אסף רונאל

פרקליטות המדינה קראה היום (שלישי) לבג"ץ לפסול את החלטת שר המדע, אופיר אקוניס, למנוע את מינויה של חוקרת המוח פרופ' יעל אמיתי לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית. בתשובת המדינה שניתנה היום לעתירת ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) על המהלך נכתב: "החלטת השר חורגת ממתחם הסבירות ואינה ניתנת להגנה משפטית, ולפיכך יש מקום בנסיבות העניין להוצאת צו על תנאי ובהמשך צו מוחלט". על התשובה חתום מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה, ענר הלמן, שכתב כי ההחלטה של אקוניס עלולה לגרום ל"אפקט מצנן על מימושו של חופש הביטוי".

אקוניס מסר הערב בתגובה כי "תמיכה בסרבנות שירות בצה"ל היא שחורגת מתחום הסבירות. פרופ׳ אמיתי, שמתעקשת שלא לחזור מקריאתה לסרבנות ושטענה ש'אינה מייצגת את המדינה', לא ראויה לייצג את ישראל".

פרופ' יעל אמיתי

ביולי שעבר מנע אקוניס את מינוי אמיתי לוועדת הקרן המדעית ישראל גרמניה (GIF), משום שבשנת 2005 חתמה על עצומה הקוראת לתמוך בסטודנטים המסרבים לשרת בשטחים. כעבור שבועיים קרא היועמ"ש מנדלבליט לאקוניס לחזור בו מהחלטתו ואמר כי חתימה על עצומה אחת לפני 13 שנה אינה מצדיקה את פסילת המינוי. במכתב ששלחה המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, נקבע כי "בנסיבות אלה לטעמנו יקשה עד מאוד להגן על ההחלטה". לפני פרסום המכתב בקיץ הודיע אקוניס כי הוא יכבד את החלטת היועמ"ש. אולם בהמשך דחה שר המדע את המלצת מנדלבליט.

בעתירת ור"ה ופרופ' אמיתי נטען כי ההחלטה של אקוניס היא "ערבוב גבולות שאין לקבלו בין כובעו כשר מדע, אשר אמור לקבל החלטתו כשטובת משרדו ומדינת ישראל לנגד עיניו, לבין כובעו כאדם פוליטי, המנסה באופן ציני לרצות את ציבור תומכיו. בנסיבות אלו, בהחלטתו הנ"ל חרג שר המדע מן הסמכויות אשר הוקנו לו מתוקף תפקידו".

אקוניס הגיב על העתירה בפייסבוק: "בניגוד לשקרים המופצים על ידי ועד ראשי האוניברסיטאות, מינויה של הפרופ' יעל אמיתי לא אושר בשל עמדותיה, אלא בשל תמיכתה בסרבנות לשירות בצה"ל, דבר שמהווה עבירה על החוק". שר המדע ציין עוד כי החלטתו להימנע מהמלצות היועמ"ש מבוססת בין השאר על ראיונות שנתנה פרופ' אמיתי לאחר שהתפוצצה הפרשה, ובהם ציינה כי היא עומדת מאחורי דבריה בעבר וכי היא "לא מייצגת את המדינה".

עמדת המדינה, כפי שנמסרה בתשובה לבג"ץ, היא שהתפקיד שפרופ' אמיתי היתה אמורה למלא הוא "מדעי-מקצועי לחלוטין, בתחום שעל פני הדברים אינו מערב שיקולי מדיניות בתחומים פוליטיים או מדיניים". במכתב נקבע עוד כי בניגוד לדבריו של אקוניס, העצומה שעליה חתמה פרופ' אמיתי "אינה כוללת קריאה לסרבנות או להפרת חוק, אלא הבעת תמיכה בסטודנטים ומרצים שהחליטו על דעת עצמם לא לשרת בשטחים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ