בניגוד להנחיות, מנהל מחלקה בעיריית חיפה קרא לעובדים להצביע ליהב

המנהל כינה את ראש העיר "האבא של כולנו" וקרא באספת עובדים: "נלווה אתכם ביום שלישי ונלך יחד להצביע". יהב ביקש מהעובדים, בנוכחות יו"ר הוועד, "להמשיך את התפקיד". יריבתו ביקשה לפתוח בחקירה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהב, במארס האחרון
נעה שפיגל
נעה שפיגל

ראש העיר חיפה יונה יהב נפגש אתמול עם עובדי העירייה והפציר בהם לפעול למענו ולהצביע עבורו - כך ניתן לראות בסרטון שהופץ הבוקר (שני) ברשתות החברתיות. לצד יהב עומדים שני אנשים, ומקור זיהה אותם כמנהל מחלקת ניקיון בעירייה ויו"ר ועד העובדים. לפי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, אסור לקיים במשרדי הרשות המקומית או במתקן ששייך לה פעילות בעלת אופי מפלגתי, וחוזר משרד הפנים קובע שעובדי ציבור צריכים לשמור על ניטרליות פוליטית. יריבתו של יהב בבחירות, עינת קליש רותם, דרשה לפתוח בחקירה נגד יהב בעקבות הסרטון בטענה כי עבר על חוק הרשויות המקומיות ועל טוהר הבחירות.

מנהל המחלקה נראה בסרטון אומר לעשרות עובדים כי הם מקבלים את משכורתם בזמן בזכות יהב. "כולם יודעים שביום שלישי אנחנו הולכים לבחירות, ואנחנו הולכים לבחירות כי אנחנו חייבים ללכת ולבחור, ללכת ולעזור ליונה כי יונה ימשיך לעזור לנו, כי יונה זה האבא של כולנו וכדי שהוא ימשיך לעזור לנו", אמר. "כולנו עובדים, כולנו מתגייסים. זה המעט שאנחנו יכולים להחזיר לאיש היקר הזה. ביום הבחירות לבוא, ולשים את הפתק הנכון, יונה יהב, והרשימה שלו למועצת העיר כדי שבעוד חמש שנים יש לנו שקט כלכלי".

מנהל המחלקה מוסיף בסרטון: "ביום שלישי אנחנו נלווה אתכם. אנחנו לא נעזוב אתכם ונלך ביחד להצביע". לאחר מכן, ציין יו"ר הוועד כי הוא פונה לעובדים ממוצא אתיופי, ואמר: "יבואו אליכם כל מיני אנשים ויספרו לכם כל מיני סיפורים, אבל אתם צריכים לדעת דבר אחד - מי נותן לכם פרנסה שיהיה לכם כל השנה. זה לא מישהו שנותן לכם הבטחות ונעלם".

בסרטון ניתן לראות כי יהב עצמו דיבר במפגש עם העובדים. "אני מבקש להמשיך את התפקיד, להמשיך לשמור עליכם. אני בעצמי בן של סבל בנמל, אני יודע מה זאת עבודת כפיים, זו הסיבה שנכנסתי לתפקיד. עוד הוסיף: "חברים, הפעם זה לא צחוק, הפעם זו מלחמה על הבית, הפעם זו מלחמה על הפרנסה".

קליש רותם בבג"ץ, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

במכתב ששלחה קליש רותם ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לפרקליט המדינה שי ניצן, ולמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, נכתב האספה התקיימה "ככל הנראה בתוך אגף השפ"ע של עיריית חיפה". קליש רותם הוסיפה במכתב: "שמיעת הדברים המקוממים, וקריאת שורות אלו, מעבר לעובדה כי אלו גורמים ללסת לפול בתדהמה, הן גם מובילים למסקנה אחת ברורה, והיא שבניגוד לכל דין, יומיים לפני בחירות מכריעות, פועל מר יהב ביחד עם מנהלים מהעירייה ונואם יחד עם מנהלים אחרים באסיפת בחירות המתקיימת בתוך חצרי העירייה, כאשר לכאורה עולה כי הדברים הנאמרים נקשרים בעבודתם של העובדים, שכרם ופרנסתם של עובדי הכפיים ביחד עם חובתם לצאת ולהצביע ולבחור עבור יונה יהב ורשימתו".

גם רשימת "הירוקים של חיפה" מתחה ביקורת על הנאמר בסרטון. "נראה כי מדובר לכאורה בעבירה גסה ובוטה על מספר חוקים האוסרים בפירוש ניצול שררה ויחסי מרות לתועלת אישית של בעל השררה וכן איסור מפורש בחוק לקיים בכל דרך שהיא, לרבות באמצעות אספות בחירות במקומות העבודה, תעמולת בחירות אסורה וקריאה להצבעה עבור מועמדים ספציפיים". ברשימה קראו "לגורמי החוק והאכיפה לחקור לאלתר את הנושא, כל עוד 'הברזל חם'. לדעתנו, רק לאור הסרטון המצורף כנראה לא יהיה מנוס מלהעמיד את יונה יהב ואיש הוועד שלצדו לדין פלילי".

במטה של יונה יהב סירבו להגיב, ומעיריית חיפה לא נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ