דרעי פועל לדחות את הבחירות באלעד כדי לאפשר למועמד מטעם ש"ס להתמודד

יו"ר ש"ס העביר את סמכויותיו בנושא כשר הפנים לצחי הנגבי כדי לאפשר את המהלך, לאחר שנפסל מועמד מטעם המפלגה. אלפי תושבים חתמו על עצומה הקוראת לדחותן בשל "נסיבות מיוחדות"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר דרעי בכניסה לישיבת הממשלה, באפריל האחרון
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, פועל לדחות את הבחירות בעיר אלעד, לאחר שבג"ץ פסל את מועמדותו של מועמד ש"ס לראשות העיר, יצחק פינדרוס. לאחר החלטת בית המשפט, פרסמו מקורבים לדרעי עצומה הקוראת לדרעי - האמון על הנושא מתוקף תפקידו כשר הפנים - לדחות את הבחירות. בשל ניגוד העניינים שבו הוא נמצא, הוא העביר את סמכויותיו בנושא לשר צחי הנגבי.

בית המשפט פסל את מועמדותו של פינדרוס משום שמרכז חייו אינו באלעד, אלא העביר את כתובתו לעיר כדי להשתתף בבחירות. בהודעה שפרסמו מקורבים ליו"ר ש"ס נכתב כי "בעקבות שרשרת האירועים המחפירים בימים האחרונים, בהם ננקטו צעדים חסרי תקדים לפסילת מועמדם של גדולי ישראל לראשות העיר אלעד הרב יצחק פינדרוס, מתארגנים אלפי תושבי אלעד, בברכת מרנן ורבנן שליט"א לחתימת עצומה המונית למשרד הפנים, שיורה לדחיית הבחירות בעיר אלעד כדי לאפשר הצגת מועמד המקובל על רוב תושבי העיר".

יצחק פינדרוס בבג"ץ, ביום שניצילום: אוליבייה פיטוסי

בש"ס מתייחסים לסעיף בחוק שלפיו ניתן לדחות את הבחירות אם שר הפנים סבור כי אי אפשר לקיים את הבחירות במועדן, או אם קיימות נסיבות מיוחדות שמצדיקות את דחייתן. המוחים נגד החלטת בג"ץ כתבו כי "החוק מאפשר את דחיית הבחירות במידה שמשרד הפנים משתכנע כי ישנן נסיבות חריגות לכך". המוחים הוסיפו כי "לרוב מוחלט של תושבי העיר אין מועמד", ובשל כך הם סבורים כי לא ניתן לקיים את הבחירות באלעד "בצורה הגונה וראויה".

בעצומה נכתב בין היתר: "כתושבי אלעד ניטל מאתנו חופש הבחירה וניטלה מאתנו זכות היסוד לבחור ראש עיר לאחר שמועמדותו של נציגנו לראשות העיר, הרב יצחק פינדרוס, מועמד רוב תושבי העיר, לא אושרה. אין לך הצדקה גדולה מזו ונסיבות מיוחדות המצדיקות את דחיית הבחירות כמו הסיטואציה בה אנו נמצאים".

במסגרת המאמץ לדחות את הבחירות, אנשי ש"ס ודגל התורה שלחו ביומיים האחרונים מאות תלמידי ישיבות מבני ברק כדי להחתים תושבים באלעד על העצומה. אלפים מתושבי העיר חתמו עד כה על העצומה.

בדגל התורה, שפינדרוס נמנה על שורותיה, ובש"ס התומכת בו לא הסתפקו בעצומת התושבים. פינדרוס שלח מכתב ליריבו, ראש העיר המכהן ישראל פרוש, הנתמך על ידי אגודת ישראל, וביקש ממנו להצטרף לבקשה לדחות את הבחירות. "שמעתי אתמול את דבריך ודברי אביך סגן השר הרב מאיר פרוש", כתב פינדרוס במכתבו, "בהם הבעתם את התנגדותכם הנחרצת לעתירה המשפטית וצער רב על פסילת מועמדותי, בגינה נשללה ממני האפשרות להתמודד על ראשות עיריית אלעד, בהוראת ושליחות רבותי גדולי הדור שליט"א. באשר על כן, ולאור צערך הכנה מהתערבות בית המשפט אני פונה אליך כמי שנותר המועמד היחידי המוביל, להצטרף אלי לקריאה לדחיית הבחירות כדי לאפשר הליך בחירות הגון וצודק".

פינדרוס הוסיף כי "להצטרפותך לקריאה של אלפים רבים מתושבי עירך תהיה משקל רב אצל השר שיקבל את עצומת התושבים, וסביר מאד שהצטרפותך יש בה כדי להטות את הכף לטובת קבלת הבקשה ודחיית הבחירות. על כן, אני קורא לך להצטרף לבקשה ובכך יתאפשר לתושבים הרבים המעוניינים בכך להצביע עבור מועמדם של  מרנן ורבנן גדולי הדור שליט"א ולי אישית לקיים את בקשתם ושליחותם. רצונם ובקשתם של מרנן ורבנן גדולי הדור שליט"א - בידך. בזאת ייבחנו דבריך".

פינדרוס שימש עד לאחרונה ממלא מקום ראש העיר ירושלים, והתבקש על ידי דגל התורה וש"ס להתמודד באלעד זמן קצר לפני הגשת הרשימות. ועדת הבחירות אישרה את מועמדותו, חרף הטענות כי מרכז חייו אינו באלעד. חבר המועצה שי נתן מהבית היהודי עתר לבית המשפט המחוזי בלוד שהורה על פסילתו של פינדרוס, זאת לאחר שנתן הציג תיעוד שביצעו חוקרים פרטיים, שלפיו מרכז חייו של פינדרוס נותר בירושלים. פינדרוס עתר לבג"ץ נגד החלטת המחוזי, אך עתירתו נדחתה אתמול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ