נתניהו: אני תומך בפונדקאות להומואים, אך אין לנו את הרוב הדרוש בקואליציה לכך

האופוזיציה אספה 40 חתימות של ח"כים, כך שראש הממשלה חויב להגיע למליאה, להאזין לדוברים ולהשיב להם. שמולי לנתניהו: "תסתכל לי בעיניים ותגיד שאני לא יכול להיות אבא מספיק טוב"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במליאת הכנסת, היום
יהונתן ליס

"אני תומך בפונדקאות לקהילה הלהט"בית, אבל עד לרגע זה אין לנו את הרוב בקואליציה כדי להעביר את החוק. כשיהיה לנו את הרוב, נעביר את החקיקה", כך אמר היום (רביעי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיון במליאת הכנסת על אודות חוק הפונדקאות אליו התנגד.

"ביקשתי מח"כ אמיר אוחנה לגבש הצעת חוק שניתן יהיה להעביר בין כל שותפות הקואליציה, ואשר תעלה במהלך החודש הבא בוועדת השרים לחקיקה", הוסיף. "שמעתי את הדברים שלכם, וגם את הסיפורים, והזדהינו עם הרצון שלהם להביא ילדים לעולם, להקים משפחה. זה הרצון שלהם, וזה גם הרצון שלי".

נתניהו אולץ להשתתף בדיון בעקבות 40 חתימות של חברי כנסת שאספו חברי האופוזיציה, שמחייבות את נתניהו להגיע לדיון, לנכוח בו במשך כשעתיים, להאזין לדוברים ולאחר מכן להשיב להם. הדיון התקיים זמן קצר לאחר שהכנסת דחתה שתי הצעות חוק של האופוזיציה להכללת הקהילה הלהט"בית בחוק. "זה לא עניין של ימין ושמאל, אלא עניין אישי ואנושי", אמר נתניהו. "רעייתי ואני סייענו פעמים רבות לגברים ונשים בקהילה הלהט"בית. באפריל 2015 פעלנו רבות לטובת אלו שנקלעו לרעידת האדמה בנפאל, במטרה להביא אותם ארצה בריאים ושלמים". 

נתניהו התייחס גם לבחירות ברשויות המקומיות ואמר כי "בתל אביב נבחר לכהונה נוספת רון חולדאי. מעניין שבתל אביב מאוד טרנדי לבחור במועמד מנוסה פעם אחר פעם ועוד פעם. כל הכבוד רון". עוד הוסיף, "אני שומע אמירות על הרס הדמוקרטיה בישראל. האמירות הללו מופרכות, ועומדות בסתירה מוחלטת למה שראינו אתמול ברחבי הארץ. בפרפראזה על דבריו של מארק טוויין, השמועות על מותה של הדמוקרטיה היו מוקדמות למדי".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה בדיון כי "במדינת ישראל יש אזרחים, בני אדם, שרוצים להיות הורים ולהפוך למשפחה. אבל מה שאתם אומרים להם בכל הצבעה והצבעה כאן שישאירו ברצון. ניסית לברוח מהדיון אבל לא נתנו לך. ביקשו מטעמך מספר פעמים לא לקיים את הדיון היום. הגיע הזמן שתסתכל להם בעיניים, לא בסרטון ולא בעדשת מצלמה, ותגיד להם למה הם לא יכולים להיות הורים". לדבריה, "ידעת שהעניין הזה של חד מיניים הוא לא טבעי לשותפים הטבעיים שלך. הבחירה שלך תמיד פוליטית, ההישרדות תנצח. זאת קהילה נהדרת כדי להשתמש בה ולספר על ישראל הליברלית. אבל הממשלה שלך מייצגת בדיוק ההפך מליברליות".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד פתח את הדיון בציטוט הבטחתו של נתניהו לחוקק את החוק, שתועדה בסרטון שצילם לפני חודשים אחדים עם ח"כ אמיר אוחנה. "זה אפילו לא נגד סולם הערכים שלך", אמר לפיד לנתניהו בנאומו. "בסולם הערכים שלך יש דבר שהוא הרבה מעבר לזכות של אנשים להיות הורים - והוא זכותך להיות ראש ממשלה. בסוף לא נותרה עצם אידאולוגית אחת בגופך. הכל פוליטיקה".

"אני מבקש ממך, ראש הממשלה, שתסתכל לי בעיניים ותגיד לי שאני לא יכול להיות אבא מספיק טוב", אמר בנאומו ח"כ איציק שמולי (העבודה). "במשך 22 שנה אלפי אנשים במדינה הזו זכו להגשים את החלום שלהם להיות הורים. מאות ואלפי אנשים אחרים נידונו למאסר עולם של בדידות ואפליה. אתה הבטחת, והיום החוק נפל פעם נוספת".

"אנחנו מבקשים לקבל עיקרון אחד פשוט, העיקרון שלפיו אדם הוא אדם", הוסיף שמולי. "אנחנו מבקשים, דורשים ומצפים לעשות את המעשה המתבקש ולאמץ את השוויון בפונדקאות ובאימוץ. בסופו של דבר, הכל בידיים שלך".

לדברי יו"ר האגודה למען הלהט"ב חן אריאלי, "ראש הממשלה מצא לנכון להגיד באופן ברור שאין לו כוונה אמיתית לאפשר הורות להט"בית שוויונית בישראל ותלה את האשמה בשיקולים קואליציוניים. ראש הממשלה מתחבא מאחורי תירוצים במקום לגלות מנהיגות ולגייס רוב מוחץ בכנסת, גם בעזרת הקהילה הלהט"בית ובעזרת סיעות מכל הקשת הפוליטית. במלים ברורות הוא קרא לציבור הלהט"בי להימנע מלתמוך בסיעות הקואליציה הזו. במלים ברורות הוא הודה שהקואליציה שולטת בו ולא הוא שולט במדינה. לא נשתוק מול ממשלה שמתייצבת בגאון מאחורי אפליה".

יוזם הדיון, ח"כ עפר שלח (יש עתיד) אמר: "הבטחנו שראש הממשלה ייאלץ לעמוד בפני הכנסת והציבור ולהסביר למה לא עמד בהבטחות השווא שלו לקהילת הלהט"ב. הבטחנו וקיימנו. ראש הממשלה הבטיח ולא קיים, ועל זה לא נרפה ממנו". ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה ביקש גם הוא להתייחס לנושא הדיון ואמר כי "כל מטרת הדיונים האלה היא אחת. אדוני ראש הממשלה, המטרה היא אתה וממשלתך". אשר הבהיר כי הוא תומך בו ובקואליציה ואיחל לו הצלחה.

המחנה הציוני הפיצה היום אסופת חוקים לשדרוג מעמד הקהילה הלהט"בית, וקראה לקואליציה לאמץ ולקדם אותה. מרכז האופוזיציה ח"כ יואל חסון אמר כי "בישראל של 2018 מגיע לכל להט"ב להרגיש בטוחים, רצויים ושווים בכל מקום בארץ. נמשיך בכל הכוח ללחוץ את הממשלה הנוכחית בנושא החשוב הזה, עד לרגע שנוכל להחליף אותה".

תחילה זעמו באופוזיציה על נתניהו שהסכים לקיים את הדיון רק היום, יממה לאחר הבחירות לרשויות המקומיות, עיתוי בו כלי התקשורת ימעטו לעסוק בו. בהמשך מנעו מהלך של נתניהו לדחיית הדיון בשל רצונו לכנס את הממשלה לישיבת אבל על מותו של השר דוד אזולאי מש"ס. במהלך ההצבעה על החוק התעמתו סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ויוזמת החוק ח"כ יעל גרמן. ליצמן פנה לגרמן ואמר, "את היית בקואליציה בלי אף חרדי. היו לך שנתיים לחוקק את החוק הזה ולא עשית כלום". מנגד אמרה גרמן לליצמן שמפלגתה דווקא העבירה אז את החוק בקריאה ראשונה, אך לא הספיקה להשלים את החקיקה בגלל הבחירות.

ראש הממשלה הצביע ביולי נגד התיקון המכליל הומואים בחוק הפונדקאות. נתניהו אמר באותו השבוע לח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) כי יתמוך בתיקון שיזם וכי ינסה להעבירו כבר במושב הקודם, אך בהודעת הליכוד נמסר כי נתניהו יתמוך בו "בהמשך". לפי גורמים בכולנו, נתניהו גויס להצבעה לאחר שאיימו כי יצביעו בעד התיקון אם לא יגיע ויצביע בעצמו נגדו. זאת, מאחר שחרף הצהרות התמיכה, הצבעה בעד התיקון לא מתקבלת על דעתן של המפלגות החרדיות, שהיו פורשות מהקואליציה אם הסעיף היה עובר.

כ-80 אלף הפגינו כמה ימים אחר כך בכיכר רבין בתל אביב נגד אפליית קהילת הלהט"ב. העצרת הגיעה לאחר יום של מחאות ברחבי הארץ ושביתה שנקבעה על ידי האגודה למען הלהט"ב, לאור החלטת הכנסת לדחות הצעה שתאפשר פונדקאות להומואים. 

טרם התנגדותו אמר נתניהו כי הוא תומך בפונדקאות בידי זוגות הומואים. את הדברים ציין נתניהו בחלקה הסגור לתקשורת של ישיבת סיעת הליכוד, בתגובה לסוגיה שהעלה ח"כ אוחנה. "אני תומך בפונדקאות לאבות יחידנים", אמר נתניהו. לדבריו, הוא בעד תיקון החוק במושב הנוכחי אם הדבר אפשרי, אך אם לא, הוא אמר כי יש לעשות זאת בהמשך באמצעות ההסתייגות להצעת החוק שהעלה ח"כ אוחנה שלפיה יש לאפשר הליכי פונדקאות גם לזוגות חד-מיניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ