סער על הטענה שתכנן עם ריבלין מזימה נגד נתניהו: "קונספירציה מגוחכת"

השר לשעבר הכחיש את הטענה ש"בכיר לשעבר בליכוד" מעודד את הנשיא שלא להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה הבאה: "מטריד לחשוב שיש מי שלוחש על אוזנו של רה"מ הבלים מסוג זה"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וסער בישיבת הממשלה, ב-2013
יהונתן ליס

גדעון סער הכחיש את הפרסומים מהבוקר (רביעי) שלפיהם רקם מזימה עם הנשיא ראובן ריבלין נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. "בדרך כלל איני נוהג להתייחס לטענות הזויות ובפרט שאין אדם שמוכן להתייצב מאחורי הדברים ולומר אותם בקולו", כתב בטוויטר, "אבל מאחר ששמי שורבב אני מודיע בצורה הכי ברורה: אין שחר לדברים שפורסמו. הם מופרכים לחלוטין. מטרידה אותי המחשבה שיש מי שלוחש על אוזנו של ראש הממשלה הבלים מסוג זה". עוד כתב סער: "נמתין בכיליון עינים לבדל של ראיה לאישוש תיאורית הקונספירציה המגוחכת".

גורמים בסביבת נתניהו הגיבו הבוקר על הפרסום ב"ישראל היום", שלפיו ראש הממשלה נמנע מלהקדים את הבחירות בשל חשש כי ריבלין יטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת אחר. "המזימה שפורסמה היום ב'ישראל היום' לא נולדה בבית הנשיא אלא אצל בכיר לשעבר בליכוד, שגם דיבר על כך עם כמה מהשותפים לקואליציה", מסרו.

בבית הנשיא הכחישו את הידיעה, ומסרו: "קראנו לעומק את הדברים אך התקשינו למצוא מידע של ממש מלבד תיאור מפורט של פרנויה שאינה נשענת על שום צעד מוחשי או אפילו מחשבה שהתרחשו במציאות. כידוע, את הטיפול בתופעות שכאלה יש להשאיר בידי אנשי מקצוע שאינם דוברים".

לפי "ישראל היום", גורם בליכוד המקורב לריבלין - שבהמשך פורסם שמדובר בסער - שוחח בימים האחרונים בנושא עם חברי כנסת מהמפלגה ועם "איש תקשורת המקורב לליכוד", וביקש מהם לשתף פעולה.

הנשיא ריבלין וראש הממשלה נתניהו בטקס לזכר יצחק רבין בהר הרצל, השבועצילום: מארק ישראל סלם

יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם, הודיע כי יקדם חוק שיגביל את שיקול הדעת של נשיא המדינה בהחלטתו על מי להטיל את הרכבת הממשלה לאחר הבחירות. אמסלם עוד לא הציג את הצעת החוק, אולם על פי הצהרותיו היא תחייב את הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה שמרבית ראשי הסיעות הנבחרות המליצו עליה בפניו. זאת בניגוד לנוסחים שביקש נתניהו לקדם בקדנציות קודמות, שקראו להטיל את הרכבת הממשלה באופן אוטומטי על ראש המפלגה הגדולה ביותר.

לדברי אמסלם, "הפרסום הבוקר ב'ישראל היום' הוא מחשבה הזויה בכל רובד. זה לא מוסרי, לא דמוקרטי ולא הגיוני. אני חושב שזה לא יקרה ולא יכול לקרות, אבל לצערי גם דברים מובנים מאליהם יכולים לקבל פרשנות מעוותת ולהיות מנוצלים לרעה. לכן אנסח הצעת חוק שתסדיר את העניין". הוא הוסיף כי "ראש המפלגה הוא האדם הכי דומיננטי והוא זה שלרוב מביא את קולות המצביעים לאותה מפלגה. המחשבה שאפשר לעקוף אותו ולמנות מישהו אחר במקומו אחרי הבחירות זה סוג של מהפכה. לנשיא יש סמכות חוקית לפעול על פי שכל ישר ולא לעשות מניפולציות. בגלל שהדבר לא מוסדר בחוק אני מתכוון להניח הצעת חוק שנשיא המדינה יטיל את הרכבת הממשלה על ראש המפלגה שהביא את מרב ההמלצות להרכבת הממשלה".

לפי הפרסום, נתניהו החליט לעצור את הקדמת הבחירות בשל החשש מהחלטת ריבלין. עם זאת, לפי פרסום כאן ב', יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט העריך בישיבה סגורה בכנסת כי נתניהו מעוניין לקיים את הבחירות בין פברואר למארס הקרובים. "אני לא מקשיב להצהרות של נתניהו אלא להתנהגות שלו", צוטט שר החינוך.

היוזמה של אמסלם, כאמור, אינה חדשה. נתניהו פתח את מערכת הבחירות הקודמת בדרישה להפקיע מהנשיא את הסמכות להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה ולקבוע כי היא תוטל על ראש המפלגה הגדולה ביותר תחת הקמפיין "מצביעים ליכוד לשינוי השיטה".גם לפני הבחירות לכנסת ה-19 שהתקיימו ב-2013 ניהל נתניהו קמפיין דומה תחת הסיסמה "נתניהו. לשינוי השיטה".

מקור במערכת הפוליטית העריך שהיוזמה של אמסלם נועדה לחלץ מריבלין התחייבות פומבית שלפיה החקירות המתנהלות נגד נתניהו לא יהיו שיקול בהחלטתו אם להטיל עליו את הרכבת הממשלה אחרי הבחירות. ריבלין לא התייחס עד כה לנושא, ובהודעה החריגה שפרסם בית הנשיא הבוקר אין התחייבות שלא ייקח בחשבון את מצבו המשפטי של המועמד להרכבת הממשלה הבאה. המהלך של נתניהו עשוי, במקביל, לאלץ את השותפות הקואליציוניות העתידיות להצהיר כבר עכשיו על כוונתן לתמוך בו בהתייעצויות עם הנשיא.

חוק יסוד הממשלה קובע כי נשיא המדינה יטיל על אחד מחברי הכנסת את מלאכת הרכבת הממשלה לאחר שהתייעץ בנושא עם כל הסיעות, אך החוק לא קובע כי חבר הכנסת יהיה ראש המפלגה הגדולה ביותר. לפי הפרסום, הצעת החוק שיגיש אמסלם תקבע כי הנשיא יטיל את המלאכה על ראש המפלגה שהצליח להשיג תמיכה מהמספר הרב ביותר של חברי כנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ