באופוזיציה תוקפים את יש עתיד: "ברחו מהצבעה על תחבורה ציבורית בשבת"

רוב חברי הסיעה נותרו מחוץ למליאה בזמן הצבעות על שני חוקים בנושא. במפלגה טענו כי התקזזו עם חברי קואליציה ושיעלו בעצמם בשבוע הבא חוק "יותר נכון לחברה הישראלית שיש עליו הסכמה רחבה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לפיד בכנס של יש עתיד בתל אביב, בספטמבר האחרון
לפיד בכנס של יש עתיד בתל אביב, בספטמבר האחרוןצילום: מוטי מילרוד

באופוזיציה תקפו היום (רביעי) את סיעת יש עתיד, לאחר שרוב חבריה לא התייצבו להצבעה על שני חוקים שיאפשרו תחבורה ציבורית מוגבלת בשבת - אחת מיוזמות הדגל שיש עתיד התחייבה לקדם - וההצעות לא עברו. ח"כים באופוזיציה האשימו את יו"ר המפלגה, יאיר לפיד, כי הוא מתחנף לליכוד ולמפלגות החרדיות לקראת חבירה אפשרית שלו לקואליציה אחרי הבחירות.

כשהחלה ההצבעה במליאה היום התברר כי רוב חברי יש עתיד התקזזו עם חברים בקואליציה, ורק שלושה מהם - קארין אלהרר, מיקי לוי ויואל רזבוזוב - התייצבו להצבעה ותמכו בחוקים. מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) מתח ביקורת על יש עתיד, ואמר: "מה קרה לך, יאיר לפיד? למה ברחתם מההצבעה על חוק תחבורה ציבורית בשבת? מילא מתקזזים כל היום, גם לבגוד בבוחרים שלכם?".

תמר זנדברג במליאת הכנסת, בספטמבר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

יוזמת אחת הגרסאות לחוק, יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, כינתה את התנהלות יש עתיד "בושה". לדבריה, "ההחלטה של הקואליציה להתנגד להצעת החוק לתחבורה ציבורית בשבת היא סתם עיוורון מוחלט לעמדות של רוב משמעותי בציבור הישראלי, אך ההחלטה של יש עתיד לברוח מההצעה על חוק תחבורה ציבורית בשבת היא אובדן דרך ובושה לאופוזיציה".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), שגם ההצעה שלו בנושא נפלה בהצבעה היום, מיקד את הביקורת שלו בקואליציה. "הממשלה מוכיחה פעם נוספת שהיא מנותקת מהעם", אמר חנין, "בציבור יש רוב מוחץ בעד תחבורה ציבורית בשבת. המהלך הזה צודק מבחינה חברתית, הוא מפחית תאונות דרכים ומציל חיים, מפחית זיהום אוויר ונכון סביבתית. הצעת החוק לא פוגעת בשום צורה בציבור הדתי. ניתן לייצר מערך תחבורה מותאם בשבתות, שלא יפגע באופי המיוחד של הימים האלה".

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר הערב: "כשאנחנו נהיה בשלטון, אנחנו נעביר תחבורה ציבורית בשבת. ואם גם אז הח"כים של יש עתיד ימשיכו לברוח מההצבעות - נעשה את זה בלעדיהם".

ביש עתיד דחו את הביקורת ומסרו בתגובה: "אנחנו מסכימים לצורך של תחבורה ציבורית בשבת. יש לח"כ יעל גרמן חוק תחבורה ציבורית בשבת שהוא הרבה יותר נכון לחברה הישראלית ויש עליו הסכמה רחבה יותר, והוא יעלה בשבוע הבא להצבעה במליאה. שלושה מחברי הסיעה היו נוכחים והצביעו בעד על החוק של זנדברג מתוך קולגיאליות אופוזיציונית. יתר חברי הכנסת היו מקוזזים כנהוג בכנסת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ