23 שנה לרצח רבין

נכדתו של רבין באזכרה הממלכתית: תפסיקו לכנות אנשים בוגדים, יישפך כאן דם

נעה רוטמן פנתה בטקס בהר הרצל לנתניהו ושאלה "מתי נותן מישהו מראשי המדינה בעת הזו לגיטימציה כנה לכל מתנגד, רחמנא ליצלן?". נתניהו בישיבת הממשלה: "יש לגנות את ההסתה בכל מקום וגם את הצביעות"

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רוטמן בטקס האזכרה בהר הרצל, היום
רוטמן בטקס האזכרה בהר הרצל, היוםצילום: מארק ישראל סלם
הארץ

נכדתו של יצחק רבין, נעה רוטמן, פנתה היום (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס האזכרה הממלכתי ה-23 לסבה בהר הרצל. "כמה פעמים פגשת בשנות כהונתך, אדוני כבוד ראש הממשלה, ראשי ארגוני שמאל מודאגים? אולי שרת המשפטים? מתי נותן מישהו מראשי המדינה בעת הזו לגיטימציה כנה לכל מתנגד, רחמנא ליצלן?", אמרה רוטמן.

רוטמן התייחסה בנאום לציוץ מסית "שבו נכללה תמונת לחיצת היד בבית הלבן, כן זו עם ערפאת, תחת הטיית הפועל 'בגד'". רוטמן ייחסה את הציוץ לדוברת במשרד ראש הממשלה, אך הוא פורסם על ידי קרוליין גליק, עיתונאית שעבדה בלשכת נתניהו בעבר ועזבה. רוטמן ציינה כי "לא יושבי השורות כאן ניסחו את הציוץ, אבל אף אחד לא התנער ממנו", והוסיפה כי "האשה הזאת ממשיכה לקבל משכורת גם מתוך המסים שבוגדים לכאורה וצאצאיהם כמוני – משלמים".

רוטמן פנתה גם לאנשי הציבור שנכחו בטקס וקראה: "אל תדקלמו כאן או בכנסת שרבין לא היה בוגד. תפסיקו לכנות כך אחרים. בכינויים אחרים ושוללי לגיטימציה לא פחות. כפי שקורה כל יום, בפייסבוק, בחקיקה, בשתיקה, במעבר לסדר, בקריצה... אתם מחויבים לדאוג לרווחת כולנו. גם מי שלא הצביעו לכם". היא סיימה באמרה כי "אם לא תחדלו ממסע השיסוי, מההשתלחות בכל מי שלא מתיישר עם הקו שלכם – יישפך כאן שוב דם".

מאוחר יותר התייחס נתניהו לדברים במליאת הכנסת ואמר: "לא האמנתי לרגע שמישהו או מישהי במשרד ראש הממשלה עשה דבר כזה, אבל ביקשתי מיד לבדוק את הדבר - והתברר שאכן לא היה ולא נברא. זה בכלל ציוץ של עיתונאית שאיננה קשורה למשרד ראש הממשלה. לא ידעתי על הציוץ הזה, ואני כמובן מתנער ממנו בכל תוקף. זו לצערי דוגמה כיצד לפעמים תוך כדי השיח על מתינות הדיבור והלחימה בהסתה, אומרים דברים פוגעניים וחסרי שחר, לא רק עליי, אלא על ציבור שלם, שאין להם שום אחיזה במציאות".

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "נדהמנו לשמוע את ההאשמה החמורה של נעה רוטמן באזכרה הממלכתית לזכרו של יצחק רבין ז״ל נגד דוברת במשרד ראש הממשלה. לאחר בדיקה התברר כי מדובר בכלל בציוץ של עיתונאית שאיננה קשורה למשרד. מדובר בהשמצה חסרת בסיס שמביישת את המעמד".

נתניהו גם נאם לפני רוטמן בטקס ואמר: "רבין אמר: 'חומות איבה נפלו, מעצמות נפלו, אידיאולוגיות התמוטטו, מדינות נולדו והלכו לעולמן, חובתנו לבחון את הסכנות ולבדוק את הסיכונים'. אבל לצערנו חומות האיבה לא נפלו אצל הפלסטינים. טרור אכזרי כוון נגדנו בעיצומם של מגעים לשלום. רבים ממשיכים לראות בנו פולשים זרים ומסרבים להכיר בזיקתנו בת אלפי השנים לארץ. הם ממשיכים לשלם סכומי עתק לרוצחי יהודים, לטפח אצל ילדיהם את הפנטזיה על היעלמותה בעתיד של מדינת היהודים. זהו לב הסכסוך - הסירוב להתמיד בכך שלישראל יש זכות להתקיים כמדינת הלאום של העם היהודי בביטחון ושלום". לדברי נתניהו, "יצחק רבין ידע את האמת ואנחנו יודעים את האמת. אנחנו שייכים לארץ קרוב ל-4,000 שנה, עם עתיק שחידש את ריבונותו ומולדתו ההיסטורית. יש לנו רצון עז להיאחז בארצנו".

נתניהו בטקס האזכרה בהר הרצל, היום
נתניהו בטקס האזכרה בהר הרצל, היוםצילום: מארק ישראל סלם

קודם לכן נשא דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין. ריבלין הזכיר בנאומו ראיון שנערך עם רבין ארבעה ימים לפני שנרצח, שבו הסביר כי הוא מסרב ללבוש אפוד מגן משום ש"הישראלים לא מקבלים שכפ"צים" ומפני שהוא "כמו כל הישראלים". ריבלין אמר על כך כי "הדמוקרטיה הישראלית לא מתה בלילה ההוא בכיכר. 23 שנים אחרי אנחנו יכולים לומר לבטח: הדמוקרטיה הישראלית חיה ותוססת. אבל עלינו לזכור תמיד: גם לדמוקרטיה הישראלית, לחברה הישראלית, אין שכפ"צ".

עוד אמר נשיא המדינה כי רצח רבין הוא "יום הכיפורים של הדמוקרטיה הישראלית. יום הדין בו נבחנת היכולת שלנו לא רק להתווכח, אלא גם לדבר ולהקשיב". לדבריו, "בשנים האחרונות מתנהל קרב על הזיכרון. הזיכרון של יצחק, והזיכרון של רצח יצחק רבין. זה קרב שידע כבר מערכות רבות. לצערי במקום שזיכרון הרצח יהפוך לגשר בין ימין לשמאל, הוא נפל קורבן לשסע ביניהם. במקום לשמש בסיס לשיחה משותפת, הוא הפך כלי ניגוח. עלינו לערוך חשיבה מחודשת בכל הנוגע לציון יום הזיכרון לרצח. אנו מוכרחים למצוא את הדרך בה זיכרון הרצח ולקחיו יחלחלו אל החברה הישראלית כולה על כל שבטיה".

בדיון בכנסת לציון יום השנה לרצח, אמרה ראשת האופוזיציה ציפי לבני כי ההסתה היא "כבר לא שלט שרואים או לא רואים מהמרפסת, זה קורה כאן בכנסת, זה הפייסבוק והטוויטר של ראש ממשלת ישראל". היא הוסיפה: "לכל מי שיגיד שהדברים כאן על הבמה הם פוליטיים, נגד ראש הממשלה, מפלגים ולא כולם יכולים להזדהות איתם אני שואלת: למה אנחנו לא יכולים להסכים מקיר לקיר לא ליצור אויבים מבית?".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ (במחנה הציוני) שאלה בנאומה "מתי אחז מישהו בשמאל נשק ורצח? רימון, כמו יונה אברושמי, רובה גליל, כמו עמי פופר, או אקדח, כמו יגאל עמיר?... מתי תוגברה עליך האבטחה, שר החינוך נפתלי בנט? כשהשמאל חלק עליך? לא, האבטחה סביבך וסביב נשיאת העליון דאז מריים נאור תוגברה בפינוי עמונה, מחשש שיפגעו בך אנשי ימין".

בישיבת הממשלה התייחס נתניהו לביקורת על הימין. "שמעתי היום את דברי ההתחסדות וההיתממות של לבני ויחימוביץ שאין הסתה משמאל, לא קוראים ולא רומזים לרצח", אמר. "אז אני מזכיר להן את מיצג האמנות בבצלאל עם חבל סביב צווארי, הגיליוטינות בכיכר בהפגנות נגדי ותגובה לפוסט של נכדתו של רבין שבו נכתב כי אולי ברצח נתניהו יהיה יום חופש. יש לגנות את ההסתה בכל מקום וגם את הצביעות".

הבוקר נאם נכדו של רבין, יונתן בן ארצי, בטקס בבית הנשיא לרגל 23 שנה לרצח סבו. בנאומו מתח בן ארצי ביקורת על ממשלת נתניהו וחוק הלאום, וקרא להגבלת כהונה של ראשי ממשלה. בן ארצי אמר כי "הרצון לסמן אחד כבוגד בגלל דעותיו הוא ערעור הבסיס עליו בנינו את ארצנו. הרצון לצמצם זכויות לקבוצה אחת של אנשים על חשבון אחרת בגלל דתם, דעתם או הרגשתם הוא עלוב". 

בן ארצי ביקר את יחסו של נתניהו לתושבת קרית שמונה שמחתה על סגירת המיון בעיר. "אזרחי המדינה כולם זכאים להנהגה שדואגת לצרכיהם ואינה משתעממת מהם ומהצרכים שלהם", אמר. "מנהיגות המעודדת הפרדה והתקפות אלימות נגד דעות אחרות, ההוא הדוחף ומסית להגדרה וקטלוג של כל אחד החושב אחרת ממנו כחמוץ או שמאלן, ממשיך לפרק בנו ויביא לחורבן הבית הבא. מנהיגות הלועגת ומזלזלת לאזרחים החשים מצוקה היא מקור אותו הרוע, והיא זו שתעמיק את השסע, הפילוג והסכסוך הפנימי על אף מאמצינו ארוכי השנים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ