יועמ"ש הכנסת: חוק עונש מוות למחבלים מעורר קשיים חוקתיים של ממש

בחוות דעת של צוות הייעוץ המשפטי של ועדת חוקה, חוק ומשפט נקבע כי החוק שמקדמת ישראל ביתנו סותר את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. עוד התריע הצוות כי ההצעה מנוגדת לחוק הבינלאומי וכופה חקיקה ישראלית על השטחים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלא עופר
יהונתן ליס

צוות הייעוץ המשפטי לוועדת חוקה, חוק ומשפט מתריע כי חוק עונש מוות למחבלים, שיקודם מחר (רביעי) בוועדה, לוקה ב"קשיים חוקתיים של ממש" וסותר את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ואת הזכות לחיים. בחוות דעת שהעביר הצוות לחברי הוועדה נקבע כי הצעת החוק, שאותה מקדמת מפלגת ישראל ביתנו, מנוגדת לעקרונות החוק הבינלאומי. עוד התריעו היועצים המשפטיים כי ההצעה כופה את החקיקה הישראלית על השטחים, בהחלטות שאמורות להתקבל באופן עצמאי על ידי הריבון בשטח – אלוף פיקוד המרכז.

הצעת החוק של ישראל ביתנו קוראת לשנות את המצב הקיים המחייב רוב מוחלט של שלושה שופטים כדי לגזור עונש מוות בבתי הדין הצבאיים בשטחים. על פי ההצעה, ניתן יהיה להכריע על הטלת עונש מוות ברוב דעות של שניים מבין שלושת חברי ההרכב. 

צוות היועצים הבהיר כי למרות שהחוק הישראלי מתיר כבר כיום להטיל עונש מוות על מעורבים בטרור, ההנחיה הזאת - לדבריהם - היא בבחינת אות מתה. הצוות תהה בחוות הדעת מדוע הכנסת נדרשת לקדם חוק שלא ישנה את המצב הקיים ממילא, בשל המדיניות הנהוגה שלא לדרוש כלל עונשי מוות בישראל.

על פי המסמך שהועבר לח"כים, "מדיניות התביעה הצבאית מאז 1967 היא שלא לבקש גזר דין מוות אף במקרים של רצח בנסיבות טרור". במסמך אף הובהר כי גם במקרים הספורים שבהם הטילו בתי משפט צבאיים עונש מוות על מחבלים בניגוד לעמדת התביעה, העונש בוטל או הומתק על ידי הרמטכ"ל.  "הצעת החוק מעוררת קשיים הן במישור העקרוני ביחס להצדקה הכללית לשימוש בעונש מוות, והן במישור הספציפי בכל הנוגע להצעה לשנות את דרישת הרוב כדי להגביר את השימוש בעונש זה", הבהיר צוות הייעוץ המשפטי.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ