ניר חסון
אהרן רבינוביץ

מפלגת הבית היהודי וראש העיר ניר ברקת הודיעו היום (רביעי) על תמיכתם במשה ליאון בסיבוב השני בבחירות לראשות העיר ירושלים. בהודעתו של ברקת נכתב כי ליאון הוא "הבחירה הטובה ביותר". ליאון נמצא גם במשא ומתן עם מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, שהורתה לנציגיה בעיר להתקדם במגעים. היום הביעו את תמיכתם בליאון גם שרי הליכוד יריב לוין וצחי הנגבי. מדובר במכה למועמד החילוני עופר ברקוביץ, שזקוק לתמיכה נרחבת במחנה הדתי-לאומי על מנת לנצח. 

בהודעת סיעת הבית היהודי בירושלים נאמר כי "משה ליאון נענה לכל דרישות האג'נדה של הבית היהודי, שנועדו להבטיח את הצביון הציוני של בירת ישראל". עוד סוכם בין הצדדים כי יושבת ראש הבית היהודי בירושלים תכהן כסגנית ראש העיר ותקבל את תיק החינוך. בימים האחרונים ניסה גם עופר ברקוביץ לקבל את תמיכת המפלגה אך נכשל. 

ברקת בבנייני האומה בירושלים, לפני כחודשיים. למשה ליאון יש את היכולת להוביל את העיר למען כל תושביה"צילום: אוליבייה פיטוסי

מתנועתו של ברקוביץ, התעוררות, נמסר בתגובה לחתימת ההסכם בין הבית היהודי לליאון כי "אין לנו ספק שבוחרי הציונות הדתית בירושלים יצביעו על פי רצונם... לא על פי הסכמים ודילים של פוליטיקאים שלאו דווקא דואגים לציונות הדתית בירושלים".

גם ברקת הביע הערב את תמיכתו בליאון, ומסר: "אני מאמין שבחירה במשה ליאון בסיבוב השני היא בחירה בטובתה של ירושלים ולכן החלטתי לתמוך בו. למשה ליאון יש את היכולת להוביל את העיר למען כל תושביה. מהיכרותי הקרובה עם שני המועמדים ועבודתי עם שניהם, אין לי ספק שמשה ליאון הוא הבחירה הטובה ביותר לירושלים". עוד מסר כי "לאחר שיחות רבות עם משה, בהן הוא הציג את דרכו ואת התכניות להובלת העיר, השתכנעתי שבכוונתו להוביל את ירושלים מתוך שילוב ושיח עם כל המגזרים וכולם יהיו שווים בפניו, כך שיהיה בכך המשך לדרך שבה הובלתי את ירושלים בעשור האחרון".

עופר ברקוביץ, בשבוע שעבר. מכה קשה למועמד שניסה לגרוף את תמיכת הבית היהודיצילום: גיל כהן מגן

ליאון היה לפני חמש שנים יריבו המר של ברקת בבחירות והאחרון תקף אותו אז קשות, האשים אותו בשחיתות ובהיותו מועמד של "קומבינה". מאז השלימו השניים, ובשנים האחרונות ליאון היה חלק מהקואליציה של ברקת. עם זאת, הוא התאכזב כאשר ראש העיר העביר את תמיכתו לאלקין בסיבוב הראשון.

היחסים בין ברקת לבין שותפו החילוני הבכיר בקואליציה, עופר ברקוביץ, עלו על שרטון לפני כשנה וחצי, אז גם עזבה תנועת התעוררות את הקואליציה העירונית. מאז תקף ברקת את ברקוביץ לעיתים קרובות. ליאון הודה לברקת על תמיכתו ואמר כי התמיכה של ברקת "יקרה במיוחד בעיניי".

אגודת ישראל, שעמדה מאחורי המועמד החרדי יוסי דייטש - שהגיע למקום הרביעי בסיבוב הראשון - נמצאת במשא ומתן עם ליאון, וצפויה לתמוך בו. עם זאת, עדיין לא ברור מה יהיו תנאיה של אגודת ישראל, ועד כמה נחרץ יהיה נוסח התמיכה של האדמו"רים. גורם בתנועה אמר ל"הארץ" כי התמיכה של אגודת ישראל בליאון היתה צפויה, אבל זו ככל הנראה תהיה רפה ולא נחרצת, ולא תניע את החסידים להתגייסות אקטיבית. עם זאת, בהתחשב במצב הדברים כפי שהוא היום, ייתכן שאפילו תמיכה רפה תכריע את הכף במרוץ. 

משה ליאון ועופר ברקוביץ עלו לסיבוב השני בבחירות שהתקיימו לפני כשבוע. בתום מרוץ צמוד במהלך הלילה, פתח  ליאון פער מברקוביץ וקיבל למעלה מ-79 אלף קולות - כ-33% מכלל המצביעים. ברקוביץ זכה ל-68 אלף קולות, שהם כ-29%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ