הכנסת אישרה בקריאה ראשונה: נפגעות תקיפה מינית יוכלו להיחשף מבלי לעבור על החוק

הצעת חוק של השרה שקד תשנה את המצב החוקי הקיים, שלפיו למתלוננות אסור לחשוף את זהותן. החוק החדש יאפשר לארגונים ולעיתונאים לשתף את הציבור בזהותן ובפרטיהן של נפגעות הרוצות בכך, ללא חשש לעבירה על החוק

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תמיכה במתלוננות נגד אלון קסטיאל, ב-2015
הפגנת תמיכה במתלוננות נגד אלון קסטיאל, ב-2015צילום: מוטי מילרוד

הכנסת אישרה הלילה (שלישי) הצעת חוק שיזמה שרת המשפטים איילת שקד, שלפיה נפגעות תקיפה מינית יוכלו להתראיין לתקשורת. כיום, חוק העונשין אוסר לפרסם את פרטיה או את זהותה - או זהותו - של מתלוננת או נפגעת עבירת מין, אלא אם נתנה הסכמתה לכך בפני בית המשפט, או אם בית המשפט התיר זאת מטעמים מיוחדים. 

האיסור הפלילי הקיים כיום, שעונשו שנת מאסר, נועד לאפשר לנפגעות עבירות מין להגיש תלונות ולשתף פעולה עם הליכים פליליים, ללא חשש שזהותן תיחשף בניגוד לרצונן. ההנחה בבסיס החוק היתה כי במרבית המקרים מתלוננת או נפגעת יהיו מעוניינות לשמור על פרטיותן. בפועל, החוק אוסר על נפגעות לחשוף בפני הציבור את דבר תקיפתן או מאלץ אותן לעבור על החוק.

ההצעה שאושרה, תאפשר למתלוננת או לנפגעת, אם הן בגירות, להביע את הסכמתן לחשיפת זהותן בכתב ללא צורך בבית משפט. על מנת להגן על קטינות וקטינים ולמנוע אפשרות להפעיל עליהם לחץ פסול, תזכיר החוק קובע כי קטינות כן יידרשו להצהיר על הסכמה לחשיפת פרטיהן בבית המשפט.

אף שהחוק הקיים האוסר על פרסום פרטי המתלוננים לא נאכף בפועל, נטען נגדו כי הוא עלול למנוע מגורמים אחרים, דוגמת ועדות הכנסת ועיתונאים, לחשוף את זהותן של נפגעות שמעוניינות בכך. גופי תקשורת וארגונים אחרים שמקיימים דיונים ציבוריים בשיתוף נפגעי עבירות מין חוששים מפני אחריות פלילית, ונמנעים מחשיפת זהותם חרף רצונם להיחשף.

שרת המשפטים איילת שקד מסרה בעקבות אישור החוק: "מדינת ישראל מחויבת לעשות הכל להגנה על מותקפים ומותקפות מינית. כעת נתקן את העוול שנגרם לנפגעות תקיפה מינית שלאחר הפגיעה בהן גם נאסר עליהן לדבר על כך. אני מודה לחברות הכנסת עליזה לביא ואורלי לוי אבקסיס על הצעות החוק שהגישו בנושא ולעיתונאית יעל דן על העלאת הנושא לסדר היום הציבורי".

חברת הכנסת עליזה לביא מסיעת יש עתיד, שיזמה הצעת חוק פרטית מקבילה בנושא, בירכה על אישורו: "במציאות העכשווית שנוצרה אנו חייבים להגן על נפגעות שלעתים המסלול הציבורי הוא המוצא האחרון עבורן. במקרים רבים עצם החשיפה של מתלוננת הביאה לגל של תלונות נוספות".

ח"כ יפעת שאשא ביטון מסרה כי "זכותו הבסיסית של כל אדם, קל וחומר של נפגע תקיפה מינית בגיר, היא לפרסם את המקרה שלו ללא צורך בהזדקקות לבית המשפט ואין שום עילה לשלול אותה ממנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ