יועמ"ש הכנסת על חוק "נאמנות בתרבות": בדמוקרטיה אמן אמור להיות נאמן לעצמו

בדיון בהכנת הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, כינה עו"ד איל ינון את הצעת החוק "אוקסימורון" והוסיף כי היא מכילה "קשיים חוקתיים ניכרים". המשנה ליועמ"ש דינה זילבר: "שיח לעומתי פוצע ומצלק את הרקמה החברתית המשותפת"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יועמ"ש הכנסת איל ינון בדיון, היום
יועמ"ש הכנסת איל ינון בדיון, היוםצילום: אמיל סלמן

היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון, כינה היום (שלישי) את הצעת חוק "נאמנות בתרבות" אוקסימורון, והוסיף כי היא מכילה "קשיים חוקתיים". בדיון ראשון בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, כחלק מההכנה לקריאה שנייה ושלישית של הצעת החוק, אמר ינון: "מבט מקרוב על פרטי התיקון ותפיסות היסוד המוצהרות שבבסיסו מגלה שטמונים בו קשיים חוקתיים ניכרים, אשר להערכתי ספק אם יש ביכולתם לצלוח את מבחני הביקורת החוקתית".

עוד הוסיף יועמ"ש הכנסת: "אמן ויוצר במדינה דמוקרטית אמור להיות נאמן לעצמו וליצירתו. שיקולים של נאמנות למדינה אינם אמורים להדריך אותו". לדבריו, "אמנות במדינה דמוקרטית היא מטבעה מאתגרת, ביקורתית ובועטת, לא אחת חתרנית ופרובוקטיבית ולעיתים אינה ערבה לאוזנו של הקונצנזוס עליו היא מבקשת לערער". 

המשנה ליועץ המשפטי לכנסת עו"ד דינה זילבר שהשתתפה אף היא בדיון הצטרפה לביקורת שהעביר ינון, ואמרה כי הצעת החוק מעוררת "קשיים של ממש". בדבריה בפני הוועדה אף נקטה זילבר לשון סגי נהור: "הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה". לדבריה, התקופה האחרונה הביאה עמה, "לא רק חוקים חדשים, אלא גם מלים חדשות: משילות, נאמנות, התגברות". המשנה ליועמ"ש התריעה בדיון מפני "שיח לעומתי", ש"פוצע ומצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג. מי לנו, מי לצרינו. אם יש מי שנאמן, אז יש גם מי שבוגד? גיס חמישי?".

לדבריה, הסמכויות שמבקש החוק להקנות לשרת התרבות, לרבות שלילת תקציבים ממוסדות שונים, יוצרת "אפקט מצנן וצנזורה עצמית". עוד הוסיפה זילבר כי "תרבות היא דמיון חופשי ויופי וריבוי קולות ואומץ והתרסה וכנות וביטוי שאיננו מתחנף, ואינו מתאים את עצמו למבחני התאמה שלטוניים". לדבריה, ההצעה יוצרת הסדר ייחודי לתמיכות ממשלתיות בתחום התרבות, "שהוא מחמיר יותר ומתנהל בצורה שונה מהסדרים אחרים". 

אתמול אושרה הצעת החוק בקריאה ראשונה ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים. שרת התרבות מירי רגב הקריאה משיריהם של המשוררים הפלסטינים מחמוד דרוויש ודארין טאטור והטיחה בחברי האופוזיציה כי היא מתביישת בהם על כך שלדבריה הם "מגנים על מחבלים".

ראשת האופוזיציה ציפי לבני השיבה לנאומה של רגב, ואמרה כי "אין תרבות אם הממשלה שולטת בה". יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה הוסיף כי "לא פלא שבממשלה שהולכת נגד הדמוקרטיה, שרת התרבות הולכת נגד התרבות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ