ישראל היום: נתניהו דחה את הקדמת הבחירות מחשש שריבלין ימנע ממנו כהונה נוספת; הנשיא: פרנויה

לפי הפרסום, ח"כ אמסלם יקדם חוק שיגביל את שיקול הדעת של הנשיא בהחלטתו על מי להטיל את הרכבת הממשלה. בסביבת נתניהו טענו כי גדעון סער עומד מאחורי היוזמה. סער: "קונספירציה מגוחכת"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו בטקס לזכר יצחק רבין בהר הרצל, השבוע
הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו בטקס לזכר יצחק רבין בהר הרצל, השבועצילום: מארק ישראל סלם

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם הודיע היום (רביעי) כי יקדם חוק שיגביל את שיקול הדעת של נשיא המדינה בהחלטתו על מי להטיל את הרכבת הממשלה לאחר הבחירות. לפי פרסום ב"ישראל היום", היוזמה נולדה בשל חשש בקרבת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הנשיא ראובן ריבלין יטיל את המלאכה על חבר כנסת אחר.

גורמים בסביבת נתניהו הגיבו בחריפות על הפרסום. "המזימה שפורסמה היום ב'ישראל היום' לא נולדה בבית הנשיא אלא אצל בכיר לשעבר בליכוד, שגם דיבר על כך עם כמה מהשותפים לקואליציה", מסרו. לאחר מכן התברר כי בסביבת נתניהו מאשימים את השר וחבר הכנסת לשעבר, גדעון סער, בקידום הרעיון. סער צפוי להתמודד בפריימריז הקרובים בליכוד.

נתניהו בכנס בחירות, ב-2015צילום: אי־אף־פי

סער הכחיש הבוקר את הפרסומים. "בדרך כלל איני נוהג להתייחס לטענות הזויות ובפרט שאין אדם שמוכן להתייצב מאחורי הדברים ולומר אותם בקולו", כתב בטוויטר, "אבל מאחר ששמי שורבב אני מודיע בצורה הכי ברורה: אין שחר לדברים שפורסמו. הם מופרכים לחלוטין. מטרידה אותי המחשבה שיש מי שלוחש על אוזנו של ראש הממשלה הבלים מסוג זה". עוד כתב סער: "נמתין בכיליון עינים לבדל של ראיה לאישוש תיאוריית הקונספירציה המגוחכת".

גם בית הנשיא הכחישו את הידיעה, ומסרו: "קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות. כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים".

אמסלם עוד לא הציג את הצעת החוק, אולם על פי הצהרותיו היא תחייב את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה שמרבית ראשי הסיעות הנבחרות המליצו עליה בפניו. זאת, בניגוד לנוסחים שביקש נתניהו לקדם בקדנציות קודמות, שקראו להטיל את הרכבת הממשלה באופן אוטומטי על ראש המפלגה הגדולה ביותר.

גדעון סער בכנס הרצליה, במאי האחרוןצילום: מגד גוזני

"הפרסום הבוקר ב'ישראל היום' הוא מחשבה הזויה בכל רובד", אמר אמסלם. "זה לא מוסרי, לא דמוקרטי ולא הגיוני. אני חושב שזה לא יקרה ולא יכול לקרות, אבל לצערי גם דברים מובנים מאליהם יכולים לקבל פרשנות מעוותת ולהיות מנוצלים לרעה. לכן אנסח הצעת חוק שתסדיר את העניין". הוא הוסיף כי "ראש המפלגה הוא האדם הכי דומיננטי והוא זה שלרוב מביא את קולות המצביעים לאותה מפלגה. המחשבה שאפשר לעקוף אותו ולמנות מישהו אחר במקומו אחרי הבחירות זה סוג של מהפכה. לנשיא יש סמכות חוקית לפעול על פי שכל ישר ולא לעשות מניפולציות. בגלל שהדבר לא מוסדר בחוק אני מתכוון להניח הצעת חוק שנשיא המדינה יטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה שהביא את מירב ההמלצות להרכבת הממשלה".

לפי הפרסום, נתניהו החליט לעצור את הקדמת הבחירות בשל החשש מהחלטת ריבלין. עם זאת, לפי פרסום כאן ב', יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט העריך בישיבה סגורה בכנסת כי נתניהו מעוניין לקיים את הבחירות בין פברואר למארס הקרובים. "אני לא מקשיב להצהרות של נתניהו אלא להתנהגות שלו", צוטט שר החינוך.

היוזמה של אמסלם, כאמור, אינה חדשה. נתניהו פתח את מערכת הבחירות הקודמת בדרישה להפקיע מהנשיא את הסמכות להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה ולקבוע כי היא תוטל על ראש המפלגה הגדולה ביותר תחת הקמפיין "מצביעים ליכוד לשינוי השיטה". גם לפני הבחירות לכנסת ה-19 שהתקיימו ב-2013 ניהל נתניהו קמפיין דומה תחת הסיסמה "נתניהו. לשינוי השיטה".

מקור במערכת הפוליטית העריך שהיוזמה של אמסלם נועדה לחלץ מריבלין התחייבות פומבית שלפיה החקירות המתנהלות נגד נתניהו לא יהיו שיקול בהחלטתו אם להטיל עליו את הרכבת הממשלה אחרי הבחירות. ריבלין לא התייחס עד כה לנושא, ובהודעה החריגה שפרסם בית הנשיא הבוקר אין התחייבות שלא ייקח בחשבון את מצבו המשפטי של המועמד להרכבת הממשלה הבאה. המהלך של נתניהו עשוי, במקביל, לאלץ את השותפות הקואליציוניות העתידיות להצהיר כבר עכשיו על כוונתן לתמוך בו בהתייעצויות עם הנשיא.

חוק יסוד הממשלה קובע כי נשיא המדינה יטיל על אחד מחברי הכנסת את מלאכת הרכבת הממשלה לאחר שהתייעץ בנושא עם כל הסיעות, אך החוק לא קובע כי חבר הכנסת יהיה ראש המפלגה הגדולה ביותר. לפי הפרסום, הצעת החוק שיגיש אמסלם תקבע כי הנשיא יטיל את המלאכה על ראש המפלגה שהצליח להשיג תמיכה מהמספר הרב ביותר של חברי כנסת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ