הוארך מעצר הנהג החשוד בהריגת משפחת עטר: "חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה"

הנהג חשוד בהריגה, הכשלת חקירה, עקיפה כשהדרך אינה פנויה ונהיגה תחת השפעת סמים. השופט רון סולקין קבע: "קיימות ראיות לביסוס החשד כי התאונה נגרמה כתוצאה מרשלנות חמורה, או אדישות לתוצאה החמורה". בתוך כך, הוארך מעצרו של הנהג הפוגע תאונה אותו הכביש, באזור פצאל

אלמוג בן זכרי
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה בכביש 90, בשבוע שעבר
זירת התאונה בכביש 90, בשבוע שעברצילום: נתי שפירא

בית משפט השלום בבאר שבע האריך היום (שני) עד ל-11 בנובמבר את מעצרו של החשוד בהריגת שמונת בני משפחת עטר בתאונת הדרכים בכביש 90 בשבוע שעבר. בית המשפט אישר בנוסף לפרסם את שם החשוד, לורן אנקרי, בן 52 מההתנחלות גבעון החדשה, שחשוד בהריגה, הכשלת חקירה, עקיפה כשהדרך אינה פנויה ונהיגה תחת השפעת סמים מסוכנים.

המשטרה חושדת כי אנקרי נהג תחת השפעת קנאביס בעת התאונה. אנקרי טען כי יש לו אישור לשימוש בקנאביס רפואי, אולם במשטרה אומרים כי לא ניתן לו אישור שכזה. נציג המשטרה הוסיף בדיון להארכת המעצר של אנקרי כי החשוד מנסה לשבש את החקירה.

שושי ויריב עטר עם ילדיהם ידיד (בידי אמו), איילה (מימין), אביגיל, מוריה, עטרת ויעקב ישראלצילום: דוברות פסגות

השופט רון סולקין ציין בדיון כי "כתוצאה מהתאונה נכחדה משפחה שלמה מעל פני האדמה. מאז הארכת המעצר האחרונה חלו התפתחויות משמעותיות בחקירה שמחזקות את החשדות במידה ניכרת, אם בנוגע לנהיגה תחת השפעת חומרים משני תודעה ואם בנוגע לעבירות תעבורה חמורות שנעברו ואשר גרמו לתאונה".

השופט ציין בהחלטתו כי הסנגור טען כי התאונה התרחשה גם בשל השפעה של גורמי תשתית, וכתב על כך: "אכן דומה כי הגיעה העת להיערכות כללית מחודשת למניעת תאונות שתיקח בחשבון גם גורמים שאינם בגדר הגורם האנושי". סולקין הוסיף: "כמאמר חכמינו ז"ל, האדם מועד לעולם. ראוי היה כי יוקם במדינת ישראל גוף בלתי תלוי לחקר תאונות דרכים, אשר יערוך חקירות שמטרתן איננה העמדה לדין של חשודים ושהממצאים שייאספו בהם לא יוכלו לשמש למטרה זו, שכן לגורמי תשתית השפעה משמעותית על תאונות".

חרף דבריו, סולקין כתב כי "הדבר אינו גורע מאחריות הגורם האנושי. ובמקרה דנן קיימות ראיות משמעותיות לביסוס החשד כי התאונה נגרמה כתוצאה מרשלנות חמורה ואף קשה עד כדי קלות דעת או אדישות לתוצאה החמורה מצדו של החשוד".

הוארך מעצרו של נהג המשאית בתאונה בפצאל

בית משפט השלום בפתח תקוה האריך היום ביומיים את מעצרו של טופאן שומאן, נהג המשאית שהתנגש אתמול ברכב ההסעות בתאונה בכביש 90 שבה נהרגו שישה בני אדם. השופטת אופיר כתבי-ריבלין אמרה כי מחומר החקירה "קיים חשד סביר, אם כי ראשוני, הקושר את החשוד לעבירות המיוחסות לו. ישנן פעולות חקירה לביצוע שהן נחוצות ועשויות להיות בנות שיבוש בחלקן". 

בחקירתו שתק שומאן, ולאחר מכן שיתף פעולה חלקית. תחילה הגיש למשטרה מצלמה מהמשאית כשהיא ריקה מכרטיס זיכרון, אך מאוחר יותר מצאה המשטרה את הכרטיס. כעת בידי המשטרה תיעוד של התאונה מתוך המשאית וממצלמת אבטחה חיצונית, שפורסמה אתמול. אין חשד כי היה בדמו של נהג המשאית אלכוהול או שצרך סמים. עם זאת, הוא הורשע בעבר ב-23 עבירות תעבורה שונות. 

עורך דינו טען בבית המשפט שמדובר בעבירות שוליות יחסית, וגורם במשטרה אישר זאת בשיחה עם "הארץ". לפי הגורם, לא היו לנהג הרשעות בנהיגה בשיכרות אלא בעיקר במעבר באור אדום ובנהיגה במהירות מופרזת. נהג הטרנזיט שבו התנגשה המשאית חי, אך הוא פצוע קשה וטרם נחקר. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ