מה לעשות? אני מפגין על זה שלא ייתכן שראש ממשלה עם שלושה תיקים ימשיך לכהן, לא רוצה יותר". לדברי בגדדי, "במצב הפוך ביבי היה מוציא מיליון איש לרחוב. גם אותם היו שואלים למה הם לא מפגינים? נמשיך להפגין עד שילך הביתה. וגם אחרי שהוא ילך נמשיך לבוא לפה, כמו בצופים". כל העת נשמעות ברקע קריאותיה הקצובות של סיגלית לקהל: "ביבי ומילצ'ן - שוחד. ביבי ופילבר – שוחד". הקהל עונה "שוחד" בקצב אחיד.

הדוברים על הבמה, חלקם נציגי מאבקים שונים וחלקם מובילי המאבק, מדברים מדם ליבם. "זו הבמה הכי מכובדת בישראל, ה-50 סנטימטרים האלו, זו הפסגה...", אומר ירון מהליכודניקים החדשים. "מי שבא לכאן הם שומרי הסף כי אין לנו שומרי סף היום, הם שליחים של פוליטיקאים".

בהמשך ההפגנה מתכנס קומץ המפגינים הראשונים, אלו שהגיעו בנובמבר 2016 להפגנה הראשונה מתחת לבית היועמ"ש, לתמונה קבוצתית על הבמה. "ההפגנה הזו עמדה בכל המבחנים – גשם, בג"צ, משטרה. עוד שבעה שבועות נחגוג שנתיים", אומר בגאווה אייבי בנימין, ממייסדי ההפגנה השבועית.

הפגנת המאה מול בית היועמ"ש, הערב. "נגיע גם למאתיים אם צריך", קוראת מפגינה במגפוןצילום: אילן אסייג

מני נפתלי, מי שהצית את המחאה, מסתובב בכיכר ומפקח על תנועת המפגינים מהכיכר ועד סמוך לבית היועמ"ש. "ישראל, אל תברח! שמתי עליך עין, תראה איך יוצא לי אחד מהשורה", הוא אומר כשאחד המפגינים סוטה מן הצעדה. אחרי שחזר מצילומי תכנית הריאליטי "הישרדות" ואחרי קילומטרז' הפגנות נאה בשנתיים האחרונות, נפתלי שמח כי ההפגנות מול בית היועמ"ש עדיין מסוקרות. "האמת, לא האמנתי שתגיעו", הוא אומר. "הצלחנו להעיר בימים האחרונים אנשים, כולם היו מיואשים. גם אני לרגע חשבתי לעזוב את ההפגנות. המשפחה יותר חשובה ושש שנים אני מזניח אותם. יש פה אנשים ששומרים על הגחלת, כאלו שרואים שהשחיתות הפכה להיות נורמה". לדבריו, "את הצעירים זה לא מעניין וזה מרגיש שלא אכפת להם – אז הם לא יקנו דירה, הם ישכרו", הוא אומר, אך מוסיף בתקווה: "גם הם יתעוררו מתישהו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ