מפלגת העבודה תגביל את הח"כים לשליחת שלושה מסרונים למתפקדים בשנה

בעקבות תלונות על ריבוי הודעות מטעם הח"כים ל-60 אלף מתפקדי המפלגה, מתקציב הקשר עם הבוחר, תממן העבודה מערכת עצמאית בניסיון להפחית את מספרן. הח"כים יוכלו לעקוף את המערכת

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר העבודה אבי גבאי באוניברסיטת בן גוריון, בשנה שעברה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מפלגת העבודה הגבילה את הח"כים שלה לשליחת שלושה מסרונים לכל חבר מפלגה בשנה, באמצעות יצירת מערכת לשליחת הודעות למתפקדים שתמומן על ידי המפלגה. המערכת נבנתה לאחר שמתפקדי מפלגת העבודה קיבלו בשנים האחרונות מהח"כים של מפלגתם מאות הודעות ספאם לטלפונים הסלולריים שלהם. בין היתר, הח"כים שלחו לכ-60 אלף חברי המפלגה קישורים לכתבות אוהדות בתקשורת, דיווח על חוקים שהעבירו ועדכון על חוגי בית קרובים, באופן קבוע, מבלי לקבל את הסכמתם.

כדי לעודד את הח"כים לעבור למערכת החדשה, החליטה המפלגה להקצות לח"כים תקציב אישי לשליחת הודעות המקביל לכ-6,000 שקלים בשנה. כיוון שהמפלגה רוכשת כעת מספר רב של הודעות, עלויות השליחה בפועל יהיו נמוכות משמעותית. כל אחד מהח"כים יורשה לשלוח באמצעות המערכת שלוש הודעות סמס בשנה, כך ש-19 הח"כים של העבודה (ללא חברי "התנועה") יוכלו לשגר במשותף 57 הודעות בשנה לכל תומך. עם זאת, המפלגה לא תוכל למנוע מהח"כים לשלוח הודעות נוספות למתפקדים שלא באמצעות המערכת. אחד הח"כים בעבודה מתח ביקורת על היוזמה של גבאי ותהה אם הגבלת הסמסים תחול גם עליו - היות שבעשרת הימים האחרונים הוא הפיץ ארבע הודעות מטעמו לחברי המפלגה.

חגיגות של תומכי גבאי לאחר ניצחונו בפריימריז של מפלגת העבודה בתל אביב, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין

כיום, חברי כנסת מכל המפלגות מממנים את משלוחי ההודעות באמצעות תקציב הקשר עם הבוחר, ומקצים אלפי שקלים לטובת המשימה. שליחת הודעות כאלו היא חוקית: חוק הספאם שאושר לפני למעלה משנתיים ואסר על חברות לשלוח הודעות מטרידות לציבור הרחב החריג את הפוליטיקאים וקבע שמותר לשגר הודעות שיש בהן תעמולת בחירות, כמו גם גיוס תרומות להתמודדות בפריימריז. 

"כשנתתי את מספר הטלפון שלי, לא חשבתי שהוא יעבור לכל חברי הסיעה", התלוננה אחת המתפקדות של העבודה. "זה מרגיש כמו זילות של המידע האישי שלי", הוסיפה. מתפקד אחר, יונתן בנוביץ', אמר באפריל כי "כמות ההודעות והמיילים, שאני בפירוש יכול לקרוא להם ספאם, מטרידה. יש דרך טובה יותר לעניין מתפקדים מאשר הפצת זבל. לא הצטרפתי למפלגה כדי להיות עוד מספר טלפון שיקבל הודעות". לדבריו, היו ימים שבהם קיבל ארבע או חמש הודעות שונות. גם הניסיונות להשתיק הצליל שמלווה את קבלת ההודעות לא תמיד צלח. "כל פעם זה מגיע ממספר אחר", סיפר בנוביץ', "אתה אפילו לא יכול לעשות להן 'השתק'".

ח"כ בירןצילום: עמרי פירר

שליחת כמות גדולה של הודעות למתפקדים לא מאפיינת רק את מפלגת העבודה, ובתקופות בחירות, גם בחירות פנימיות, ח"כים מכל הסיעות מנסים להתבלט באמצעותן ולהישאר בתודעה של הבוחרים. "המתפקדים לא זוכרים את התוכן של ההודעות ששולחים אליהם, אבל השם של הח"כ השולח הופך מוכר יותר", סיפרה ח"כ מיכל בירן (עבודה), שיזמה את הקמת המערכת. בירן אומרת כי "בפריימריז כל מתפקד צריך לסמן עשרה מועמדים ובדרך כלל יש לו ארבעה שמות שהוא רוצה ברשימה. את שאר השמות הוא מוסיף, בדרך כלל, לפי מה שנשמע לו מוכר". לדבריה, "בנינו מערכת חכמה מאוד שתאפשר לכל חבר מפלגה להסיר בקלות ח"כים שהוא לא רוצה לקבל מהם הודעות או אפילו לבקש שלא לקבל הודעות מהמפלגה בכלל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ