שקד נגד המשנה ליועמ"ש זילבר: לא תוכל לייצג את משרד המשפטים בכנסת ובממשלה

שרת המשפטים האשימה כי זילבר ביצעה עבירת משמעת כשהביעה את דעתה על חוק הנאמנות בתרבות בכנסת: "תפיסתה הפוליטית צריכה למצוא ביטוי בריצה לכנסת". משרד המשפטים: הטענות ייבדקו ביסודיות

רויטל חובל
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זילבר ושקד בכנסת, ב-2014
זילבר ושקד בכנסת, ב-2014צילום: אוליבייה פיטוסי

שרת המשפטים איילת שקד פנתה היום (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה לפטר את המשנה שלו, דינה זילבר. שקד אף הודיעה כי זילבר לא תורשה לייצג יותר את משרד המשפטים בדיונים בכנסת ובממשלה. שרת המשפטים נקטה צעדים אלו לאחר שזילבר מתחה ביקורת על הצעת חוק "נאמנות בתרבות", המאפשרת למשרד התרבות לשלול תקציבים ממוסדות. לדברי השרה, זילבר עברה עבירה משמעתית כשהביעה את עמדתה האישית, המנוגדת לעמדת המשרד.

בדיון הבוקר בוועדת החינוך, התרבות והספורט של הכנסת, לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית על חוק "נאמנות בתרבות", אמרה זילבר כי ההצעה "מעוררת קשיים של ממש". בדבריה בפני הוועדה הוסיפה זילבר בביקורתיות: "הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה".

מנדלבליט ושקד בכינוס של משרד המשפטים, בנובמברצילום: מוטי מילרוד

זילבר מתחה ביקורת נוספת על הממשלה, ואמרה כי התקופה האחרונה הביאה עמה "לא רק חוקים חדשים, אלא גם מלים חדשות: משילות, נאמנות, התגברות". היא התריעה מפני "שיח לעומתי, שפוצע ומצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג. מי לנו, מי לצרינו. אם יש מי שנאמן, אז יש גם מי שבוגד? גיס חמישי?".

שקד כתבה למנדלבליט כי זילבר ביטאה דברים שהבהירה כי הם עמדתה האישית, בניגוד לתקנון שירות המדינה המחייב עובדים לייצג את עמדת המשרד ואת החלטות הממשלה בנאמנות, ובניגוד להנחיות היועץ. שקד כינתה את דברי זילבר כ"התבטאויות קיצוניות ומתריסות נגד חברי הכנסת ושרי הממשלה".

שרת המשפטים האשימה כי "ניכר ממעשיה החוזרים ונשנים של זילבר שאין היא מבקשת לפעול כיועצת משפטית באופן מקצועי וישר". לדבריה, "אין מנוס מלקבוע כי תפיסתה הפוליטית צריכה למצוא את ביטויה בריצתה לתפקיד פוליטי במסגרת מפלגה ממפלגות הכנסת".

השרה רגב בדיון בכנסת על חוק "נאמנות בתרבות", אתמולצילום: אמיל סלמן

עוד בטרם שיגרה שקד את מכתבה למנדלבליט, קיימו השניים שיחה בת חמש דקות באירוע של הפרקליטות באוניברסיטת תל אביב. בשיחה ביניהם הבהירה שקד ליועץ כי היא מצפה ממנו לפטר את זילבר. ממשרד המשפטים נמסר כי היועץ "מתכוון לברר ולבדוק את הטענות ביסודיות, ורק לאחר בדיקת הדברים יגבש את דעתו לגבי דרך הטיפול בנושא".

שקד התלוננה בעבר כמה פעמים על התנהלות זילבר, שלא זכתה לגיבוי של מנדלבליט. שקד והיועץ הורו בשנתיים האחרונות על קיצוץ בסמכויותיה של זילבר בשני נושאים: הדרת נשים ואכיפת החוק בגדה המערבית. מנדלבליט גם נזף בזילבר בשנה שעברה, בעקבות ביקורת מרומזת שמתחה על שקד.

מנדלבליט הגיב אתמול למחאת היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה נגד חוק היועמ"שים, וקבע כי רק לו יש סמכות להתבטא נגד הצעות חוק באופן ערכי ולא באופן משפטי. מכך ניתן להבין כי היועץ רואה בדבריה של זילבר בכנסת התנהגות חריגה. זילבר סבורה שחוק הנאמנות בתרבות שמקדמת שרת התרבות מירי רגב אינו חוקתי ולא ניתן להגן עליו בבג"ץ. זאת בניגוד לעמדת מנדלבליט, שלפיה אין מניעה משפטית לקדם את החוק חרף קשיים משפטיים שעולים ממנו.

מפגינים בתל אביב, היוםצילום: עופר וקנין

בימין בירכו על תגובתה של שקד, שהתרעם עליה לאחר שהמליצה להפסיק את התקצוב הממשלתי לחטיבה להתיישבות ב–2015. זילבר היתה גם אחת השותפות לכתיבת חוות הדעת שעליה חתום היועץ המשפטי לממשלה לשעבר וינשטיין שהעלתה ספק אם מנדלבליט יכול להמשיך לכהן כמזכיר ממשלה לנוכח התנהלותו בפרשת הרפז. בנוסף, בתקופת כהונתה כמשנה ליועץ קידמה את חוקי ההסתננות, שנפסלו בידי בג"ץ.

גם היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, מתח ביקורת על הצעת החוק בדיון בכנסת. ינון אמר כי "נאמנות בתרבות" היא "אוקסימורון", וציין לגבי החוק כי "טמונים בו קשיים חוקתיים ניכרים, אשר להערכתי ספק אם יש ביכולתם לצלוח את מבחני הביקורת החוקתית". עוד הוסיף כי "אמן ויוצר במדינה דמוקרטית אמור להיות נאמן לעצמו וליצירתו. שיקולים של נאמנות למדינה אינם אמורים להדריך אותו".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה כי הבירור שיערוך מנדלבליט צריך להיות בינו לבין זילבר, "ולא משפט שדה פוליטי". לדבריה, "ההשתלחות הפומבית של שרת המשפטים במשנה ליועץ המשפטי לממשלה היא עוד שלב בהטלת אימה ופחד על עובדי המדינה ושומרי הסף. בינתיים חוק הנאמנות במשפט עוד לא עבר".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מסר בתגובה למכתבה של שקד: "אפשר לסמוך על שרת המשפטים שלנו שתהיה תמיד הראשונה לתקוף ולהסתער על שומרי הסף המגנים על האמת והחוק, והראשונה לשתוק ולהסתתר כשצריך לעמוד מול אלה המנסים לרמוס אותו". ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) קרא לשקד לתמוך בהצעת החוק הפרטית שהגיש למינוי יועצים משפטיים כמשרת אמון. "בממשלתית, אחת אחת כמו זילבר תשב שבע שנים ותצפצף על הציבור ועל נבחריו וכל מה שנוכל לעשות הוא לצייץ", צייץ אוחנה.

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) הגיבה גם היא ואמרה: "שקד רוצה נאמנות לבית היהודי, לא למדינת ישראל. היא הורסת את מערכות הצדק והחוק שלנו ומסכנת את חירות הפרט של כל אדם בישראל. מוטי יוגב אמר D9, שקד היא הנהגת״.

אתמול אושרה הצעת החוק בקריאה ראשונה ברוב של 55 תומכים מול 44 מתנגדים. רגב הקריאה משיריהם של המשוררים הפלסטינים מחמוד דרוויש ודארין טאטור והטיחה בחברי האופוזיציה כי היא מתביישת בהם על כך שלדבריה הם "מגנים על מחבלים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ