השרים אישרו את החוק שמאפשר לשרת התרבות לשלול תקציבים ממוסדות

החוק, המכונה "נאמנות בתרבות", יאפשר את שלילת התמיכה לצד הסמכות הקיימת של משרד האוצר. רגב: "חופש הביטוי הוא נר לרגלינו, אך שמירה עליו אינה היתר להסתה נגד מדינת ישראל"

איתי שטרן
רויטל חובל
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב ב"וועידת המשפיעים", בחודש שעבר
רגב ב"וועידת המשפיעים", בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את החוק שיאפשר לשרת התרבות לשלול תקציבים ממוסדות תרבות, לצד הסמכות הקיימת של משרד האוצר. התיקון, המכונה "נאמנות בתרבות" וזכה לתמיכתו של שר האוצר משה כחלון, מאפשר למשרד התרבות להפחית תקציבים ממוסדות או לשלול אותם כליל בשל אחת מהסיבות הבאות: שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית; הסתה לגזענות, אלימות וטרור; תמיכה במאבק מזוין או טרור; ציון יום העצמאות כיום אבל, והשחתה או ביזוי כבוד הדגל וסמלי המדינה.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העביר לוועדת השרים לחקיקה עמדה כי הצעת החוק מעלה "קשיים משפטיים של ממש", כלומר שאין מניעה חוקית לאשר את הצעת החוק, אך יש בה סיכון משפטי. ואולם לדעת מנדלבליט, אם החוק יאושר בכנסת ותוגש עתירה נגדו לבג"ץ, הוא יגן עליו.

בעמדה המשפטית שהועברה בפועל על ידי פרקליט המדינה שי ניצן, מאחר שהיועמ"ש  שהה בשבוע שעבר בחו"ל, נכתב כי הצעת החוק "עלולה לעלות כדי פגיעה בזכות לחופש הביטוי ולהביא לכך שיוצרים יחששו מיצירה של תכנים שונים מחשש לפגיעה בתמיכה הממשלתית". לפי חוות הדעת, משמעות הצעת החוק היא ששרת התרבות תוכל להביא לסגירה של מוסדות תרבות. עוד נכתב כי הצעת החוק מהווה פגיעה מיוחדת בתחום התרבות, לעומת תמיכות אחרות שמעניקה הממשלה בתחומים אחרים כמו רווחה, חינוך ודתות, שעליהם לא חל החוק.

"כפי שהבטחתי, חוק הנאמנות בתרבות יצא לדרך", אמרה רגב היום. "שמחה שמאבק ארוך שנמשך שנתיים הגיע לקצו. חופש הביטוי הוא נר לרגלנו וערך מרכזי בחיים של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, אך שמירה על חופש הביטוי אינה היתר להסתה נגד מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. התיקון אותו הבאתי נעשה בתמיכת שר האוצר משה כחלון ואני מבקשת להודות לו על ההבנה התמיכה והסיוע".

השרה רגב יזמה את המהלך, והוא נועד להקנות לה את היכולת לשלול את התקציבים לאחר שמשרד האוצר לא אכף את החוקים המקבילים בנושא המכונים "חוק הנכבה" ו"חוק החרם". היועץ המשפטי של משרד האוצר דחה את כל 98 הפניות לאכיפת "חוק הנכבה", המאפשר לשר האוצר לשלול תקציבים על סמך קריטריונים זהים. מאז תחילת כהונתה ב-2015, ביקשה רגב לאפשר למשרדה לקבל החלטות תקציביות בנושא, אך עד כה לא גובשה תמיכה מספקת בהעברת הסמכויות לידיה.

ראש העיר תל אביב, רון חולדאי, יצא היום בתקיפות נגד החוק וציין כי כל מוסד תרבות בעיר שרגב תבקש לשלול את תקציבו, יקבל אותו ממעיריית תל אביב. "חוק ה'נאמנות בתרבות' של מירי רגב הוא חוק סתימת פיות של ממשלה ששכחה מה זאת דמוקרטיה ולא מבינה שבלי חופש ביטוי לא תהיה פה תרבות. תל אביב-יפו תעמוד כחומה בצורה אל מול החוק המעוות הזה", אמר. "אנחנו נדאג שכל מי שייפגע בעקבותיו יקבל עזרה של העירייה. אצלנו בעיר יוצרים ואמנים ימשיכו ליצור בצורה חופשית, ביקורתית ובלי שום צנזורה - ואם זה מפריע למישהו בממשלה - שיתמודד. יצירה ישראלית חדה ומגוונת היתה פה לפני הממשלה הזאת ותהיה גם אחריה".

מוקדם יותר היום פרסמו שורה של מאות אנשי רוח ותרבות עצומה הקוראת שלא לחוקק את החוק. בין החותמים על העצומה היו את דויד גרוסמן, לאורה ריבלין, טוביה ריבנר, יסמין גודר, דני קרוון ורבים נוספים. בין השאר נכתב בעצומה: "החברה הישראלית היא חברה חזקה ודמוקרטית, שחוסנה תלוי גם ביכולתה לקיים שיח מגוון, המכבד מגוון רחב של השקפות ודעות. מימון תרבות נדרש על מנת להבטיח מרחב מבוסס של מחשבה ויצירה, לטובת כלל החברה הישראלית ומגוון הזרמים והדעות בה", כתבו החותמים. "בשל כך אסור לאשר הצעה זו, אסור לאפשר שימוש של שלטון כלשהו בתקציבי ציבור כדי למנוע את הנוכחות הלגיטימית במרחב הציבורי של דעות והשקפות מגוונות, שאינן נוחות לשלטון, ואין רבותא באיזה שלטון מדובר".

מצד האגודה לזכויות האזרח נמסר היום ל"הארץ" כי "הממשלה הפקירה את עולם התרבות הישראלי לידיה של שרה. מאז שנכנסה שרת התרבות לתפקידה במאי 2015 היא פועלת ללא לאות כדי לפגוע בחופש הביטוי האמנותי ולהרתיע מוסדות תרבות מלעסוק בסוגיות שנויות במחלוקת. הממשלה הנוכחית מפחדת מכל סוג של ביקורת על מדיניותה, בעיקר ביקורת על הכיבוש, ומנסה להשתיק כל קול שאינו מביע תמיכה בלתי מסויגת בהשקפת עולמה. ככה לא מתנהלת דמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ